Jak zarabiać dochód pasywny dzięki kryptowalutom? Poznaj 6 sposobów

Dla wnikliwych Kryptowaluty

Szybko rozwijający się ekosystem kryptowalut pozwala zarabiać za pomocą wielu strategii. Wiele z nich wymaga jednak poświęcenia im sporej ilości […]

Szybko rozwijający się ekosystem kryptowalut pozwala zarabiać za pomocą wielu strategii. Wiele z nich wymaga jednak poświęcenia im sporej ilości czasu. Właśnie dlatego w tym artykule przedstawiamy sześć różnych sposobów, które pozwalają osiągać zyski w sposób pasywny.

Platformy pożyczkowe CeFi

Prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem na uzyskanie pasywnego dochodu z bitcoina (BTC) i innych aktywów cyfrowych jest zdeponowanie ich na scentralizowanej platformie pożyczkowej.

Większość ekspertów odradza wpłacanie środków do zewnętrznych dostawców. Jednak łatwość obsługi oraz intuicyjność, spowodowała że do tego typu produktów napłynęły miliardy dolarów. Po zdeponowaniu środków, użytkownicy zarabiają odsetki (zazwyczaj wypłacane w zdeponowanych aktywach).

Do najpopularniejszych platform tego typu należą BlockFi i Nexo.

Protokoły pożyczkowe DeFi

Alternatywami dla BlockFi i Nexo są zdecentralizowane protokoły pożyczkowe, takie jak Compound (COMP) i Aave (AAVE). Pozwalają one posiadaczom kryptowalut na wpłacanie środków do zasilanych smart kontraktami puli. W zamian za to otrzymują oni odsetki.

Główną różnicą między platformami CeFi i DeFi jest to, że te drugie dają użytkownikom pełną kontrolę nad funduszami i nie wymagają przechodzenia procesów KYC (know-your-customer).

Stopy zwrotu są uzależnione od podaży i popytu oraz różnią się w zależności od platformy. Zazwyczaj są jednak wyższe niż w przypadku CeFi. Ma to oczywiście swoje zalety, ale również wady. Wysokie stopy zwrotu w DeFi wiążą się również z wysokim ryzykiem.

Dostarczanie płynności w pulach płynności i yield farming

Poza udzielaniem pożyczek, rynki DeFi umożliwiają również zarabianie pasywnego dochodu poprzez deponowanie kryptowalut w zdecentralizowanych pulach płynności.

W nagrodę za dostarczanie płynności na rynkach, użytkownicy są nagradzani opłatami transakcyjnymi i tzw. tokenami LP. Aby uzyskać jeszcze większe zyski, można następnie stakować te tokeny LP w tzw. „yield farmach”.

Yield farming stał się popularnym sposobem na uzyskanie pasywnego dochodu z kryptowalut. Jednak podobnie ,jak produkty pożyczkowe, jest to jedno z bardziej ryzykownych rozwiązań. Największe platformy tego typu to np. Uniswap (UNI), SushiSwap (SUSHI) i PancakeSwap (CAKE).

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat yield farmingu, zapraszamy do przeczytania naszego obszernego artykułu na ten temat, który znajdziesz pod tym linkiem.

staking

Stakowanie kryptowalut opartych na PoS

Alternatywnie, aby uzyskać pasywny dochód możesz stakować monety Proof-of-Stake (PoS). Blockchainy oparte na PoS wymagają od walidatorów „zablokowania” natywnych tokenów sieci. W ten sposób bowiem zabezpieczany jest łańcuch. Zachętą do wniesienia wkładu jest udział w nagrodzie za blok.

Proces stakingu różni się w zależności od sieci. Niektóre z nich wymagają zaawansowanego oprogramowania i stale działającego węzła. W innych wystarczy po prostu trzymać natywne aktywo w oficjalnym portfelu.

Uruchomienie masternode

Masternode (główny węzeł) to sposób na zwiększenie pasywnego dochodu z stakingu. Węzły główne są specjalnym rodzajem węzłów, które pełnią określone funkcje w sieci kryptowalut.

Na przykład w sieci Dash (DASH) zasilają one funkcje PrivateSend i InstantSend. Zapewniają `też operatorom prawo głosu w zakresie zarządzania. Aby uruchomić główny węzeł Dash, trzeba jednak zainwestować 1000 DASH (160 000 USD). Oznacza to, że jest to zabawa tylko dla inwestorów z grubszymi portfelami.

Prowadzenie węzła Lightning

Jeśli jesteś zwolennikiem bitcoina i to w nim trzymasz większość swoich środków, również możesz zarabiać pasywny dochód. Wystarczy, że prowadzisz węzeł Lightning Network (LN).

Wspierając szybko rozwijającą się sieć Lightning Network poprzez obsługę kanałów płatności, możesz zarobić za każdym razem, gdy ktoś dokona transakcji za pomocą Twojego kanału. Chociaż ta metoda nie oferuje nie wiadomo jak wysokich zysków, prowadzenie węzła LN oznacza, że przyczyniasz się do rozwoju najpotężniejszej otwartej sieci monetarnej na świecie.

Tagi
bitcoin Dochód Pasywny kryptowalut proof-of-stake staking yield farming

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.