za
helium 2

Helium wprowadzi dwa nowe tokeny

1,5% dla maluszka

Nowatorska koncepcja sieci Helium – stworzenie bezprzewodowej sieci czujników i trackerów, która jest zasilana przez operatorów węzłów wynagradzanych za pomocą tokenów – spotkała się z dużym poparciem. Nova Labs, niedawno przemianowany startup, który reprezentuje założycieli Helium, ogłosił dziś wprowadzenie nowych kryptowalut powiązanych z poszczególnymi sieciami.

Węzły 5G

Przejście na nowy model następuje w momencie, gdy Helium stara się rozszerzyć swoją ofertę o łączność 5G i nie tylko. Istniejący token HNT będzie nadal funkcjonował i będzie służył jako “waluta rezerwowa” lub “waluta bazowa” dla rozwijającego się ekosystemu Helium.

W międzyczasie wprowadzona zostanie nowa kryptowaluta MOBILE. Jej zadaniem będzie nagradzanie osób, które obsługują węzły 5G i przyczyniają się do zwiększenia zasięgu najnowszej sieci.

Osoby, które jako pierwsze uruchomiły węzły 5G – a jest ich około 5000 – aktualnie nie otrzymują wynagrodzenia za zapewnienie zasięgu.

W sierpniu sieć planuje uruchomienie nowego tokena IOT, który operatorzy węzłów będą zdobywać za korzystanie z oryginalnej sieci LoRaWAN przeznaczonej dla urządzeń Internetu rzeczy (IoT). Sieć ma obecnie ponad 850 000 aktywnych węzłów na całym świecie. Jeszcze w połowie marca było to tylko 640 000. Liczba ta gwałtownie wzrosła od początku ubiegłego roku.

Istniejące tokeny HNT – czy to zdobyte poprzez uruchomienie węzłów, czy też zakupione na rynkach wtórnych – będą działały w niezmienionej formie, nawet po wprowadzeniu MOBILE i IoT.

Każdy z tych tokenów może być wymieniony na HNT według uznania jego posiadaczy. Firma porównała ten proces do możliwości wymiany dolarów amerykańskich na złoto. Jest to jednak proces jednokierunkowy. Helium nie zapewni możliwości wymiany HNT z powrotem na MOBILE lub IoT.

Ponadto, po wprowadzeniu nowych tokenów na rynek, Helium umożliwi ich posiadaczom zarządzanie każdym z tych protokołów za pośrednictwem nowego sub-DAO, czyli zdecentralizowanej autonomicznej organizacji. CEO firmy Amir Haleem powiedział:

Jak widzieliśmy w przypadku Helium, sieć zawsze się rozwija. Zawsze pojawiają się nowe wyzwania. Zawsze są nowe rzeczy do przemyślenia, a sposób zarządzania tymi wszystkimi różnymi protokołami jest skomplikowanym zagadnieniem. Oddanie go w ręce posiadaczy tokenów dla każdego protokołu jest moim zdaniem naprawdę interesującym sposobem na rozwiązanie tego problemu.

Helium – rozdział 2

Nowe tokeny Helium i związane z nimi zmiany określa się jako “rozdział 2” sieci. Zostały one przyjęte w głosowaniu społeczności, które zakończyło się 7 czerwca. Ostatecznie propozycja HIP 51 została poparta przez około 97% głosów. Kolejne propozycje HIP 52 i HIP 53 ostatecznie doprowadzą do powstania nowych sub-DAO dla każdego protokołu.

Przyjęte propozycje i dzisiejsze ogłoszenie wskazują na krótkoterminowe zmiany w sieci Helium. Są też jednak zapowiedzią większej transformacji. Chodzi o podejście “network of network”, które w przyszłości może przynieść kolejne protokoły pod parasolem Helium.

Helium może obejmować wiele różnych protokołów łączności, na przykład Wi-Fi lub sieci dostarczania treści (CDN). Propozycja HIP 51 otwiera z kolei drogę do przyłączenia się do sieci także zdecentralizowanej usługi VPN Boring Protocol.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności