za
javier milei

Javier Milei zwycięzcą wyborów prezydenckich w Argentynie. Kraj stawia na ultraliberalizm i bitcoina?

Konferencja Kryptoraport

Wczoraj zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich w Argentynie. Obywatele mieli do wyboru lewicowego ministra gospodarki Sergio Massę i ultraliberała, jakim jest Javier Milei. Ten drugi proponował w swojej kampanii “dolaryzację” gospodarki, likwidację banku centralnego oraz nie krył, że jest fanem bitcoina. Okazało się, że walkę o władzę wygrał właśnie on.

Javier Milei chce rewolucji…

Argentyna jest od lat wręcz synonimem kraju, który ma problemy gospodarcze. Kluczowym problemem w kraju jest inflacja, która w stosunku rocznym wynosi już aż 142,7%. doszło już do dwustuprocentowego skoku kursu dolara i zubożenia społeczeństwa o ponad czterdzieści procent (dane Uniwersytetu Katolickiego Argentyny).

Milei w swej kampanii wyborczej obiecywał istną rewolucję. Wskazał na potrzebę odejścia od peronizmu. Postulował m.in. powszechny dostęp obywateli do broni palnej i zmiany w prawie, które pozwoliłyby na swobodny rynkowy obrót organami ludzkimi dla dokonywania przeszczepów. Do tego proponował dolaryzację gospodarki i nie krył, że bliskie są mu idee, które stoją za bitcoinem.

Massa też oczywiście chce poprawić los Argentyńczyków. Również nie są mu obce nowe technologie. W czasie kampanii zaproponował wdrożenie opartego na blockchainie systemu monitorowania wydatków państwa. Wszystko w celu weryfikacji przez obywateli stopnia wykonania budżetu.

javier milei świętuje wygrane wybory

… i wygrywa wybory

Dziś znamy już wyniki II tury wyborów prezydenckich w Argentynie. Milei uzyskał 56% głosów, z kolei Massa – 44%.

Dzisiaj rozpoczyna się odbudowa Argentyny. Dzisiaj zaczyna się koniec upadku Argentyny. Dzisiaj kończy się zubożający model wszechobecnego państwa, na którym korzystają tylko niektórzy, podczas gdy większość cierpi

– powiedział Javier Milei po ogłoszeniu wyników wyborów.

To historyczna noc dla naszego kraju, początek końca dekadencji. Argentyna powróci na drogę, z której nigdy nie powinna schodzić

– dodał.

Pytanie, czy uda się mu zrealizować swój dolarowy sen. Prezydent w Argentynie ma inicjatywę ustawodawczą, podpisuje lub wetuje ustawy uchwalone przez parlament. W procesie tworzenia przez parlament prawa nie ma jednak większych uprawnień w stosunku do parlamentu. Oznacza to, że dla realizacji swojej wizji może potrzebować posłów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności