za
giełda kryptowalut giełda bitcoin

Giełda kryptowalut – jak wybrać właściwą i jak bezpiecznie z niej korzystać?

Konferencja Kryptoraport

Giełda kryptowalut to jedna z integralnych części całego kryptowalutowego ekosystemu. Czym są i różnią się od innych tego typu platform, na których można handlować różnymi aktywami? I przede wszystkim – jak bezpiecznie z nich korzystać?

Czym jest giełda kryptowalut?

Kryptowaluty są – w zależności od definicji i formą ich wykorzystania– aktywem lub walutami, czyli środkami płatniczymi. Giełda kryptowalut jest naturalnie potrzebna do handlu i wymiany zarówno tokenami, jak i kryptowalutami. W świecie maklerów i tradycyjnych inwestycji naturalnie można kupić na giełdach akcje. W kantorach możesz z kolei nabyć waluty (najczęściej fiducjarne). Na rynku cyfrowych aktywów, zdecydowanie największy obrót i wolumen wymiany zachodzi zaś na giełdach kryptowalut.

To na tych internetowych platformach możesz wymieniać swoje „papierowe” waluty (polskie złotówki, dolary, euro, itd.) na kryptowaluty takie jak bitcoin, ethereum czy np. litecoin. Giełda kryptowalut umożliwia Ci również handel wymienny krypto-krypto, np. BTC na LTC, ETH na BTC, itd. w zależności od ilości par, jakie oferuje dana giełda. Giełdy kryptowalut pełnią więc niejako rolę „trzeciej strony”, która umożliwia w przestrzeni technologii blockchain łatwą i wygodną wymianę. Co jest oczywiste dla starszego stażem uczestnika tego rynku, posiadają one tylko wymiar cyfrowy. Nie istnieją w postaci fizycznej. Jeśli ktoś chciałby zakupić kryptowaluty w taki sposób, musi skorzystać z oferty kantorów stacjonarnych lub bitomatów. Inną alternatywą dla giełd kryptowalut jest również internetowy kantor bitcoin.

Jaką rolę na rynku pełni giełda kryptowalut?

giełdy kryptowlaut giełda kryptowalut Giełdy są niezwykle istotne dla każdego inwestora cyfrowych walut. Ich podstawową rolą jest umożliwianie wszystkim uczestnikom rynku kupowanie i sprzedawanie cyfrowego pieniądza. Cechą charakterystyczną na tym poziomie jest fakt, że umożliwiają one podgląd zarówno ofert kupna jak i sprzedaży. Tym samym zarówno strona kupująca, jak i sprzedająca, może zaobserwować, ile ofert jest przed ich zleceniem. Jeśli inwestorowi zależy na czasie, może tym samym łatwo przelicytować inne oferty, oczywiście płacąc cenę wyższą niż konkurencja albo sprzedając taniej, niż proponują pozostali traderzy.

Sprowadzenie roli giełdy kryptowalut tylko do stanowiska pośrednika w handlu, byłoby spłyceniem tematu oraz ich istotności dla rynku jako całości. Dziś, dzięki wzajemnej rywalizacji podmiotów, tego typu platformy oferują coraz to szersze spektrum usług dot. handlu, ale też np. dostępu do nowych tokenów/ kryptowalut, a także popularnych w ostatnim czasie IEO – czyli zbiórki bardzo podobnej do standardowego ICO, która odbywa się na platformie giełdy. Niektóre z giełd decydują się nawet na platformy edukacyjne, poprzez które szkolą swoich użytkowników. Dzięki takim rozwiązaniom, giełdy są wygodne nie tylko dla zaawansowanych inwestorów, ale pomagają również wejść do świata blockchain osobom, które dopiero od niedawna interesują się tym zagadnieniem.

Rośnie też liczba platform, które emitują własne stablecoiny – kryptowaluty ze stałym kursem powiązanym np. z wartością dolara amerykańskiego. Niektóre z giełd wypuszczają również swoje własne tokeny, dzięki którym traderzy mogą redukować prowizje kupna/sprzedaży na giełdzie.

Scentralizowane czy zdecentralizowane?

W powyższym opisie pojawiło się pojęcie tzw. trzeciej strony. Choć w większości blockchainowe projekty są oparte na idei decentralizacji, giełdy kryptowalut pozostają jeszcze dziś w przeważającej części podmiotami scentralizowanymi. Choć i to zaczyna powoli ulegać zmianie i wraz z rozwojem rynku powstaje coraz więcej zdecentralizowanych giełd. Niektóre z nich decydują się również na stworzenie swoich zdecentralizowanych odpowiedników – tzw. DEX’ów (od decentralised exchange). Na dzień dzisiejszy giełdy zdecentralizowane stanowią jednak dopiero formę eksperymentu, a nie standardu.

Zasadnicza cecha odróżniająca giełdy zdecentralizowane od scentralizowanych jest taka, że wspomniana wcześniej “trzecia strona”, w teorii nie istnieje. Dlaczego tylko w teorii? Otóż, transakcje odbywają się dzięki parowaniu odpowiednich zamówień bezpośrednio na blockchainie. Oznacza to, że środki stale są przechowywane na naszym portfelu, do którego mamy klucz prywatny, co znacznie podnosi bezpieczeństwo. W praktyce i tak musimy zapłacić prowizję od kupna/sprzedaży operatorowi giełdy. Zdecentralizowane giełdy kryptowalut to wciąż nowy i dopiero co rozwijany koncept i ich obsługa nie zawsze jest prosta. Dlatego zaleca się, by korzystali z nich użytkownicy bardziej zaznajomieni z rynkiem kryptowalut.

Warto dodać, że giełda kryptowalut (niezależnie od tego, czy jest zdecentralizowana, czy scentralizowana), do dziś pozostaje jedną z bezpieczniejszych form nabywania kryptowalut. Należy jednak pamiętać, że…

Giełda kryptowalut to nie portfel!

Koronną zasadą korzystania z giełd jest przechowywanie na nich środków (w szczególności w większych ilościach), tylko tak długo jak to konieczne. Należy o tym pamiętać i przechowywać nasze cyfrowe aktywa we własnych portfelach, najlepiej takich, do których klucz prywatny jest wyłącznie w  naszym posiadaniu. Niestety wielu nowych inwestorów na rynku kryptowalut wciąż o tym zapomina i wybiera wygodę zamiast większego bezpieczeństwa dla swoich środków.

Giełda kryptowalut – którą platformę wybrać?

Zawsze należy dokładnie sprawdzić koszty korzystania z danej platformy (wysokość prowizji), wolumen transakcji, jaki ona rejestruje (czym jest wyższy, tym łatwiej będzie nam na niej handlować) i przede wszystkim na kwestie bezpieczeństwa. W tych ostatnich mamy na myśli wszelkie elementy, które mogą pomóc nam w ochronie naszych środków. Warto sprawdzić, czy np. giełda oferuje np. uwierzytelnienie wielopoziomowe (2FA). Kwestią ważną dla traderów będzie również ofert giełdy pod kątem mnogości par kryptowalut.

Na rynku giełd nadal zdarzają się włamania hakerskie. Warto więc również sprawdzić, jaki podmiot stoi za daną platformą oraz jaki jest jego typ (czy jest to spółka, jeśli tak, gdzie zarejestrowana). Dodatkowo warto zorientować się czy osoby zarządzające giełdą są jawne i możliwe do wyszukania na mediach społecznościowych, np. na LinkedIn.

Początkującym traderom możemy polecić polską giełdę kryptowalut, która jest prosta w obsłudze, a jednocześnie bezpieczna oraz jak na polskie giełdy kryptowalut przystało, posiada wsparcie klienta w języku polskim. Dodatkowo bez trudu wypłacimy lub wpłacimy na nią złotówki. Ta giełda, to BitBay. Klikając w poniższe linki, dowiesz się jak w prosty sposób możesz zarejestrować się na tej platformie:

Rejestracja BitBay

Inne ciekawe giełdy kryptowalut

Inną alternatywą dla wyżej wymienionych giełd jest Binance, które zapewnia wiele par wymiany, jednakże nie oferuje wpłat i wypłat w polskich złotych, jak wyżej wymienione platformy. Jest jednak bardzo duża szansa, że tokeny lub kryptowaluty, których jeszcze nie ma na BitBay lub CoinDeal, znajdziesz właśnie na Binance. Więcej o platformie przeczytasz tutaj, a instrukcję przedstawiającą jak krok po kroku wygląda rejestracja na giełdzie Binance, tutaj.

Zaawansowanych traderów, którzy chcą handlować z dźwignią, może zainteresować giełda kryptowalut BitMEX. Ta platforma umożliwia nam lewarowanie naszych transakcji nawet 100:1. Ze względu na wysokie ryzyko inwestycyjne, polecamy tę platformę wyłącznie doświadczonym inwestorom. Jeśli interesuje Cię rejestracja na BitMex-ie, zajrzyj tutaj: LINK.

Jeszcze więcej na temat tego jak zacząć korzystać z giełd kryptowalut oraz jaki portfel do przechowywania cyfrowych aktywów wybrać, dowiesz się z tego artykułu: LINK.

Giełda kryptowalut – podsumujmy:

Jak widać, giełdy kryptowalut pełnią dziś o wiele większą rolę, niż może się nam pozornie wydawać. Ich znaczenie będzie zapewne rosło, wraz z rosnącą popularnością bitcoina oraz jemu podobnych aktywów i walut cyfrowych. Możemy zaobserwować coraz większe zainteresowanie się tym rynkiem wśród brokerów i klientów instytucjonalnych. Niektóre podmioty uzupełniają nawet swoją ofertę o kontrakty różnicy kursowej (CFD) oparte na wirtualnych monetach, co daje uczestnikom spoza rynku kryptowalut możliwość spekulacji na takich parach jak BTC/LTC, BTC/USD i wielu innych.

Kluczowe pozostaje jednak wybranie takiej giełdy kryptowalut, która spełni nasze oczekiwania i zagwarantuje nam maksymalne bezpieczeństwo. Warto pamiętać szczególnie o tym drugim. Nikt bowiem nie jest w stanie zadbać o Twoje cyfrowe waluty tak dobrze, jak Ty sam!

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności