za
gary gensler regulacje kryptowaluty

Gary Gensler twierdzi, że regulacje dotyczące kryptowalut już istnieją, więc SEC może je tylko egzekwować

Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych, Gary Gensler, nie przestaje irytować rynku kryptowalut. Teraz odpowiedział na petycję Coinbase, która miała wymusić na jego agencji zajęcie jasnego stanowiska w sprawie regulacji dot. branży. Odparł, że nie widzi takiej potrzeby, bowiem istnieją już odpowiednie przepisy, które obowiązują blockchainowe podmioty.

Gary Gensler: regulacje istnieją od dawna

Po przemówieniu, jakie wygłosił 15 maja na Konferencji Rynków Finansowych, Genslera zapytano o spór SEC z Coinbase i to, dlaczego jego komisja “nie opublikuje regulacji dla rynku” kryptowalut. W odpowiedzi Gensler stanowczo stwierdził, że „regulacje zostały już opublikowane”.

Mówiąc wprost: jest to branża, która działa w dużej mierze niezgodnie z przepisami. […] W samej nowej technologii nie ma nic, co czyniłoby ją niezgodną z polityką publiczną określoną przez Kongres

– dodał.

Gensler argumentował, że zarządzana przez niego komisja już dawno opublikowała zasady dotyczące kryptowalut. W szczególności tego, co jest wymagane do przechowywania cyfrowych aktywów, bycia giełdą, brokerem lub doradcą oraz jak rejestrować oferty papierów wartościowych.

Kryptowaluty to papiery wartościowe?

Szef SEC, gdy był powoływany na swoje stanowisko, wzbudził w społeczności kryptowalut wielkie nadzieje. Wielu znało go z tego, że prowadził na MIT wykłady nt. blockchaina. Szybko po nominacji okazało się, że może i osobiście popiera on rozwój rynku kryptowalut, ale musi prowadzić politykę zgodną z wolą pewnych środowisk.

Niedawno powiedział, że większość cyfrowych aktywów to papiery wartościowe.

Jeśli społeczeństwo inwestuje pieniądze i oczekuje zysku w oparciu o wysiłki innych (…), to jest to papier wartościowy

– stwierdził.

Coinbase i wiele innych amerykańskich firm kryptowalutowych wielokrotnie krytykowało jednak SEC za to, że komisja uderza w nie, nie przedstawiając jednocześnie jasnych regulacji. Do tego słynne stało się podejście SEC do kryptowalut – tzw. „regulowanie przez egzekwowanie” prawa. Innymi słowy, branża uważa, że nie wie, na bazie jakich przepisów dokładnie ma działać. Gensler upiera się, że jest inaczej i wszystko jest jasne. Nie był jednak taki pewny swoich tez w czasie przesłuchania w Kongresie. Nie chciał np. jasno odpowiedzieć na pytanie, czy ETH to papier wartościowy.

 regulacje kryptowaluty

Warto dodać, że o tym, że sprawa kryptowalut nie jest taka prosta, świadczy wykład z 2018 r., który przeprowadził… Gary Gensler. Wtedy powiedział jasno: ether nie jest papierem wartościowym. Można się o tym przekonać na video, jakie pojawiło się na Twitterze.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 490,61 USD0,28%
Ethereum logo
EthereumETH
3516,13 USD0,25%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,32 USD1,26%
Solana logo
SolanaSOL
134,76 USD-0,23%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3516,59 USD0,27%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,04%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,25%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,58 USD6,18%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,11%