za
Co dalej z górnikami Ethereum po the Merge?

Co dalej z górnikami Ethereum po the Merge?

Konferencja Kryptoraport

Wygląda na to, że po przejściu blockchaina Ethereum na nowy model wydobycia coinów, wielu właścicieli GPU uciekło się do sprzedaży mocy obliczeniowej swoich urządzeń projektom nie związanych stricte z miningiem kryptowalut.

Górnicy ETH szukają pomysłu na siebie

Jesteśmy prawie dwa tygodnie po historycznym momencie, jakim było the Merge, czyli przejście sieci Ethereum na model Proof-of-Stake. Z powodu zaniechania wydobycia etheru dotychczasowym modelem PoW oraz brakiem startu blockchaina ETHPoW, powstałego w wyniku forka, wielu byłych górników ETH skarży się na to, że nie mają pojęcia, co dalej robić.

Po przeprowadzonej fuzji wiele osób zajmujących się miningiem ETH zaczęło dyskutować nad swoją przyszłością na Twitterze. W dniu the Merge jeden z użytkowników Twittera napisał:

Inny użytkownik Twittera, BakaMoriDesu, zasugerował w tweecie, że byli górnicy ETH zmienią front i zaczną działać w obszarze innej dochodowej monety, dodając jednak, że „jako górnik RVN wątpię, czy będzie to opłacalne po halvingu”.

Serwis Cointelegraph skontaktował się z kilkoma byłymi górnikami Ethereum, aby dowiedzieć się, jakie są ich plany. Z uzyskanych informacji wynika, że w tej społeczności panują obecnie ponure nastroje, bowiem dla wielu górników wciąż nic nie jest jasne, co do dalszych kroków. Były górnik Christian Ander przekazał serwisowi:

Szczerze mówiąc, jeszcze nie wiem, w którą stronę pójdę. Sprzedaż mocy GPU innym usługom intensywnie korzystającym z mocy obliczeniowej nie jest tak opłacalna jak wydobycie ETH. Sam prowadzę research, a moi współpracownicy szukają dla siebie nowych opcji

Były górnik wspomina, że „właściciele GPU prowadzą badania i sprzedają moc obliczeniową swoich urządzeń innym projektem kryptowalutowym, a gdy ceny energii są bardzo wysokie, zamykają się i sprzedają nadmierną moc do sieci”. Ander przyznał, że na dany moment nie wydobywa żadnych kryptowalut i wyłącznie obserwuje rynek.

Inny były górnik Ethereum, Kevin Aguirre, powiedział Cointelegraph, że sprzedał swój sprzęt osobie, która teraz używa go do wydobywania innych monet. Stwierdza jednak:

Mam trochę żalu z powodu tego, jak skończyła się przygoda z moją maszyną górniczą, ale w końcu wsparła mnie i moją rodzinę podczas pandemii.

Ceny GPU w Chinach spadają do minimum

W czasach gdy Ethereum korzystało z algorytmu Proof-of-Work, procesory graficzne cieszyły się sporą popularnością. Po the Merge, które miało miejsce prawie dwa tygodnie temu, producenci GPU zaczęli odnotowywać spore straty. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności