za
janet yellen zakaz kryptowalut

Janet Yellen powiedziała, w jaki sposób władze USA będą regulować rynek kryptowalut

1,5% dla maluszka

Janet Yellen – sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych – wygłosiła właśnie swoje pierwsze przemówienie poświęcone wyłącznie kryptowalutom. Omawiając ryzyko i korzyści związane z cyfrowymi walutami i CBDC, wymieniła pięć historycznych lekcji, którymi będzie się kierować, regulując rynek technologii blockchain.

Janet Yellen mówi o kryptowalutach w bardziej zrównoważony sposób

Przemówienie zostało wygłoszone w czwartek na American University. Pierwszy wniosek: Yellen zaczęła mówi o kryptowalutach w cieplejszy sposób.

Sekretarz skarbu USA przyznała, że zdaje sobie sprawę, że kryptowaluty mogą zmniejszyć zależność od scentralizowanych pośredników, takich jak banki i firmy obsługujące karty kredytowe. Do tego pochwaliła rynek inteligentnych kontraktów.

Przyznała, że władze jej kraju zaczynają regulować rynek cyfrowych walut. Ministerstwo Skarbu będzie ponoć starało się wyciągnąć pewne lekcje z historii. Po pierwsze, system finansowy „korzysta” z „odpowiedzialnej innowacji”. Jak wyjaśniła, aktywa cyfrowe mogą zagwarantować tańsze transgraniczne przekazy pieniężne, zwłaszcza dla krajów spoza grupy G7.

Zaapelowała jednak o ostrożność w kwestii tego, jak innowacje w tej dziedzinie mogą zaszkodzić najsłabszym ludziom w społeczeństwie, jeśli nie zostaną odpowiednio szybko uregulowane. Jako dowód na to przytoczyła kryzys finansowy z 2008 r. spowodowany przez zbyt ryzykowne działania banków na rynku kredytów hipotecznych.

Yellen apeluje też o „neutralne pod względem technologicznym” podejście regulacyjne, które w szczególności dotyczy ryzyka i oszustw, a nie technologii blockchain.

Janet Yellen regulacje

Waluta rezerwowa

Czwarta historyczna lekcja Yellen dotyczy roli dolara jako światowej waluty rezerwowej. W tym kontekście twierdzi ona, że CBDC może być kolejnym etapem „ewolucji” dolara.

Czy [CBDC] może sprawić, że system finansowy będzie bardziej sprawiedliwy, dostępny i włączający? – zapytała. – W jaki sposób CBDC w USA może wchodzić w interakcje z istniejącymi walutami krajowymi, zagranicznymi CBDC lub prywatnymi stablecoinami? – dodała.

Yellen zauważyła też, że ​​CBDC może zostać uznane za prawdziwy środek płatniczy. Podkreśliła, że bitcoin – ze względu na niestabilność cenową, „wysokie opłaty i wolniejszy czas przetwarzania” transakcji – nie nadaje się do płacenia.

W tej ostatniej kwestii może się jednak mocno mylić. Dyrektor generalny Strike, Jack Mallers, ogłosił w tym tygodniu, że jego firma nawiązała współpracę z Shopify, co umożliwi Amerykanom dokonywanie natychmiastowych i bezpłatnych płatności za pomocą bitcoina.

Wracając jednak do Yellen trzeba dodać, że ostatnią podawaną przez nią “lekcją” jest dążenie do odpowiedzialnej innowacji, zapewniającej „konkurencyjność i wzrost”, przy jednoczesnej ochronie interesów bezpieczeństwa narodowego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności