za
ramp

Ramp – polski startup, który otrzymał ponad 10 mln USD finansowania

2021-06-16
Blockchain
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Ramp to polska firma z branży kryptowalut. Została założona przez Szymona Sypniewicza i Przemysława Kowalczyka. Teraz pozyskała 10,1 mln dol. finansowania. W projekt zainwestował m.in. fundusz NfX i Mozilla.

Ramp

Ramp projektuje SDK (z ang. software development kit). Chodzi o narzędzia pozwalające na budowanie aplikacji służących do wymiany tradycyjnych walut fiat na kryptowaluty.

Co ciekawe, startup ma już ponad 200 partnerów na całym świecie. Są to m.in. Mozilla, Opera czy aplikacje z branży DeFi – Argent i Zerion.

Teraz firmie zaufali inwestorzy. W tym gronie są: Mozilla; Taavet Hinrikus – CEO i założyciel Wise; Bartek Pucek – Global Strategy and Operations Manager w IKEA; Balaji S. Srinivasan – były CTO Coinbase; czy fundusz NfX.

– NfX jest uważany za jeden z top 5 seedowych funduszy w Krzemowej Dolinie, oni byli pierwszym instytucjonalnym inwestorem w Lyfta czy Twilio. To niesamowici ludzie, którzy mocno wierzą w efekty sieciowe i uważają, że kryptowaluty to taki “hack” do tego, by budować efekt sieciowy do całej, nowej kategorii produktów. Morgan Beller, gdy zobaczyła nasz startup, powiedziała: tak, to jest to. Jedyne, co musieliśmy zrobić, to przekonać ją, że w przypadku powodzenia nasz projekt ma potencjał na 100 mld dol. wyceny, a nie tylko 10 miliardów – powiedział Business Insider Szymon Sypniewicz.

W wywiadzie, jakiego udzielił portalowi, wyjaśnił, jak udało mu się pozyskać inwestorów.

Zrobiłem kilka rzeczy: poszukałem punktów wspólnych, gdzie się zgadzamy, a potem zacząłem z tego wyciągać logiczne konkluzje. Zacząłem od tego, że zgadzamy się, że oprogramowanie zmienia świat, “software eats the world”, i każdy biznes będzie cyfrowy lub będzie posiadać komponent cyfrowy. Potem wskazałem, że blockchain to technologia, która dodaje warstwę własności do natywnych rozwiązań w internecie. A potem zgodziliśmy się, że dla obecnych, wielkich biznesów trudne będzie dodać warstwę pomostową tych technologii, która nie byłaby nastawiona na spekulacje oraz że fundamenty panujące na rynku płatniczym nie są dostosowane do kryptowalut, że potrzeba do tego nowego produktu i zespołu. Beller zapytała, jak może być pewna, że nie sprzedamy firmy za milion albo 100 mln dolarów. Odpowiedziałem, że gdybym chciał po prostu zarobić szybkie pieniądze, to już bym sprzedał udziały, ponieważ Ramp otrzymał już kilka propozycji przejęcia. Ale nie robimy tego dla pieniędzy, chcemy zmienić coś na świecie – tłumaczył.

ramp

Regulacje

Ostatnio coraz częściej mówi się o regulacjach rynku kryptowalut. Zdaniem startupu te powinny mieć miejsce, ale przepisy muszą być liberalne.

– Uważam, że branża kryptowalut powinna być traktowana jak fintechy na początku ich funkcjonowania. Gdy powstał PayPal, amerykańscy regulatorzy dali mu czas na rozwinięcie skrzydeł. Obserwowali i z czasem uregulowali nowy rynek cyfrowych płatności, uwzględniając jego innowacyjną naturę, po sprawdzeniu jakie jest ryzyko dla konsumentów i systemowe dla gospodarki z istnienia takiego rozwiązania. Ja jestem zdania, że podobnie powinno być w krypto. Najpierw trzeba poczekać, aż środowisko kryptowalutowe dojrzeje, aż zrozumiemy wszystkie zagrożenia z tym związane, a dopiero potem je odrębnie regulować przy pomocy nowych ustaw. I wydaje mi się, że takie są założenia w większości miejsc na świecie. Nie zabija się młodych projektów, tylko obserwuje ich wzrost, a dopiero potem reguluje adekwatnie do poziomu ryzyka, stosując jednocześnie obowiązujące ustawy dot. prania pieniędzy i regulacji rynków finansowych, tak jak w fintechu – twierdzi Sypniewicz.

Rewolucja jest nieunikniona

Zdaniem Sypniewicza kryptowalutowa rewolucja jest jednak pewna.

– Rewolucja jest nieunikniona. Moim zdaniem już ją widać, ale nie doceniamy tego, co może stać się za 5 lat. Jednym z naszych inwestorów jest Mozilla, z którą sporo eksperymentujemy, tak samo z Operą, nad bardzo mainstreamowymi pomysłami. Moim zdaniem, każda firma technologiczna prędzej czy później będzie chciała działąć w finansach i ostatecznie im się to uda. A najbardziej skalowalna i atrakcyjna technologia, która na to pozwala, to blockchain – powiedział.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności