za
Gubernator banku centralnego Indonezji

Gubernator banku centralnego Indonezji: zakażemy kryptowalut

Gubernator banku centralnego Indonezji zabroni używania kryptowalut jako narzędzia płatniczego. To kolejne posunięcie tego kraju w celu powstrzymania rozwoju rynku kryptowalut.

Gubernator banku centralnego Indonezji chce zakazać kryptowalut

Gubernator banku centralnego Indonezji, Perry Warjiyo, ogłosił, że zarządzana przez niego instytucja, Bank Indonesia, zabroni używania kryptowalut jako narzędzia płatniczego. Ogłosił to podczas wirtualnego seminarium, które miało miejsce 15 czerwca. Powiedział również, że kryptowalut nie będzie można używać też w kontekście „innych narzędzi usług finansowych”, chociaż nie zostało wyraźnie określone, o jakie narzędzia chodzi.

Gubernator Warjiyo powiedział, że aktywa kryptowalutowe nie są uznawane za środki płatnicze ani przez konstytucję, ani przez przepisy dot. banku centralnego.

Kraj pracuje obecnie nad szerokimi ramami regulacyjnymi dot. kryptowalut. Dodał, że rynek kryptowalut sprzyja rozwojowi nielegalnych platform. Niedawno służby kraju zlikwidowały 26 firm inwestycyjnych i platform pożyczkowych typu peer-to-peer. Podmioty były nielicencjonowane. W tym gronie były trzy firmy z rynku kryptowalut.

Gubernator banku centralnego Indonezji

Binance działa nielegalnie

Szef grupy zadaniowej odpowiedzialnej za powyższe działania, Tongam Lumban Tobing, powiedział również, że Binance działa w kraju nielegalnie ponieważ nie ma licencji.

Nie wróży to dobrze rynkowi kryptowalut w Indonezji, który prawdopodobnie doświadczy jeszcze bardziej rygorystycznych działań regulatorów.

Czy rząd faktycznie zakaże kryptowalut?

Nie wydaje się jednak, aby rząd miał całkowicie zabronić posiadania kryptowalut. Media dodają, że urzędnicy chcą opodatkować handel kryptowalutami. Ta klasa aktywów może być przedmiotem obrotu jako rodzaj towaru.

Rząd ostrzega jednak, że ​​kryptowaluty są wysoce zmienną klasą aktywów, która nie jest uregulowana. Tym samym ostrzeżono inwestorów przed potencjalnymi dużymi stratami.

Kilka rządów na świecie zakazało jednak używania kryptowalut jako środka płatniczego. Władze nie zabraniają jednak posiadania takich aktywów. Dzieje się tak w czasie, gdy waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) stają się głównym celem działań rządów i banków centralnych, które chcą zachować suwerenność w zakresie emisji prawnego środka płatniczego.

Salwador pozostaje jednym z godnych uwagi wyjątków. Prezydent Nayib Bukele wysłał do kongresu tego kraju ustawę o uznaniu BTC za oficjalną walutę. Nowe prawo zostało przegłosowane, ale Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uważa to za problematyczne z prawnego i ekonomicznego punktu widzenia.

Tymczasem Indonezja przygotowuje się do opracowania własnego modelu CBDC. Ma to wzmocnić rynek płatności cyfrowych. W podobnym kierunku idą banki centralne Kanady, Chin, Francji, Japonii i kilku innych krajów. Polska jak na razie nie prowadzi takich prac.

Globalne instytucje finansowe, takie jak Bank Rozrachunków Międzynarodowych, również wydały ostrzeżenia o kryptowalutach, opowiadając się jednak za emisją CBDC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności