za
blockchain a historia

Jak myślano o pieniądzu. Część 7. Problemy monetarne w XIX w.

2020-08-13
Dla wnikliwych
Binance Launchpool

W poprzedniej części cyklu przyjrzeliśmy się konfliktowi bulionistów i antybulionistów (jeśli nie czytaliście tego tekstu polecamy kliknąć w ten link – dowiecie się m.in. prawdy o powodach wybuchu Rewolucji Francuskiej). Dziś przeskoczymy o kilkadziesiąt lat do przodu.

Problemy monetarne w XIX w.

W 2. poł. XIX w. sformowano nową teorię wartości, opartą na użyteczności krańcowej. Dało to początek mikroekonomii. Tematem zajęli się m.in. Leon Walras, Carl Menger i William S. Jevons. Ich zdaniem wartość była związana z użytecznością. Co w tym dziwnego i rewolucyjnego? Uważny czytelnik zapewne już wie, o co chodzi. Otóż wcześniej wartość była powiązana z poniesionymi nakładami wykonanej pracy. Teraz pojęcie to stawało się szersze.

Walras i jego następcy analizowali rynki za pomocą matematyki. Zajęli się też problemem popytu na pieniądz. Wprowadzili do teorii pojęcie kapitału obrotowego, na który składały się zapasy dóbr i rezerwy gotówki. Trzymając jednak gotówkę rezygnujemy z oprocentowania, jakie może dać nam bank. Z tego też powodu popyt na pieniądze będzie odwrotnie proporcjonalny do stopy proc. – zauważali. Powyższe myślenie sprawiło, że Walras zaczął widzieć użyteczność krańcową gotówki, tak jak innego dobra.

Z kolei Friedrich von Wieser analizował subiektywne kwestie wartości pieniądza. Starał się badać to, dlaczego w czasie ogólnej inflacji na rynku, jednak część produktów drożeje mocniej, a pozostałe słabiej. Ruch cen zależał jego zdaniem od wartości dochodów, a nie od masy pieniądza dostępnego na rynku.

Myśl von Wiesera pociągnął dalej Eugen von Bohm-Bawerk. Dodawał, że ludzie wyżej cenią dobra teraźniejsze od przyszłych, a zadaniem procentu w bankach jest likwidacja tej nierównowagi.

Potem myśl obu panów ewoluowała w kierunku bardzo bliskiej fanom kryptowalut szkoły austriackiej, której najsłynniejszymi przedstawicielami byli Ludwig von Mises i Friedrich von Hayek.

Szkoła neoklasyczna

Szkoła neoklasyczna rozwijała się w krajach anglosaskich. Hartley Withers stworzył tam pojęcie rynku pieniężnego, jako miejsca, gdzie oferowano płynny kapitał w zamian za “walory krótkoterminowe”.

Najsłynniejszym przedstawicielem tego nurtu był Alfred Marshall. Zauważał on, że dopływ dodatkowego pieniądza na rynek obniża stopy proc. i powoduje spekulacje oraz rosnącą inflację.

CDN.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
62 591,58 USD-1,79%
Ethereum logo
EthereumETH
3028,33 USD-1,91%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
580,17 USD-2,00%
Solana logo
SolanaSOL
148,56 USD-5,17%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,02%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD-3,40%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3027,94 USD-1,91%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD-3,67%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,64 USD-3,99%