za
Bitfinex oraz Tether uruchamiają Keet - aplikację do rozmów wideo P2P

Bitfinex oraz Tether uruchamiają Keet – aplikację do rozmów wideo P2P

1,5% dla maluszka

Giełda zajmująca się obrotem kryptowalut – Bitfinex – oraz emitent stablecoina USDT – Tether – stworzyły wspólnie z Hypercore nową platformę o nazwie Holepunch. Następnie uruchomiły na niej w pełni szyfrowaną aplikację do połączeń wideo peer-to-peer (P2P) – Keet.

Zaszyfrowane rozmowy wideo

Bitfinex oraz Tether uruchamiają Keet - aplikację do rozmów wideo P2P

Jak głosi oficjalny komunikat prasowy udostępniony serwisowi CryptoPotato, aplikacja Keet będzie oferować użytkownikom platformy rozmowy audio/wideo w czasie rzeczywistym, czat tekstowy oraz udostępnianie plików. Aplikacja bazuje na podstawie technologii rozproszonej, w tym rozproszonych bazach danych DHT. Ta pozwala użytkownikom znajdować oraz łączyć się ze sobą, tworząc coś w rodzaju roju w sieciach domowych i biurowych za pomocą techniki zwanej – Distributed Holepunching.

W praktyce dzięki temu użytkownicy mogą się wzajemnie lokalizować i łączyć. Do tego są im potrzebne pary kluczy kryptograficznych, które przeszły autoryzację. Ta praktyka cieszy się coraz większą popularnością w scentralizowanym otoczeniu, na przykład wśród użytkowników aplikacji Zoom.

Mimo że coraz więcej aplikacji sieciowych jest skupiona na jak największej prywatności, to dyrektor ds. technologii w firmach Tether i Bitfinex – Paolo Ardoino – jest zdania, że wciąż można zebrać z ich mnóstwo metadanych. Ardoino, który objął stanowisko dyrektora ds. strategii (CSO) w Holepunch, komentuje stworzenie aplikacji w następujących słowach:

Dzięki Keet możesz rozmawiać z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami i nieznajomymi bez obaw o to, że wielkie technologicznie firmy lub opresyjne rządy będą słuchały twojej komunikacji lub zbierały twoje dane.

Holepunch i Keet

Prace nad platformą oraz aplikacją zajęły pięć lat. Co więcej Bitfinex i Tether  przeznaczyli ponad 10 milionów dolarów na dalsze działania związane z rozwojem Holepunch i Keet.

Na dany moment protokół Holepunch działa na zasadzie closed source software i pozostanie w takiej formie aż do zakończenia testów alfa. Podjęto taką decyzję, aby uniknąć „nieuczciwych widełek Web3 VC i dodanych do niego altcoina, aby wydoić społeczność kryptowalutową”. Protokół zostanie przeniesiony do kodu open source w czwartym kwartale 2022 roku.

Ardoino zapowiedział również, że planują również dodanie z czasem aplikacji VPN.

Holepunch wbrew pozorem nie będzie opierał się na żadnym blockchainie. Zamiast tego będzie funkcjonowało wbudowane API odnośnie płatności i ma być zasilane przez protokół płatności „warstwy 2”, Lightning Network (LN).

W sytuacji, gdy jakieś firmy chciałyby zacząć budowanie swoich produktów na platformie, zostaną rozliczone przez domyślny system mikropłatności, który będzie obsługiwał tokeny USDT. Mathias Buus, dyrektor generalny Holepunch Inc., wyjaśnił:

Zamiast przekazywać komunikację przez pojedynczy serwer, tak jak robi to większość dzisiejszych aplikacji do komunikacji wirtualnej, Holepunch to otwarta sieć komputerów, z której mogą korzystać inni użytkownicy do wzajemnego odkrywania się.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności