za
hal finney

W jaki sposób Hal Finney przyczynił się do powstania Bitcoina

Nieżyjący już kryptograf – Hal Finney – wczoraj obchodziłby 66 urodziny. Przez ostatnie lata swojego życia Finney chorował na stwardnienie zanikowe boczne, mógł więc w pewien sposób pogodzić się ze śmiercią i przygotować do odejścia. Zdecydował się poddać zabiegowi kriogeniki i pozwolił zamrozić swoje ciało, z nadzieją na wybudzenie i wyleczenie, gdy postęp medycyny będzie już na to pozwalać.

Hal Finney nie doczekał niestety czasów, w których zaczęła spełniać się jego przepowiednia dotycząca losów Bitcoina. Miał za to szczęście zdążyć otrzymać pierwszą transakcję w bitcoinach od Satoshiego Nakamoto i w taki sposób podsumował nową technologię:

Jako zabawny eksperyment myślowy wyobraź sobie, że Bitcoin odniósł sukces i staje się dominującym systemem płatności używanym na całym świecie. A później całkowita wartość waluty jest równa całkowitej wartości wszystkich bogactw świata. Według aktualnych szacunków majątek całkowitej liczby gospodarstw domowych na świecie waha się od 100 bilionów USD do 300 bilionów USD. System Bitcoin będzie posiadał około 20 milionów monet, co daje każdej z nich wartość około 10 milionów dolarów.

Czyli obecna możliwość generowania monet za kilka centów może być całkiem niezłym zakładem, z wypłatą około 100 milionów do 1! Coś do przemyślenia…

Bitcoinowi daleko jeszcze do poziomów, o których napisał Finney (znacznie zmieniła się również ilość pieniędzy na świecie), ale ich osiągnięcie jest bardzo prawdopodobne do wykonania. Od poziomu ATH osiągniętego w listopadzie poprzedniego roku, kurs musiałby wzrosnąć jeszcze około 150 razy. Biorąc pod uwagę charakterystyczną płynność kryptowalut, taka kwota wydaje się możliwa do osiągnięcia w ciągu kilkunastu – kilkudziesięciu lat.

Dlaczego to właśnie Finney został osobą, której Satoshi Nakamoto przesłał pierwsze  cyfrowe monety? Jaki jest jego udział w historii powstania pierwszej kryptowaluty? O tym w dalszej części artykułu.

hal finney
Hal Finney

Hal Finney – fascynat technologii i ekstropianista

Finnley uważał się za ekstropianistę i był aktywnym członkiem tego ruchu. Ekstropianizm jest filozoficznym kierunkiem uważającym rozwój ekstropii za najwyższą wartość. Czynniki, które wpływają na jej wzrost to rozwijanie inteligencji, wieczny postęp i samorozwój, praktyczny optymizm, niezależność intelektualna, wolność informacji, a także rozwój inteligentnych technologii, pozwalających na przekraczanie ograniczeń natury ludzkiej.

Fascynacja nowymi technologiami i eksploracja wczesnego internetu w poszukiwaniu nowych informacji zaprowadziły Finneya do rozmyślań na temat nieuchronnej digitalizacji pieniądza. Z jego esejem dotyczącym rozwoju cyfrowych walut możesz zapoznać się pod tym linkiem. Czytamy w nim między innymi:

Płacenie gotówką nadal jest możliwe za pośrednictwem poczty, ale jest to niebezpieczne i niewygodne. Myślę, że wygoda kart kredytowych i debetowych przezwycięży obawy większości ludzi o prywatność i że znajdziemy się w sytuacji, w której istnieją ogromne ilości informacji o życiu prywatnym ludzi.

Historia Digicash

W dalszej części eseju Finney opisuje zalety cyfrowej gotówki, którą sam posiada. Ma na myśli projekt Davida Chauma, zwany eCash. Projekt powstał już w 1990 roku i można go uznać na podwaliny dla powstania znanych nam dziś kryptowalut. Technologia ślepych podpisów powiązanych z kluczami prywatnymi pozwalała na anonimowe przesyłanie cyfrowej gotówki pomiędzy uczestnikami systemu pieniężnego. David Chaum założył firmę DigiCash i chciał w przyszłości sprzedać bankom swoją technologię, będącą warstwą prywatności dla istniejących walut fiat. Niestety, wydaje się, że pomysł Chauma wyprzedził swoje czasy. Firma nie była w stanie skutecznie rozwijać bazy danych, ponieważ handel elektroniczny nie był jeszcze w pełni zintegrowany z internetem. Kilka lat później DigiCash ogłosiło upadłość.

Finney aktywnie promował DigiCash wśród innych ekstropian, co zaowocowało zaproszeniem go do grupy Cypherpunk. Grupa składająca się z hakerów, informatyków i kryptografów przyjęła za cel zwiększenie prywatności w internecie za pomocą kryptografii. Należeli do niej między innymi Jacob Appelbaum – twórca TOR, Julian Assange – założyciel WikiLeaks oraz Bram Cohen – twórca BitTorrenta. Dzięki członkostwu w Cypherpunk i rozwijaniu zainteresowania prywatnością, Finney został autorem kodu dla dwóch remailerów – serwerów pozwalających na anonimowe przesyłanie e-maili. Jednak jego główną fascynacją niezmiennie pozostawała digitalizacja pieniądza. Kiedy na liście mailowej Cypherpunków pojawiały się tematy związane z cyfrową gotówką lub propozycje konceptów dotyczących przesyłania środków – zawsze rozwijał temat dla całej społeczności.

