za
sukces defi, zaufanie do instytucji

Jak sukces DeFi odbuduje zaufanie do instytucji finansowych?

2021-04-04
DeFi
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Skuteczne funkcjonowanie społeczeństwa od dawna zależy od ludzi, którzy wierzą w jego instytucje. Z powodu pandemii COVID-19 i przez niepowodzenia przywództwa, ta wiara stanęła pod dużym znakiem zapytania. Czy sukces DeFi może stać się tak bardzo potrzebnym katalizatorem zmian na rynku finansowym?

Spadek zaufania jest najbardziej widoczny w sektorze usług finansowych. W swoim Barometrze zaufania w 2021 r. Edelman odkrył, że tylko 53% amerykańskich respondentów przyznaje że wierzą we “właściwe postępowanie” instytucji w USA. Czyli aż o 5% mniej niż w badaniu z 2020 r. Dobrym tego przykładem może być bitwa pomiędzy Main Street i Wall Street, która rozegrała się podczas styczniowego rajdu GameStop. Wydarzenie, które pokazało jak wielu młodych inwestorów po prostu nie wierzy w instytucje finansowe.

Odchodzenie od władzy instytucjonalnej jest również widoczne w gwałtownym rozwoju zdecentralizowanych finansów – DeFi. Korzystając ze zdecentralizowanych aplikacji na blockchainie, DeFi umożliwia osobom fizycznym pożyczanie środków, handlowanie monetami oraz zarabianie na odsetkach od oszczędności. Ich transakcje są regulowane przez inteligentne kontrakty. A zatem – zero banków ani pośrednictwa.

Sukces DeFi

TVL, czyli całkowita wartość zablokowana, to najlepszy sposób na określenie sukcesu DeFi. W marcu wartość TVL w sektorze DeFi wyniosła prawie 59 miliardów dolarów. Jest to znaczący wynik, zważając na to że jeszcze rok wcześniej kwota ta wynosiła około 500 milionów dolarów.

Rynek kryptowalut – w którym dominuje Bitcoin (BTC) – obecnie jest wart ponad 1 bilion dolarów. Oznacza to że przed DeFi jest jeszcze długa droga, zanim trafi do “nagłówków”. Pamiętajmy jednak, że zanim Bitcoin zdobył zainteresowanie inwestorów – minęło prawie 10 lat. I wygląda na to, że DeFi może zająć to jedynie połowę tego czasu.

Dlaczego? Ponieważ młodzi inwestorzy – tacy jak traderzy GameStop – rozumieją koncepcję niedoboru cyfrowego. Uwzględniają fakt, że majątek niematerialny ma wartość. Właśnie dlatego kupują niewymienne tokeny jako sposób na handel dobrami cyfrowymi. Najbardziej znanym przykładem zjawiska NFT była marcowa aukcja Christie – cyfrowego kolażu artysty Beeple’a – kupionego za prawie 70 milionów dolarów za pomocą krypto.

To właśnie nowa generacja będzie szukać sposobów na inwestowanie swojego spadku – wybierając system i platformę, na których będzie polegać. Mając wybór, millenialsi i pokolenie Z zawsze będą wybierać opcję inwestycji, która jest tańsza oraz bardziej dostępna. 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Kontratak tradycyjnych instytucji

Ze wzrostem popularności DeFi możemy spodziewać się odpowiedzi ze strony tradycyjnych instytucji finansowych. Banki i inne istniejące podmioty będą ciężko walczyć w obronie swojego terytorium. Wiedzą, że aby pozostać konkurencyjnymi, będą musiały: wydłużyć godziny pracy, skrócić czas rozliczeń oraz zwiększyć funkcjonalność użytkowników.

Już teraz zaczynają wprowadzać inteligentne kontrakty i inne technologie DeFi a istniejące platformy – zarówno w celu zwiększenia skuteczności, jak i dotrzymania kroku zapotrzebowaniu na rynku. Co więcej, już w lutowym whitepaper opublikowanym przez Depository Trust & Clearing Corporation, DTCC zaproponowało skrócenie cyklu rozliczeniowego dla amerykańskich akcji z dwóch dni roboczych do jednego. Mimo to, planowane wdrożenie planu może zająć nawet dwa lata, co różni się znacząco z natychmiastowym działaniem kryptowalut. W świecie, który szybko zmierza w kierunku modelu 24/7, wydawcy papierów wartościowych, którzy trzymają się starych metod, wkrótce zostaną w tyle.

Droga przed nami jest obiecująca – ale czy łatwa do pokonania?

Chociaż technologia DeFi szybko się rozwija, zajmie to trochę czasu zanim możliwości dotrą tam, gdzie są potrzebne i zostaną wdrożone na szeroką skalę. Opłaty sieciowe wymagane do handlu na zdecentralizowanych giełdach (takich jak Uniswap) są nadal wysokie (choć oczekuje się, że z czasem spadną). Oczywiście, nie można zaprzeczać że jesteśmy w stanie kupować lub handlować cyfrowym majątkiem 24 godziny na dobę (z natychmiastową dostawą) i dyktować własne warunki. Ale wciąż, jest około 1,7 miliarda ludzi, którzy uważają się za „nieposiadających konta bankowego”. DeFi, oferuje każdej osobie, posiadającej połączenie internetowe i telefon komórkowy, pełen wachlarz usług bankowych.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności