za
Po the Merge ceny GPU w Chinach spadły do najniższego poziomu w historii

Po the Merge ceny GPU w Chinach spadły do najniższego poziomu w historii

W czasach gdy Ethereum korzystało z algorytmu Proof-of-Work, procesory graficzne cieszyły się sporą popularnością. Po the Merge, które miało miejsce prawie dwa tygodnie temu, producenci GPU zaczęli odnotowywać spore straty.

Sprzedaż GPU spada

W wyniku pomyślnie przeprowadzonego the Merge, zmiana konsensusu z PoW na znacznie przyjazny dla środowiska PoS przyniosła niektórym nowe wyzwania. Mowa tu w tym przypadku o producentach GPU, którzy odnotowywali spore zyski dzięki popytowi na procesory graficzne ze strony górników ETH.

Serwis medialny South China Morning Post (SCMP) poinformował, że ostatnie zmiany w Ethereum przyczyniły się do spadku cen procesorów graficznych w Chinach. To zaś doprowadziło do stanu, w którym że ich sprzedaż osiągnęła „najniższy poziom w historii”.

Po the Merge ceny GPU w Chinach spadły do najniższego poziomu w historii

Szybko spadający popyt na tego typu urządzenia ze strony górników, którzy kupowali drogie karty, takie jak GeForce RTX 3080, RTX 3080 Ti czy RTX 3090 firmy Nvidia, zmusił sprzedawców do obniżenia ceny GPU trzykrotnie w stosunku do wartości sugerowanej przez fabryki. Ceny najdroższych procesorów graficznych spadły o ponad 37%.

Ze względu na niski popyt ze strony górników, wysokiej klasy procesory graficzne, takie jak RTX 3080, spadły w ciągu ostatnich trzech miesięcy o ponad 37%, z 8000 juanów (1140 USD) do mniej niż 5000 juanów (712 USD)

powiedział serwisowi SCMP Peng, trader działający na chińskim rynku.

Według niego kryzys na rynku GPU może potrwać dłużej ze względu na kilka negatywnych scenariuszy związanych z rynkiem kryptowalut. Mowa tu o taki sytuacjach jak zakaz wydobycia w Chinach, a nawet nowe blokady z powodu COVID, które tylko pogorszyły sytuację logistyczną:

Kiedy fala kopania bitcoinów osiągnęła szczyt, ludzie z firm wydobywczych po prostu chodzili po sklepach z gotówką i zabierali wszystkie karty graficzne, które mieliśmy w sklepie […]. Nikt nie kupuje nowych komputerów z powodu koronawirusa, nie wspominając o tych, którzy chcą zainstalować nową kartę graficzną.

Po the Merge ceny GPU w Chinach spadły do najniższego poziomu w historii
Spadek cen niektórych GPU po Merge. Źródło: Baidu

Inny trader o nazwisku Liu stwierdził, że przejście Ethereum na PoS  spowodowało załamanie cen procesorów graficznych, ponieważ od ostatnich dwóch miesięcy, czyli momentu rozpoczęcia oczekiwania na the Merge, nawet najtańsze układy GPU z niższej półki zaczęły spadać o ponad 50%. To również skłoniło górników (którzy nie mogą już kopać ETH) do sprzedaży swoich koparek ze stratą.

Miałem klienta, który pod koniec ubiegłego roku kupił kartę RTX 3080 za 9400 juanów, a teraz musi ją sprzedać za mniej niż połowę tej ceny, mimo że ten konkretny model nie nadaje się do wydobycia

– wspomina.

Czy blockchain ETHPoW wystartuje?

Inną kwestią jest fakt, że istnieje spora liczba osób ze społeczności Ethereum, która opowiadała się za pozostaniem przy modelu wydobycia Proof-of-Work. Ogłoszono nawet fork Ethereum, w wyniku którego powstał EthereumPoW – blockchain, który da górnikom możliwość kontynuowania ich dotychczasowej działalności kopiąc kryptowaluty przy użyciu algorytmu Proof-of-Work. Ten jednak napotkał pewne problemy po drodze i wciąż nie wystartował. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.