Generowanie pierwszych hashy

W 1997 roku pojawił się projekt Hashcash, stworzony przez Adama Backa. Obecnie jest on dyrektorem generalnym i założycielem Blockstream, firmy, która niedawno ogłosiła budowę kopalni BTC zasilanej energią energią słoneczną. Back wpadł na pomysł wykorzystania mocy obliczeniowej do generowania hashy. Co ciekawe, koncepcja nie dotyczyła cyfrowej waluty, miała ograniczać bowiem powstawanie mailowego spamu. E-maile z hashami pozwalałyby adresatowi na akceptowanie jedynie wiadomości z poprawnymi danymi. Użytkownicy nie ponosiliby większego kosztu przy wysłaniu pojedynczego e-maila i wygenerowaniu jednego hasha. Wysyłanie milionów maili przez spamerów przestałoby być opłacalne.

Powstanie Hashcash jest pierwszym znanym przypadkiem cyfrowej reprezentacji użytej energii, a więc konsensusu proof-of work. Członkowie Cypherpunków uznali, że dowód pracy może służyć jako podstawa dla nowego rodzaju waluty – cyfrowej gotówki bez fizycznego zabezpieczenia. Powstały pierwsze propozycje takiego rozwiązania, między innymi Bit Gold Nicka Szabo i B-Money Wei Dai, jednak nie były na tyle dopracowane, by je wdrożyć.

hal finney
Adam Back, twórca koncepcji hashy

Powstanie RPOW

Siedem lat później, w 2004 roku, Hal Finney zaproponował własny system zdigitalizowanej waluty – Reusable Proofs of Work. Wykorzystał on możliwości PoW do generowania cyfrowego pieniądza. Finneyowi udało się zakodować prototyp RPOW i zaprosił ludzi do testowania jego idei. Finney utworzył specjalny serwer, działający jak mennica, za którego pośrednictwem można było generować nowe tokeny. Serwer sprawdzał również ważność monet, między innymi czy nie doszło do oszustwa i wydania tokena podwójnie. System był w pełni scentralizowany. Posiadacze cyfrowej gotówki nie musieli się jednak martwić o zaufanie do Finneya, ponieważ jego serwer hostowany był na bezpiecznym komponencie sprzętowym IBM4758. Serwer był zabezpieczony kluczem prywatnym generowanym przez IBM, w który nie mógł ingerować nawet sam Finney. Każdy połączony z serwerem użytkownik mógł w dowolnym momencie sprawdzić, czy jest on odpowiednio zabezpieczony.

Niestety, RPOW również nie był rozwiązaniem idealnym. Działanie tego systemu finansowego zależne było od głównego serwera. Ten zawsze mógłby zostać wyłączony, co momentalnie zneutralizowałoby wartość wszystkich tokenów RPOW. Jednocześnie monety zaczęły podlegać inflacji. Ze względu na rozwój technologii moc obliczeniowa stawała się coraz tańsza. Wraz z nią – wartość nowej waluty. Użytkownicy nie mieli wystarczających powodów, by chcieć akceptować płatności w RPOW, a tym bardziej akumulować w niej środki. Cyfrowa gotówka w takiej formie nie spełniała funkcji zabezpieczania wartości.

Koncepcja Satoshiego Nakamoto

Kolejne lata mijały, wraz z nimi pojawiały się następne eksperymenty związane z cyfrową gotówką. Finney nigdy nie stracił zapału i nadziei na pojawienie się idealnego systemu finansowego. Był członkiem wielu list mailingowych związanych z tą tematyką, udzielał się między innymi na grupie Cryptography. To właśnie tam, w październiku 2008 roku, pojawił się mail od Satoshiego Nakamoto. Zawierał on krótki opis propozycji cyfrowej waluty, bitcoina, a także link do Whitepapera projektu. Finney szybko docenił zalety nowej koncepcji. Dostrzegł je między innymi w decentralizacji, algorytmie dostosowania trudności wydobycia, ograniczonej podaży oraz harmonogramie emisji.

Finney zrozumiał, że budowa  tej nowej waluty jest naprawdę przełomowa. Dzięki PoW i działaniom deflacyjnym tokeny posiadają realną wartość, a sam system jest bardzo bezpieczny. Zaczął promować nowe rozwiązanie w grupach mailingowych, a także zajął się miningiem bitcoina. Stał się również pierwszą na świecie osobą, która otrzymała transakcję od Satoshiego Nakamoto. Niektórzy uważają wręcz, że to on był Satoshim, czemu Finney jednak stanowczo zaprzeczał. Nie mniej jednak, o ile można stwierdzić, że to Nakamoto stoi za koncepcją idealnej cyfrowej waluty, to powstanie okoliczności, w których Bitcoin mógł wreszcie zaistnieć, stanowiło długi proces. Przez ponad 20 lat pasjonaci internetu i kryptografii doskonalili ideę cyfrowej waluty. Hal Finney był jedną z osób, które wpłynęły na bieg historii, przybliżając ludzkości możliwości cyfrowej gotówki.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności