za
indonezja

Islamska organizacja Indonezji uznała kryptowaluty za nielegalne

2021-10-29
Bitcoin

Działalność związana z kryptowalutami została uznana za nielegalną przez islamską organizację Indonezji, Nahdatul Ulama. Decyzję poprzedzono ożywioną debatą na temat cyfrowych walut.

Indonezja zakazuje kryptowalut

Dyskusja na temat tego, czy kryptowaluty należy uznać za coś niedozwolonego dla muzułmanina, nie jest nowa. Zaskakuje najwyżej fakt, że formalna decyzja tak dużej organizacji jak Nahdlatul Ulama w sprawie kryptowalut, nie została podjęta wcześniej.

Uczeni muzułmańscy od jakiegoś czasu debatowali już nad tym, czy kryptowaluty stanowią owoc „uczciwej pracy”. Porównywali je z hazardem i innymi działaniami uważanymi za sprzeczne z islamskim prawem religijnym.

Z drugiej strony, niektórzy islamscy prawnicy sprzeciwiali się pomysłowi zakazu, uważając, że kryptowaluty powinny być postrzegane jako coś dozwolonego.

Wcześniej wspomniana organizacja islamska uznała waluty cyfrowe za medium powiązane z wieloma nielegalnymi działaniami. W publicznym ogłoszeniu na stronie internetowej oddziału East Java Nahdatul Ulama czytamy:

Uczestnicy [spotkania] (…) ukształtowali pogląd, że kryptowaluty są uznawane przez rząd za towar, a więc nie można też ich zalegalizować na mocy [islamskiego szariatu].

indonezja

Debata o kryptowalutach

Indonezja jest zamieszkana przez największą populację muzułmanów na świecie. Kryptowaluty stały się dla nich obiektem zainteresowania, zwłaszcza od czasu wybuchu pandemii.

Na temat cyfrowych aktywów debatowali również temtejsi politycy. Minister handlu Indonezji oświadczył we wrześniu w rozmowie z portalem BeritaSaru.com, że powstają nowe przepisy, które sprawią, że cyfrowe waluty nie będą wykorzystywane do nielegalnych celów.

W sierpniu ubiegłego roku The Jakarta Post poinformował o szybkim rozwoju indonezyjskiej przestrzeni kryptowalut. Ministerstwo Handlu stwierdziło wtedy, że inwestycje w kryptowaluty wzrosły do „ponad 370 bilionów Rp (25,8 mld USD)” w ciągu pięciu miesięcy. Do maja w Indonezji działało już ponad 6,5 miliona inwestorów kryptowalut.

Nowa decyzja władz religijnych może znacząco zaszkodzić temu rynkowi.

To jednak nie pierwszy raz, gdy kryptowaluty są zakazywane przez organizację religijną. Podobny zakaz miał miejsce na początku tego roku w Inguszetii. Magomed Hasztyrow, islamski duchowny, stwierdził wtedy, że „tylko uczciwa praca łączy ludzi, a wirtualne łatwe pieniądze prowadzą ich do kłótni”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności