za
hamas

Hamas zaprzestaje przyjmowania BTC. Chodzi o bezpieczeństwo darczyńców

Palestyńskie oddziały Al-Qassam zaprzestają przyjmowania darowizn w BTC. Robią to „z troski o bezpieczeństwo darczyńców”. Chodzi o zbrojne skrzydło organizacji terrorystycznej Hamas.

Hamas już nie chce twoich bitcoinów

Władze Izraela podały wcześniej, że Hamas finansował część swoich działań wojskowych właśnie za pomocą kryptowalut. Ministerstwo Obrony przejęło przez ostatnie lata ponad 100 cyfrowych portfeli powiązanych z grupą.

Dlaczego jednak Al-Qassam nie chce już przyjmować BTC?

Wynika to z troski o bezpieczeństwo darczyńców i oszczędzenie im wszelkich problemów

– wyjaśniła organizacja.

Ekonomista Mohammad Abu Jayyab uważa, że organizacja wstrzymała przyjmowanie darowizn w kryptowalutach, obawiając się, że izraelskie agencje wywiadowcze mogą zidentyfikować osoby, które przekazały jej fundusze w ten sposób. Zasugerował również, że Hamas może chcieć przejść na tradycyjne metody finansowania (np. gotówka) lub wręcz przeciwnie: wymyślenie bardziej zaawansowanej opcji.

Hamas jest uznawany za grupę terrorystyczną, co oznacza, że zapewnianie mu funduszy jest nielegalne. Władze USA powstrzymały już wcześniej próby Hamasu, Al-Kaidy i Państwa Islamskiego, które starały się pozyskiwać finansowanie  za pomocą aktywów cyfrowych. W 2020 r. skonfiskowały kryptowaluty o wartości 2 milionów USD.

Według Reutersa Hamas otrzymał najwięcej darowizn w BTC od muzułmanów, z których większość wspiera jego walkę z Izraelem.

hamas

Kontratak

Wiele źródeł potwierdziło przez ostatnie lata, że Hamas używał kryptowalut, takich jak bitcoin, ether, dogecoin i tether, w swoich akcjach terrorystycznych. Izraelskie Narodowe Biuro ds. Finansowania Zwalczania Terroryzmu przeprowadziło udaną operację przeciwko tej grupie w 2021 r., przejmując 84 powiązane z nią cyfrowe portfele. Z kolei firma Elliptic ustaliła, że na te adresy wpłacono wcześniej kryptowaluty o wartości ponad 7,7 miliona USD. Zaznaczyła jednak, że nie wszystkie środki były związane z terroryzmem.

Ministerstwo Obrony Izraela we współpracy z policją i wojskiem przeprowadziło rok później kolejną operację przeciwko Hamasowi. Dzięki temu udało się skonfiskować 30 portfeli na kryptowaluty.

Jak widać, organizacje terrorystyczne widzą już jednak, że cyfrowe waluty nie zapewniają pełnej anonimowości i ich używanie w nielegalnych działaniach niekoniecznie jest dobrym pomysłem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności