za

Gita Gopinath, zastępczyni dyrektora MFW, twierdzi, że inflacja w USA będzie na wysokim poziomie jeszcze przez dwa lata

2022-08-30
Ekonomia
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) spodziewa się, że gospodarka amerykańska będzie doświadczać wysokiej inflacji przez co najmniej kolejny rok lub dwa.

MFW o gospodarce USA i globalnej inflacji

Pierwsza zastępczyni dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Gita Gopinath, omówiła temat globalnej inflacji i sytuację, w jakiej jest amerykańska gospodarka, w czasie wywiadu dla Bloomberga. Odpowiadając na pytanie, czy globalna inflacja osiągnęła szczyt, powiedziała, że “jest za wcześnie, by tak mówić”. Zauważyła, że ceny rosną niemal na całym świecie. Dlaczego?

Są to czynniki globalne, takie jak ceny energii i ceny żywności, które ją napędzają

– tłumaczyła.

W piątek prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, podkreślił w swoim corocznym przemówieniu w Jackson Hole, że bank centralny użyje swoich narzędzi „pełną mocą”, by stłamsić inflację, która wciąż zbliża się do najwyższego poziomu od ponad 40 lat. Oczekuje, że Fed będzie kontynuował podnoszenie stóp procentowych w sposób, który spowoduje jednak “pewien ból” dla amerykańskiej gospodarki.

Komentując przemówienie Powella, Gopinath wyraziła opinię, że to “wspaniale, że okazał się [on] stanowczy i zdecydowany sprowadzić inflację do celu [inflacyjnego Fedu]”.

Muszą upewnić się, że kondycja ekonomiczna świata jest w dobrym stanie w perspektywie średnio- i długoterminowej – dodała, mówiąc o władzach Fedu.

Inflacja w USA

Ostatnie dane o inflacji w USA zostały opublikowane w piątek. Indeks cen wykazał w lipcu wzrost rok do roku o 6,3%, w porównaniu z 6,8% w czerwcu.

Teraz byłabym ostrożna, patrząc na jeden punkt danych dla USA.Myślę, że w zeszłym roku, mniej więcej w tym samym czasie, był dobry odczyt inflacji i wszyscy myśleli, że jesteśmy na dobrej drodze do jej obniżenia. A potem znowu wzrosła ona w październiku. Dlatego myślę, że trzeba być bardzo ostrożnym co do oceny inflacji

– zauważyła pierwsza zastępczyni dyrektora zarządzającego MFW.

Potem dodała prognozę która może przerazić przeciętnego Kowalskiego i Smitha.

 Znajdujemy się w okresie, w którym inflacja prawdopodobnie będzie wysoka przez jakiś czas, przynajmniej przez kolejny rok lub dwa

– powiedziała.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności