W Korei Płd. trwa debata o kryptowalutach

Prawo i polityka

Prawodawcy Korei Południowej sprzeciwiają się kontrowersyjnej ustawie roboczo nazwanej „Poznaj nadawcę”. Nowe przepisy obejmują bowiem rygorystyczne wymogi raportowania wszystkich transakcji […]

bitbay zonda

Prawodawcy Korei Południowej sprzeciwiają się kontrowersyjnej ustawie roboczo nazwanej „Poznaj nadawcę”. Nowe przepisy obejmują bowiem rygorystyczne wymogi raportowania wszystkich transakcji kryptowalutowych.

Nowa ustawa dotycząca kryptowalut

Nad nową ustawą debatowano w czasie obrad Komisji Spraw Politycznych Korei Południowej. Sprzeciwiają się jej prawodawcy i eksperci branżowi.

Gdyby nowe przepisy zostały przegłosowane, firmy, które otrzymają jakiekolwiek aktywo kryptowalutowe, byłyby zmuszone zweryfikować i zgłosić władzom nazwę lub nazwisko wpłacającego i jego dane adresowe. W przypadku transakcji B2B – zachodzącej pomiędzy dwoma firmami – należy również zgłosić status prawny wpłacającego oraz liczbę jego pracowników.

Choi Hwa-In z Służby Nadzoru Finansowego (FSS) ostrzegł, że lokalna branża technologii blockchain może zostać „poważnie ograniczona”, jeśli propozycja przejdzie przez parlament. Prawnik Yoon Jong-soo zauważył z kolei, że w miarę jak kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne i powszechnie stosowane, coraz trudniej będzie założyć, że nadawca dostarczy niezbędnych informacji do identyfikacji.

Ustawa wymuszałaby również nadawców kryptowalut spoza Korei Płd. do zarejestrowania się w Komisji Usług Finansowych (FSC), krajowym regulatorze finansowym. W praktyce może to doprowadzić do odcięcia rynku kryptowalut w Korei od zewnętrznych inwestorów.

Ustawa została zaproponowana przez Kim Byung-wooka z Partii Demokratycznej i Yoon Chang-hyeon z Partii Władzy Ludowej. Stało się to 28 października.

Ostatnie przesłuchanie w Zgromadzeniu Narodowym jest następstwem długiego okresu dyskusji dotyczących kryptowalut.

korea płd. kryptowaluty

Debata o kryptowalutach

W Korei trwa zresztą szersza debata o cyfrowych walutach. Dotyczy m.in. tego, czy podatek od dochodów z kryptowalut zostanie wprowadzony dla mieszkańców Korei Południowej zgodnie z planem od stycznia 2022 r., czy też jego wdrożenie w życie zostanie opóźnione. Kilku prawodawców zaproponowało odroczenie podatku w obliczu zdecydowanego sprzeciwu ministra finansów Hong Nam-ki.

W przeszłości temat kryptowalut był już szeroko komentowaną sprawą polityczną w Korei Płd. W 2017 r. odwołano tam nawet ministra sprawiedliwości, który domagał się zakazania cyfrowych walut. Jego pomysłom sprzeciwiali się masowo inwestorzy. Doszło nawet do ulicznych manifestacji. W efekcie stracił on stanowisko.

Tagi
btc Korea Południowa Korea Południowa kryptowaluty prawo ustawa

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.