Jak myślano o pieniądzu. Część 7. Problemy monetarne w XIX w.

Dla wnikliwych

W poprzedniej części cyklu przyjrzeliśmy się konfliktowi bulionistów i antybulionistów (jeśli nie czytaliście tego tekstu polecamy kliknąć w ten link […]

W poprzedniej części cyklu przyjrzeliśmy się konfliktowi bulionistów i antybulionistów (jeśli nie czytaliście tego tekstu polecamy kliknąć w ten link – dowiecie się m.in. prawdy o powodach wybuchu Rewolucji Francuskiej). Dziś przeskoczymy o kilkadziesiąt lat do przodu.

Problemy monetarne w XIX w.

W 2. poł. XIX w. sformowano nową teorię wartości, opartą na użyteczności krańcowej. Dało to początek mikroekonomii. Tematem zajęli się m.in. Leon Walras, Carl Menger i William S. Jevons. Ich zdaniem wartość była związana z użytecznością. Co w tym dziwnego i rewolucyjnego? Uważny czytelnik zapewne już wie, o co chodzi. Otóż wcześniej wartość była powiązana z poniesionymi nakładami wykonanej pracy. Teraz pojęcie to stawało się szersze.

Walras i jego następcy analizowali rynki za pomocą matematyki. Zajęli się też problemem popytu na pieniądz. Wprowadzili do teorii pojęcie kapitału obrotowego, na który składały się zapasy dóbr i rezerwy gotówki. Trzymając jednak gotówkę rezygnujemy z oprocentowania, jakie może dać nam bank. Z tego też powodu popyt na pieniądze będzie odwrotnie proporcjonalny do stopy proc. – zauważali. Powyższe myślenie sprawiło, że Walras zaczął widzieć użyteczność krańcową gotówki, tak jak innego dobra.

Z kolei Friedrich von Wieser analizował subiektywne kwestie wartości pieniądza. Starał się badać to, dlaczego w czasie ogólnej inflacji na rynku, jednak część produktów drożeje mocniej, a pozostałe słabiej. Ruch cen zależał jego zdaniem od wartości dochodów, a nie od masy pieniądza dostępnego na rynku.

Myśl von Wiesera pociągnął dalej Eugen von Bohm-Bawerk. Dodawał, że ludzie wyżej cenią dobra teraźniejsze od przyszłych, a zadaniem procentu w bankach jest likwidacja tej nierównowagi.

Potem myśl obu panów ewoluowała w kierunku bardzo bliskiej fanom kryptowalut szkoły austriackiej, której najsłynniejszymi przedstawicielami byli Ludwig von Mises i Friedrich von Hayek.

Szkoła neoklasyczna

Szkoła neoklasyczna rozwijała się w krajach anglosaskich. Hartley Withers stworzył tam pojęcie rynku pieniężnego, jako miejsca, gdzie oferowano płynny kapitał w zamian za „walory krótkoterminowe”.

Najsłynniejszym przedstawicielem tego nurtu był Alfred Marshall. Zauważał on, że dopływ dodatkowego pieniądza na rynek obniża stopy proc. i powoduje spekulacje oraz rosnącą inflację.

CDN.

Słowa kluczowe
historia historia pieniądza inflacja

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie
bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.