za
Ekologiczny Bitcoin

Kopanie Bitcoina staje się coraz bardziej ekologiczne

1,5% dla maluszka

Wpływ wydobycia Bitcoinów na środowisko jest tematem, który (nomen omen) elektryzuje środowisko kryptowalut od wielu lat. Z jednej strony krytycy wskazują, że zabezpieczenie całej sieci Bitcoin zużywa więcej energii elektrycznej, niż zapotrzebowanie na prąd niektórych krajów.

Z drugiej zaś strony kryptowalutowa społeczność wysuwa argument, że jest to niezbędne, aby sieć BTC nadal była odporna na 99,99% ataków, co widoczne jest w ponad 14 letniej historii pierwszej kryptowaluty założonej przez tajemniczego Satoshiego Nakamoto. Warto dodać, że coraz więcej górników chce łączyć wydobycie Bitcoina z ekologią.

Droga do zielonego Bitcoina

Bitcoinowe górnictwo może być ekologiczne o czym świadczą kolejne projekty eko-kopalni. Takie inicjatywy najczęściej powstają w krajach, w których górnicy mają dostęp do tańszej energii w postaci odnawialnych źródeł. Świetnym przykładem są kopalnie BTC w Wenezueli, które w 100% korzystają z energii elektrycznej generowanej przez hydroelektrownie Guri, czyli jedną z najpotężniejszych elektrowni wodnych na świecie.

Warto dodać, że kolejne pomysły na ekologiczne kopalnie BTC są jeszcze bardziej kreatywne. Istnieją już plany stworzenie hydro-chłodzonych kopalni, które będą dostarczały ciepło do szklarni, ferm rybnych, budynków lub całych społeczności. Wystarczy jedynie 8 urządzeń WhatsMiner, aby ogrzać szklarnię o powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych.

Zwiększenie temperatury wody o 10 °C za pomocą sprzętu górniczego jest w stanie skrócić okres rozwoju łososia w fermach wodnych nawet o 300%. Kopalnie BTC z Wenezueli jednoznacznie pokazują, że wydobycie Bitcoina może iść w parze z ekologią i przejście na proof-of-stake wcale nie jest koniecznością.

Ekologiczna koparka do BTC

Greenpeace atakuje Bitcoina – w tle wsparcie od Ripple

Jednym z głównych krytyków Bitcoina jest Greenpeace. W Nowym Jorku miała miejsce kampania uderzająca w kryptowalutę Satoshiego Nakamoto i pokazująca nieekologiczność Bitcoina. Kampania ta prowadzona jest wspólnie z firmą Ripple, czyli twórcą XRP.

Współpraca ta rozpoczęła się już w marcu 2022 od głośnego hasła „zmień kod, nie klimat” i miała na celu skłonienie społeczności BTC do przejścia na proof-of-stake, czego sztandarowym przykładem była transformacja Ethereum. Ekologiczne projekty kopalni BTC są jednak dla bitcoinowej społeczności wystarczającym przykładem, że da się połączyć „tradycyjny” sposób wydobywania BTC z korzyściami dla środowiska.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności