Kazachstan bada temat emisji CBDC

Ekonomia Wiadomości

Kazachstan rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Jak dodano, nowa waluta nie ma na celu […]

bitbay zonda

Kazachstan rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Jak dodano, nowa waluta nie ma na celu zastąpienia płatności gotówkowych ani bezgotówkowych. Bank centralny kraju planuje tylko zbadać potencjalne korzyści i zagrożenia wynikające z tego typu modelu ekonomicznego.

Kazachstan a CBDC

Narodowy Bank Kazachstanu (NBRK) opublikował w środę raport na temat pilotażowego projektu cyfrowego tenge i rozpoczął tym samym konsultacje społeczne na temat potencjalnej waluty cyfrowej banku centralnego.

Według raportu, cyfrowy tenge miałby być nową formą pieniądza emitowaną przez NBRK, umożliwiającą „dalszy rozwój krajowego systemu płatności i zmniejszenie uzależnienia od rozliczeń gotówkowych z wykorzystaniem unikalnych cech technicznych”. Bank podkreślił, że CBDC nie ma na celu zastąpienia płatności gotówkowych ani bezgotówkowych, ale byłoby raczej alternatywą stosowaną równolegle z istniejącymi rozwiązaniami płatniczymi.

NBRK zaznaczył, że cyfrowy tenge poprawi konkurencyjność na rynku płatności, wzmocni stabilność systemu finansowego, a także przyczyni się do wzrostu zaufania publicznego do płatności wspieranych przez państwo. „Technologia będzie spełniać najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa. […] Bank będzie zwracał szczególną uwagę na ochronę konsumentów i prywatność użytkowników cyfrowego tenge ”- podał NBRK.

kazachstan cbdc

Bank najpierw przeprowadzi kompleksowe badanie korzyści i zagrożeń związanych z potencjalnym CBDC. We współpracy z graczami rynków finansowych i partnerami globalnymi NBRK planuje również zdefiniować cele cyfrowego tenge, metody emisji i dystrybucji, zastosowaną technologię oraz potencjalny wpływ na politykę pieniężną, stabilność finansową i ekosystem płatności.

Władze Kazachstanu początkowo ogłosiły, że rząd zaczął rozważać emisję krajowej waluty cyfrowej w lipcu 2020 r. wraz z planami zwiększenia inwestycji dot. wydobycia kryptowalut. Lokalni urzędnicy zwrócili następnie uwagę na potencjał cyfrowego tenge, który miałby stać się kluczowym narzędziem w walce z korupcją w Kazachstanie.

CBDC na świecie

Pierwsze CBDC, które zostanie powiązane z dużą gospodarką, powstanie zapewne w Chinach. Chodzi o cyfrowego juana, który może trafić na rynek jeszcze w tym roku.

Nad ideą cyfryzacji waluty debatują też władze USA, o czym pisaliśmy w tym miejscu.

Także Unia Europejska pochyla się nad tematem cyfrowego euro, które może powstać za ok. 5 lat.

Tagi
bank centralny cbdc cyfrowe waluty ekonomia kazachstan

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.