za
joe biden ustawa o infrastrukturze

Joe Biden podpisał ustawę o infrastrukturze, która uderza w rynek kryptowalut w USA

1,5% dla maluszka

Prezydent Joe Biden podpisał ustawę o infrastrukturze, która nakłada na firmy z rynku kryptowalut obowiązek raportowania transferów środków w cyfrowych walutach. Nowe przepisy od dawna budzą ogromne kontrowersje.

Joe Biden podpisał ustawę o infrastrukturze

Podczas ceremonii przed Białym Domem w poniedziałek prezydent Joe Biden podpisał ustawę o infrastrukturze. Jest ona powiązana z inwestycjami o łącznej wartości 1 biliona dolarów. Ponadpartyjna inicjatywa ma na celu zapewnienie finansowanie dróg, mostów, dostępu do Internetu, paneli słonecznych, stacji ładowania pojazdów elektrycznych i innych dużych projektów infrastrukturalnych.

Problem w tym, że nowa ustawa może mocno uderzyć w rynek kryptowalut. Po jej uchwale wprowadza bowiem surowsze przepisy dotyczące firm z przestrzeni cyfrowych aktywów i rozszerza wymagania dotyczące raportowania. Transakcje dotyczące walut cyfrowych o wartości przekraczającej 10 000 USD będą musiały być zgłaszane do Urzędu Skarbowego. Grupa senatorów zaproponowała co prawda poprawkę do tej ustawy, która mogła zniwelować negatywne skutki przepisów, ale ich propozycja nie została zatwierdzona.

Kongresmen Pat Toomey skrytykował nowe ustawodawstwo jako „zbyt drogie, zbyt ekspansywne, zbyt nieopłacane i zbyt zagrażające innowacyjnej gospodarce kryptowalut”. Nazwał wymóg raportowania jako prawdopodobnie „niewykonalny”. Ma rację, bowiem specyfika blockchaina wyklucza możliwość rejestrowania tego, kto wykonał w tym momencie przelew w BTC czy altcoinach.

joe biden ustawa o infrastrukturze

Skutki polityczne

Możliwe, że nowe prawo zmieni scenę polityczną w USA. Shannon Bray, libertarianin i kandydat na senatora z Karoliny Północnej, zachęca teraz wyborców do „wybierania przedstawicieli przyjaznych dla kryptowalut”.

Przypomnijmy, że niedawno w USA powstała też Forward Party, nowe ugrupowanie Andrew Yanga, które zamierza walczyć m.in. o rozwój rynku kryptowalut i blockchaina.

Wcześniej o zmianę w ustawie apelowali senatorowie Ron Wydena i Cynthia Lummis. Oboje chcieli zmienić wymagania dotyczące sprawozdawczości podatkowej, aby „nie dotyczyły osób rozwijających technologię blockchain i portfele”.

Kurs bitcoina zareagował negatywnie na decyzję Bidena. W ciągu 24 h stracił ok. 8% wartości. Dziś 1 BTC kosztuje 60 600 USD.

Aktualny kurs bitcoina i innych kryptowalut możesz sprawdzić w zakładkach: kurs bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne cyfrowe aktywa, to m.in. giełda kryptowalut Zonda.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności