za
blockstream tesla block

Blockstream i Block zbudują kopalnię BTC zasilaną technologią Tesli

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W piątek, firma zajmująca się przechowywaniem kryptowalut Blockstream i Block Inc. (dawniej Square) ogłosiły budowę zasilanej energią słoneczną kopalni bitcoina w Teksasie. Będzie ona posiadała moc elektryczną wynoszącą 3,8 megawata (MW), którą wytworzy zestaw ogniw fotowoltaicznych od Tesli – Solar oraz Megapack. Ich pojemność to 12 MWh.

Megapack, wyprodukowany przez Tesla Energy, to potężna bateria litowo-jonowa, która pozwala magazynować energię. Przykładowo, jedna z wiodących publicznie notowanych firm wydobywających bitcoiny, Hut 8 Mining, dzięki niej posiada około 209 MW całkowitej zakontraktowanej mocy wydobywczej. Celem przedsięwzięcia jest zbadanie wykonalności prowadzenia kopalni BTC o zerowej emisji energii. Blockstream i Block rozpoczęły współpracę nad projektem w czerwcu zeszłego roku, przy czym Block obiecał zainwestować 5 milionów dolarów w jego budowę.

Publiczny pulpit prezentujący ekonomikę projektu

Oprócz fizycznej budowy, zespoły Blockstream i Block przygotują publicznie dostępny dashboard, który będzie informował o ekonomice projektu. Kluczowe wskaźniki będą obejmować moc wyjściową, liczbę wydobytych bitcoinów, wydajność pamięci masowej, całkowity czas pracy, wydatki, zwrot z inwestycji itp. Będzie on dostępny dla każdego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z poziomu dowolnej przeglądarki.

Podczas gdy wydobywanie bitcoinów za pomocą energii słonecznej jest teoretycznie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, w społeczności kryptowalutowej pojawiło się wiele kontrowersji na temat praktyczności tego rozwiązania.

W czerwcu 2021 roku Braiins, najstarszy na świecie mining pool bitcoina, opublikował analizę wykonalności wykorzystania energii słonecznej do wydobywania kryptowaluty. Doszedł w niej do wniosku, że nie jest to opłacalne. Nawet biorąc pod uwagę prawie darmowe koszty energii elektrycznej i recykling nadwyżek energii w godzinach największego nasłonecznienia.

Szef marketingu Braiins, Kristian Csepcsar, jest zdecydowanym krytykiem takiego sposoby wydobywania pierwotnej kryptowaluty. Według niego tradycyjne metody oceny “przyjazności dla środowiska” nie uwzględniają niektórych ważnych rzeczy. Jest to np. produkcja “brutalnie” szkodliwych chemikaliów podczas wytwarzania paneli słonecznych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności