za
Sergio Massa

Sergio Massa chce dokonać blockchainowej rewolucji: blockchain pozwoli obywatelom kontrolować polityków?

Kandydat na prezydenta i minister gospodarki w rządzie Argentyny, Sergio Massa, zaproponował opracowanie systemu umożliwiającego obywatelom kontrolowanie i monitorowanie finansów państwa za pomocą technologii blockchain. Podczas niedawnego wiecu wyborczego oświadczył, że Argentyńczycy „powinni mieć możliwość kontrolowania wydatków państwa za pomocą telefonów komórkowych”.

Sergio Massa chce monitorować budżet za pomocą blockchaina

Massa zaproponował wdrożenie opartego na blockchainie systemu monitorowania wydatków państwa. Inicjatywa miałaby też na celu weryfikację przez obywateli stopnia wykonania budżetu. Minister twierdzi, że system ten przyniesie korzyści obywatelom i krajowi, zwiększając przejrzystość wydatków i dochodów poprzez udostępnianie tych danych społeczeństwu.

Na wiecu Massa stwierdził:

Żyjemy w epoce komunikacji. Chcę, aby każdy Argentyńczyk mógł kontrolować rachunki państwowe online ze swojego telefonu komórkowego.

Ponadto podkreślił, że propozycja ta jest częścią jego nowej wizji rządu w której priorytetami są „etyka, uczciwość, walka z korupcją, kontrola wydatków i przejrzystość”.

Jak jednak system ten miałby działać? Pomysłodawca opisał go jako mechanizm zawierania umów pomiędzy państwem argentyńskim a firmami realizującymi działania w ramach budżetu z wykorzystaniem blockchaina. Miało by to więc zapewne opierać się na inteligentnych kontraktach.

(…) oprócz mechanizmu składania wniosków pomiędzy zleceniobiorcą a zamawiającą stroną [tj. rządem], musi istnieć określona data płatności w procesie przetargowym, w procesie udzielania zamówienia i w procesie udzielania zamówienia

– dodał Massa.

Pochwalił technologię blockchain, stwierdzając, że zapewnia ona identyfikowalność i pewność kontraktów państwowych oraz służy kontroli wydatków publicznych.

Massa kontra Milei

Już jutro, 19 listopada, w Argentynie odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Massa zmierzy się w niej z libertarianinem Javierem Milei, który jest znanym fanem bitcoina.

Massa zaproponował nie tylko stworzenie blockchainowego systemu kontroli, ale też emisję CBDC. Jego rywal jest natomiast zwolennikiem dolaryzacji gospodarki kraju i wykorzystania gazu ziemnego z Vaca Muerta, jednego z największych złóż naftowych w kraju, do kopania bitcoinów. W niedawnym wywiadzie oświadczył, że popiera ten pomysł ze względu na „redukcję emisji gazów cieplarnianych” wynikającą z tej działalności.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.