za

Hakerzy włamali się na konto na X MicroStrategy. Poraża naiwność ich ofiar

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Hakerzy przejęli oficjalne konto MicroStrategy na X. Opublikowali na nim post z linkiem prowadzącym do airdropa tokena MSTR opartego na Ethereum. Oczywiście wszystko było próbą kradzieży środków użytkowników X.

Hakerzy próbują okraść użytkowników X

Włamano się na konto X firmy MicroStrategy. Przestępcy szybko opublikowali na nim post promujący fałszywy airdrop. Użytkownik portalu klikając w tenże był przekierowywany na stronę przypominającą witrynę MicroStrategy. Tam miał możliwość otrzymania tokenów MSTR z airdropa. Wystarczyło “podłączyć” swój portfel na kryptowaluty.

Oczywiście wszystko było próbą kradzieży środków. Przestępcy od razu przejmowali środki, jakie znajdowały się na portfelu ofiary. W zamian nie dawali żadnych tokenów.

Według niezależnego badacza blockchaina, który jest znany jako ZachXBT, i platformy przeciwdziałającej oszustwom Scam Sniffer, straty poniesione w wyniku powyższego oszustwa wyniosły już ponad 440 000 USD.

Skąd tak wysoka strata? Scam Sniffer przekazało, że to “dzieło” głównie jednego użytkownika, który stracił ponad 420 000 USD. Połączył swój portfel z witryną oszustów około godziny 12:43 czasu UTC, zaledwie kilka minut po opublikowaniu pierwszego posta na koncie MicroStrategy. Hakerzy ukradli mu altcoiny o łącznej wartości 424 786 USD. Jeden transfer trafił na adres osoby atakującej MicroStrategy, a dwa zostały automatycznie przekierowane na drugi portfel powiązany z osławioną grupą hakerską PinkDrainer.

Naiwność ofiar

Eksperci z branży kryptowalut szybko zwrócili uwagę na to, że ofiary hakerów wykazały się sporą naiwnością. Inwestor kryptowalutowy Cobie zauważył, że MicroStrategy, firma skupiona wyłącznie na bitcoinie, najprawdopodobniej nie uruchomiłaby tokena opartego na Ethereum.

Oczywiście staram się nie obwiniać tutaj ofiar, ale trzeba być kimś wyjątkowym, aby myśleć, że MicroStrategy wypuszcza token Ethereum

– zauważył i przypomniał, że Michael Saylor, twórca bitcoinowej strategii MicroStrategy, od lat powtarza, że nie widzi sensu inwestowania w inne kryptowaluty niż BTC.

I faktycznie, sytuacja ta ponownie powinna nauczyć wszystkich “łowców okazji”, że należy się dwa razy zastanowić nim podepniemy nasz portfel pod witrynę, która rzekomo rozdaje darmowe tokeny.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
69 300,43 USD4,49%
Ethereum logo
EthereumETH
3281,43 USD6,44%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,12%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
582,42 USD1,24%
Solana logo
SolanaSOL
181,75 USD6,86%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,11%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3298,48 USD7,05%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD3,43%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,58 USD3,58%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD3,78%