za
co to jest yield farming

Co to jest yield farming DeFi? Dochód pasywny z kryptowalut

2021-08-20
Dla wnikliwych
European Halving Party 2024

Zdecentralizowane finanse (DeFi) szturmem podbiły świat dzięki innowacyjności i elastyczności, jaką wnoszą do tradycyjnych finansów. Jedną z bardziej ekscytujących możliwości DeFi jest yield farming. W tym przewodniku szczegółowo omówimy co to jest yield farming oraz jak możesz go wykorzystać do generowania pasywnego dochodu.

Co to jest DeFi yield farming?

Yield farming to proces polegający na stakowaniu lub inaczej lokowaniu kryptowalut w zamian za z góry określoną nagrodę. Użytkownicy mogą zarabiać stałe lub zmienne odsetki poprzez inwestowanie kryptowalut na rynkach DeFi. Chodzi o to, aby zablokować fundusze w “puli płynności” – smart kontraktach, które przechowują fundusze. Pule zapewniające płynność zasilają rynek, na którym użytkownicy mogą wymieniać, pożyczać lub udzielać pożyczek tokenów. Po dodaniu swoich środków do puli, stajesz się dostawcą płynności lub tzw. LP (liquidity provider).

Idea farmingu pojawiła się, kiedy deweloperzy zaczęli wypłacać użytkownikom niewielki udział w opłatach transakcyjnych, w zamian za dostarczanie płynności do danej aplikacji, takiej jak np. Uniswap czy Balancer. Jednak najbardziej popularnym przykładem yield farmingu jest Compound, który wydał tokeny COMP swoim pożyczkodawcom i pożyczkobiorcom za korzystanie z ich protokołu. Projekt odniósł natychmiastowy sukces i w pewnym momencie stał się największym protokołem DeFi na świecie.

Jak działa yield farming?

W yield farmingu można uczestniczyć na wiele różnych sposobów. Omówmy więc te najbardziej popularne.

Standardowy model AMM

Cały model yield farmingu jest ściśle związany z modelem automatycznego animatora rynku (AMM), który angażuje dostawców płynności (LP) oraz pule płynności. W swojej istocie, AMM działa w następujący sposób:

  • Dostawca płynności wkłada środki do puli płynności;
  • Pula ta jest wykorzystywana do zasilania rynku, na którym użytkownicy mogą pożyczać, udzielać pożyczek lub wymieniać tokeny;
  • Korzystając z puli, użytkownik płaci opłaty, które są następnie wypłacane dostawcom płynności.

Chociaż jest to podstawowa koncepcja, jej realizacja może się różnić w zależności od projektu. Naliczone opłaty są wypłacane dostawcom płynności za ich usługi.

Mining płynności (Liquidity mining)

Kolejną interesującą koncepcją, która ekonomicznie motywuje dostawców płynności, jest dystrybucja nowego tokena lub tzw. mining płynności. Załóżmy, że istnieje token X i trudno jest go zdobyć na otwartym rynku. Jednak dostawca płynności może go otrzymać, dostarczając płynność do określonej puli. To właśnie zachęca LP do zablokowania swoich tokenów.

Zasady, które regulują sposób dystrybucji tych tokenów, zależą od protokołu. Jednak podstawowa idea jest taka, że otrzymują oni wynagrodzenie w oparciu o ilość płynności, którą zapewniają w puli.

Jeśli chodzi o środki zamknięte w pulach są to głównie stablecoiny takie jak DAI, USDT, USDC, BUSD, itp. Niektóre protokoły mogą emitować tokeny, które odzwierciedlają monety, zdeponowane w ich systemie. Na przykład, po zablokowaniu DAI w Compound, otrzymujesz cDAI.

yield farming defi

Zwrot z yield farmingu: Jak się go oblicza?

Zazwyczaj zwroty z yield farmingu są przedstawiane w formie rocznego procentu. Najpopularniejsze metody pomiaru zwrotów to Annual Percentage Rate (APR) i Annual Percentage Yield (APY). APY pokazuje skumulowane zyski, czyli wygenerowane zyski są bezpośrednio reinwestowane w celu uzyskania większych dochodów. Należy jednak pamiętać, że APR i APY są tylko szacunkowe. DeFi to bardzo dynamiczna branża, a yield farming jest bardzo konkurencyjny. Z tego powodu, wysokość nagród może się szybko zmieniać.

Najlepsze platformy yield farmingu

Aby dokładniej zrozumieć na czym polega yield farming, przyjrzyjmy się teraz kilku z bardziej popularnych platform DeFi.

compould logo

Compound

Token: COMP

TVL (całkowita zablokowana wartość w protokole): 10,2 mld USD

Rozpocznijmy od platformy, od której wszystko się zaczęło. Compound posiada algorytmiczny rynek pieniężny, który pozwala użytkownikom na udzielanie pożyczek i pożyczanie aktywów. Stopy zwrotu na rynku są dostosowywane w oparciu o podaż i popyt. Do puli Compound aktywa może dostarczyć każdy, kto posiada portfel Ethereum.

makerdao logoMakerDAO

Tokeny: MKR i DAI

TVL: 8,83 mld USD

Maker to lider rynku DeFi i jeden z najbardziej znanych protokołów na świecie. Maker jest zdecentralizowaną platformą pożyczkową, która emituje DAI – stablecoin algorytmicznie powiązany z USD. W Maker, każdy może otworzyć Maker Vault i zablokować w nim aktywa, takie jak ETH, BAT, USDC czy WBTC. Blokując środki, użytkownicy mogą wygenerować DAI. Z czasem, generowanie DAI powoduje naliczenie opłaty zwanej “opłatą stabilizacyjną”. Posiadacze tokenów MKR określają stopę oprocentowania tej opłaty.

synthetix logo

Synthetix

Token: SNX

TVL: 1,61 mld USD

Synthetix to protokół syntetycznych aktywów, który pozwala każdemu stakować tokeny SNX lub ETH jako zabezpieczenie i emitować syntetyczne aktywa na ich podstawie. To sprawia, że platforma Synthetix jest niezwykle elastyczna. Dlaczego? Ponieważ jako aktywo syntetyczne kwalifikuje się każde aktywo, które ma wiarygodny kanał (feed) cenowy.

aave logo

Aave

Token: AAVE

TVL: 14,98 mld USD

Obecnie największym protokołem w przestrzeni DeFi jest Aave – zdecentralizowany protokół pożyczkowy. W zamian za swoje fundusze, pożyczkodawcy otrzymują “aTokeny”. Tokeny te zaczynają zarabiać i naliczać odsetki natychmiast po złożeniu depozytu.

uniswap logo

Uniswap

Token: UNI

TVL: 6,61 mld USD

Uniswap jest zdecentralizowaną giełdą (DEX) zbudowaną na Ethereum, która jako pierwsza osiągnęła poziom 100 mld USD w 24-godzinnym wolumenie handlowym. DEX pozwala na wymianę tokenów bez ryzyka. Wszystko za sprawą dostawców płynności, którzy deponują w puli dwa tokeny o tej samej wartości, tworząc w ten sposób rynek. Traderzy mogą następnie wykorzystać te rynki do przeprowadzania swoich transakcji. W nagrodę za dostarczanie płynności, dostawcy płynności otrzymują opłaty z transakcji, które odbywają się w ramach puli.

curve-logo

Curve Finance

Token: CRV

TVL: 10,08 mld USD

Kolejnym popularnym protokołem DEX jest Curve Finance, który został zaprojektowany z myślą o efektywnej wymianie stablecoinów. Ponieważ popyt na stablecoiny jest zawsze wysoki, użytkownicy mogą używać Curve do dokonywania dużych swapów stablecoinów z niewielkim lub zerowym spreadem.

balanacer logo

Balancer

Token: BAL

TVL: 1,85 mld USD

Balancer to protokół płynności, który pozwala na niestandardowe alokacje tokenów w puli płynności. Pozwala to na tworzenie niestandardowych puli zamiast tradycyjnych pul tworzonych w stosunku 50/50 – dostępnych np. w Uniswap. Za pomocą Balancer, użytkownicy mogą nawet tworzyć pule w stosunku 98/2! Dostawcy płynności otrzymują opłaty od transakcji, które mają miejsce w ich puli. Ze względu na swój niestandardowy charakter, Balancer szybko zyskał dużą popularność w ekosystemie DeFi.

yearn.finance logo

Yearn.finance

Token: YFI

TVL: 3,3 mld USD

Yearn.finance jest zdecentralizowanym ekosystemem agregatorów usług pożyczkowych, takich jak Aave, Compound, itp. Jego głównym celem jest optymalizacja pożyczania tokenów dla swoich użytkowników poprzez algorytmiczne wyszukiwanie najbardziej opłacalnych usług pożyczkowych. Zablokowane fundusze są konwertowane na yTokeny, które okresowo równoważą się, aby zmaksymalizować zysk. Yearn jest bardzo przydatny dla yield-farmerów, którzy chcą automatycznie wyszukać najbardziej optymalną pulę.

Zalety yield farmingu

Jakie korzyści wynikają z yield farming?

  • Główną zaletą yield farmingu jest możliwość osiągania pasywnego zysku. Wcześni użytkownicy protokołów mogą czerpać korzyści z nagród wypłacanych w postaci nowych tokenów. Wybierając odpowiedni projekt do farmienia, użytkownicy mogą uzyskać naprawdę spore zyski.
  • Użytkownicy mogą wykorzystywać do zarabiania różne protokoły DeFi. Poszczególne protokoły oferują różne poziomy ryzyka oraz nagrody. Doświadczony użytkownik DeFi może sprytnie poruszać się pomiędzy tymi platformami tak, aby czerpać maksymalne profity.
  • Yield farming pozwala farmerom na pasywne zarobki i reinwestowanie zysków. Dzięki temu z każdym kolejnym dniem istnieje możliwość zarabiania coraz większej ilości tokenów i kryptowalut.
  • Yield farming często wymaga stakowania tokenów, co równa się z ich zablokowaniem. To z kolei zmniejsza ogólną podaż tokenów dostępnych na otwartym rynku, co może prowadzić do wzrostów ich cen.

Wady yield farmingu

  • Yield farming jest skomplikowany i nieintuicyjny dla początkujących inwestorów. Wymaga on bowiem zrozumienia skomplikowanych taktyk i technik.
  • Aby zarabiać spore pieniądze, musisz najpierw zablokować sporą liczbę tokenów. Oznacza to, że yield farming jest bardziej korzystny dla wielorybów i osób, które posiadają już spore udziały w kryptowalutach. Oczywiście, możesz stakować “drobne”. Musisz się jednak liczyć z tym, że twoje zarobki będą adekwatnie niskie.
  • Rynek DeFi rozwija się w zawrotnym tempie. Mimo, że tempo innowacji wzbudza podziw, trzeba pamiętać, że jest to wciąż młody wynalazek, który często wiąże się również z lukami i błędami w systemie. Te błędy mogą z kolei doprowadzić do wykorzystania protokołu przez hakera. Jak wynika z najnowszego raportu CipherTrace, w samym 2021 roku z protokołów DeFi wydrenowano ponad 400 mld USD.
  • Większość aplikacji DeFi jest obecnie oparta na blockchainie Ethereum. Jednak Ethereum wciąż nie osiągnęło odpowiedniej skalowalności. Póki co sieć nie jest wystarczająco solidna i szybka, aby mogły na niej rozwijać się zaawansowane aplikacje DeFi. W przyszłości jednak planowane jest wprowadzenie Ethereum 2.0. Ta nowa wersja ma zwiększyć skalowalność oraz zmniejszyć koszty opłat transakcyjnych.
  • Ponieważ w protokołach DeFi często trzeba zablokować środki, wysoce zmienna natura kryptowalut może spowodować u inwestorów duże straty. Nie mogą oni bowiem sprzedać swoich tokenów w dogodnym dla siebie momencie.

Podsumowanie

Yield farming DeFi jest bardzo interesującym aspektem DeFi wartym rozpatrzenia przez każdego krytpowalutowego inwestora. Przestrzeń DeFi jest obecnie rynkiem o wartości niemal 80 miliardów dolarów, choć cały sektor zaczął rozwijać się dopiero w 2020 roku. Głównym czynnikiem stojącym za tym wykładniczym wzrostem jest właśnie yield farming. Chociaż farmienie wiąże się z ryzykiem, nagrody, które może zaoferować, potrafią być bardzo kuszące. Zalecamy, aby przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu się w dany projekt, dogłębnie go zweryfikować i przeprowadzić kalkulacje.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności