za
kryptowaluty bezpieczenstwo

Jak zabezpieczyć swoje kryptowaluty w czasie hossy? Kilka prostych kroków

Binance Launchpool

Ponieważ rynek kryptowalutowy znajduje się w samym środku hossy, a Bitcoin (BTC) zbliża się coraz bliżej swoich rekordowych szczytów, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo naszych środków.

12 listopada Bitcoin – największa krypto waluta na świecie pod względem kapitalizacji, po raz pierwszy od czasu hossy z 2017 r. przekroczyła próg 16 000 USD. Aktualnie Bitcoin dotknął szczytu na poziomie 17 850 dolarów i nie wygląda na to, aby zmienił tor jazdy.

BTC obecnie znajduje się na historycznych poziomach, a krypto społeczność spodziewa się jeszcze większych wzrostów. Należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo twoich monet zależy w dużej mierze od ciebie samego. Oto kilka prostych kroków, które pomogą ci zapewnić bezpieczeństwo twoich środków w czasie hossy.

1. Użyj papierowego lub sprzętowego portfela

Ponieważ Bitcoin zasadniczo pozwala na “bycie swoim własnym bankiem”, odpowiedzialność za przechowywanie kryptowaluty spoczywa głównie na samych użytkownikach. W społeczności kryptowalut mówi się nawet: “Nie twoje klucze, nie twój Bitcoin”. Oznacza to, że ktokolwiek posiada klucz prywatny do portfela, ten ma kontrolę nad zawartymi w nim monetami.

Portfele mogą mieć różną formę: oprogramowania, sprzętu lub kartki papieru, a każda z nich ma inne względy bezpieczeństwa.

Portfele w formie oprogramowania pozwalają użytkownikom na dostęp do ich kryptowalut poprzez instalację aplikacji na urządzeniach przenośnych lub komputerach. Tego typu portfele występują w wielu różnych typach: portfele internetowe, desktopowe i mobilne.

Portfele w postaci oprogramowania są często bezpłatne i łatwe w użyciu, jednak nie są one całkowicie bezpieczne. Większość z nich jest w jakiś sposób podłączona do Internetu, co czyni je podatnymi na ataki hakerskie. Użytkownicy powinni na bieżąco aktualizować swoje aplikacje, aby zmniejszyć takie ryzyko.

Papierowy portfel to zasadniczo kawałek papieru zawierający wydrukowany adres kryptograficzny i jego klucz prywatny w postaci kodów QR. Portfel papierowy jest najbezpieczniejszym sposobem przechowywania cyfrowych aktywów

Portfel sprzętowy to najczęściej urządzenie łączące się z komputerem przez usb, jednak działające w trybie offline, czyli bez internetu. Często nazywany również “zimnym portfelem” – nie bez powodu. Ze względu na brak dostępu do internetu, staje się on niemal w 100% odporny na wszelkie ataki. Najbardziej popularnymi producentami portfeli sprzętowych są Trezor i Ledger.

2. Włącz weryfikację dwuetapową 2FA

Włącz dwuczynnikowe uwierzytelnianie (2FA) w ustawieniach zabezpieczeń swojego konta. 2FA wyślę na twój telefon smsa z dodatkowym hasłem za każdym razem, gdy zalogujesz się do swojego portfela. Aktywując 2FA, użytkownik uniemożliwia hakerowi natychmiastowy dostęp do swojego konta, ponieważ będzie on potrzebował też fizycznego dostępu do telefonu lub poczty elektronicznej użytkownika.

Google Authenticator jest jedną z najbardziej popularnych aplikacji 2FA.

3. Nigdy nie udostępniaj swoich kluczy prywatnych

Nigdy nie dawaj nikomu swoich prywatnych kluczy ani frazy seed. Prywatne klucze działają jak klucze do drzwi. Jeżeli ktoś je zdobędzie, może okraść twój portfel. Pamiętaj, że renomowane firmy nigdy nie poproszą Cię o klucze prywatne.

4. Upewnij się, że portfel odbiorcy jest poprawny

Przed przystąpieniem do transakcji należy zawsze sprawdzić adres odbiorcy. Prosty błąd jednej litery może skierować transakcję do innego portfela. W przeciwieństwie do niektórych tradycyjnych usług finansowych, większość transakcji kryptograficznych jest nieodwracalna. Niektóre złośliwe oprogramowanie może również podmienić skopiowany adres odbiorcy i skierować środki na swój portfel.

5. Nie daj się nabrać na oszustwa.

Nigdy nie daj się nabrać na oferty typu “wyślij nam Bitcoina, a my odeślemy dwa razy więcej”. Ten rodzaj ataku stał się popularny w mediach społecznościowych takich jak Twitter lub YouTube. Hakerzy kupują reklamy lub włamują się na konta znanych osób. Następnie wykorzystując ich pozycje namawiają ludzi do wysłania kryptowalut. W zamian przestępcy obiecują odesłać dwa razy więcej!

6. Korzystanie z mniejszych transakcji i różnych giełd

Nie wysyłaj dużej ilości kryptowalut na raz, gdy musisz kupić lub sprzedać swoje monety na giełdzie. Jeśli potrzebujesz dokonać transakcji na dużą kwotę, lepiej podziel ją na kilka mniejszych, aby mieć pewność, że w razie problemow nie stracisz wszystkich funduszy.

Chociaż wszystkie te środki bezpieczeństwa wydają się być banalne, tak naprawdę są to podstawy branży kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
62 231,91 USD-2,07%
Ethereum logo
EthereumETH
2991,11 USD-2,55%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,01%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
584,56 USD-1,34%
Solana logo
SolanaSOL
145,40 USD-6,21%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,00%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD-2,75%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2990,22 USD-2,56%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD-5,88%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,71 USD-2,65%