za
Rynek kryptowalut doświadcza spadków przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej w USA

Rynek kryptowalut doświadcza spadków przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej w USA

European Halving Party 2024

Rynek kryptowalut dziś świeci na czerwono. Kurs bitcoina, etheru oraz innych głównych cyfrowych aktywów zaczął spadać. Powodem jest to, że Rezerwa Federalna podczas najbliższego posiedzenia, które ma rozpocząć się jutro i będzie trwało przez dwa dni, ma zwiększyć swoją referencyjną stopę procentową o 0,75%. Jeśli tak się stanie, będzie to największa podwyżka od prawie trzech dekad.

Korekta rynku przed posiedzeniem FEDu

W momencie pisania tego artykułu bitcoin kieruje się na południe, a jego kurs spada do tygodniowego minimum na poziomie o 21 885.06 USD. Oznacza to spadek o 4,03% w ciągu ostatnich 24 godzin. Ether, druga co do wielkości kryptowaluta na rynku, traci 5% wartości w ciągu doby. Za jedno ETH trzeba obecnie zapłacić 1 522.38 dolarów.

Z dziesiątki największych kryptowalut pod kątem kapitalizacji rynkowej najwięcej dziś traci cardano (ADA). Kurs tej kryptowaluty traci prawie 7% w ciągu dnia. Następnie jest solana z korektą na poziomie 5,78% oraz dogecoin z 5,06%.

Łączna kapitalizacja rynkowa wszystkich cyfrowych monet spadła w międzyczasie z poziomu 1,08 biliona dolarów do 1 biliona dolarów.

Spadki kursów na kryptowalut mają miejsce dzień przed dwudniowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Ekonomiście spodziewają się, że zakończy się ono następnym podniesieniem stóp procentowych przez amerykański bank centralny o kolejne 75 punktów bazowych.

Urzędnicy Fedu podnieśli już w tym roku referencyjne stopy oprocentowania krótkoterminowych pożyczek o 1,5%, w tym o 75 punktów bazowych w czerwcu. Był to bowiem największy taki wzrost od prawie trzech dekad.

Rynek kryptowalut doświadcza spadków przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej w USA

Eksperci zalecają pozostać ostrożnym

Jeśli ponure scenariusze na temat następnej podwyżki stóp procentowych okażą się trafne, rynek kryptowalut może dalej się pogłębiać w spadkach.

Oczekiwania doświadczonych inwestorów, że ​​Fed jest blisko optowania za mniejszymi podwyżkami do końca tego roku, co może ostatecznie odwrócić kurs, prawdopodobnie mają swoje podłoże w oznakach szczytu inflacji. Do tego dochodzą obawy, że gospodarka może wkrótce popaść w recesję.

Rynek wydaje się dyskontować, że Fed będzie mrugał w obliczu złych danych gospodarczych, a my nie wiemy, czy tak się stanie – wszystkie dotychczasowe sygnały podkreślały ich koncentrację na inflacji i prawdopodobnie zobaczymy ciągłą determinację dopóki inflacja nie wykaże wyraźnych oznak szczytu lub, że gospodarka jest w znacznie gorszym stanie niż się spodziewaliśmy

– komentuje Noelle Acheson, szefowa analizy rynkowej w Genesis Global Trading.

Fed deklaruje, że nie zamierza zrezygnować z polityki zaciśnięcia, dopóki inflacja nie spadnie znacząco w kierunku rocznego celu na poziomie 2%. Wskazany przez bank centralny poziom inflacji, bazowy wskaźnik cen konsumpcyjnych (bazowy PCE), wyniósł w maju 6,3%. Miesiąc później, w czerwcu inflacja CPI wzrosła o 9,1% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając najwyższy poziom od 40 lat. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Każdy zwrot Rezerwy Federalnej może być uzależniony od wyraźnego spadku wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI). Obejmuje on m.in. niestabilny komponent żywności i energii oraz ma duży wpływ na potrzeby konsumenckie Amerykanów.

Chociaż wiadomości o wznowionych dostawach pszenicy i powrocie cen do poziomów sprzed inwazji pomogą, podobnie jak dalsze spadki w przypadku innych towarów, dotychczasowe wzrosty cen CPI i PCE były szeroko zakrojone, co wskazuje na dalsze podwyżki

– dodaje Acheson, komentując kwestię eksportu żywności z Ukrainy i jej wojny z Rosją.

W czasie gdy sektor nieruchomości zaczyna mieć coraz większe problemy, cała gospodarka wydaje się być odporna dzięki silnemu wzrostowi rynku pracy i płac. Wskaźnik oferowanych miejsc na rynku pracy w Kansas City osiągnął w tym roku najwyższy poziom od późnych lat 90-tych.

Na podstawie tego rodzaju danych Rezerwa Federalna pozwala sobie na dalsze zacieśnianie, co oznacza, że ​​tak zwany „jastrzębi handel” polegający na kupowaniu dolarów i sprzedaży ryzykownych aktywów może nadal zaburzać rynki, w tym sektor kryptowalut.

Światełko w tunelu

David Duong, szef działu badań instytucjonalnych w Coinbase Global, jest zdania, że bycze pozycjonowanie dolara wydaje się mieć przesadny charakter. Dodaje, że wszystko może się odwrócić w zależności od tego, jakie decyzje podejmie w tym tygodniu Rezerwa Federalna.

Serwis Coindesk niedawno opublikował wyniki badania przeprowadzonego wśród menedżerów funduszy Bank of America. Wielu z nich stawia na obstawianie długich pozycji na dolary amerykańskie oraz akcje naftowe. Tego rodzaju ryzyko inwestycyjne często zwiastuje odwrócenie trendu w górę.

Według Duonga, odrodzenie rynku byka w sektorze kryptowalut zajmie trochę czasu:

Ale chociaż najgorsze dla kryptowalut prawdopodobnie już minęło, myślę, że potrzebujemy jeszcze kilku miesięcy na ustabilizowanie się sytuacji, zanim zasoby cyfrowe, takie jak bitcoin, zaczną się na dobre odzyskiwać

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności