za
jerome powell kurs bitcoina 2 (1)

Jerome Powell doprowadził do tego, że kurs bitcoina spada

Konferencja Kryptoraport

Kurs bitcoina zmierza w kierunku 20 000 USD. Rynek kryptowalut traci na wartości. Podobnie zresztą jak główne indeksy giełdowe. Wszystko za sprawą ostatniego wystąpienia prezesa Fedu, Jerome Powella.

Kurs bitcoina spada przez Powella?

Cena BTC wynosi obecnie ok. 20 200 USD. W ciągu doby kryptowaluta straciła więc ok. 6% wartości. 1 ETH kosztuje z kolei ok. 1500 USD, czyli 10% mniej niż wczoraj.

Co spowodowało spadki? Analitycy wskazują na długo wyczekiwane przemówienie szefa Rezerwy Federalnej Jerome Powella, które zapowiadaliśmy tutaj.

– Nasza odpowiedzialność do zapewnienia stabilności cen jest bezwarunkowa (…) Stoi przed nami oczywiste zadanie utemperowania popytu, aby był bardziej zbieżny z podażą. Jesteśmy zobowiązani do wykonania tej pracy – powiedział Powell w czasie wspomnianego sympozjum bankierów centralnych w Jacksone Hole. – Obniżenie inflacji zapewne będzie wymagało dłuższego okresu wzrostu poniżej potencjału. Co więcej, bardzo prawdopodobne będzie jakieś osłabienie kondycji rynku pracy. Podczas gdy wyższe stopy procentowe, wolniejszy wzrost oraz bardziej miękki rynek pracy sprowadzą inflację w dół, przyniesie to także trochę bólu gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom – dodał.

Nie krył, że jego i Fedu celem jest 2-procentowa inflacja, co w praktyce oznacza dalsze podnoszenie stóp procentowych.

jerome powell kurs bitcoina 2 (1)

Jego zdaniem, im szybciej inflacja spadnie, tym niższe będą długoterminowe koszty obecnej i zapowiadanej polityki Fedu.

Inflacja znacząco przekracza 2% i w dalszym ciągu rozlewa się po gospodarce. Choć niższy odczyt inflacji za lipiec był mile witany, to pojedynczy miesiąc poprawy jest niewystarczający, aby Komitet uznał, że inflacja się obniża. Przy obecnych uwarunkowaniach, przy inflacji znacznie przekraczającej 2% i ekstremalnie napiętym rynku pracy, nie ma miejsca na przerwę lub zakończenie podwyżek stóp procentowych – przyp. red.] – powiedział Powell.

Przypomnijmy, że w lipcu Fed dokonał drugiej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 pb.

– Nasza decyzja na wrześniowym posiedzeniu będzie całkowicie zależała od nadchodzących danych i ewolucji prognoz. W pewnym momencie nastawienie polityki monetarnej stanie się bardziej restrykcyjne, ale zapewne będzie właściwe, aby spowolnić tempo tych podwyżek – zapowiedział Powell.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności