za
Gaming Web3

Artur Pszczółkowski z Gamerhasha odkrywa sekrety gamingu Web3 [Wywiad]

2023-10-17
GamingWeb3
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Gaming Web3 staje się coraz ważniejszym segmentem branży kryptowalut. O popularności zdecentralizowanego gamingu świadczy fakt, że wiele firm z tego obszaru pojawiło się na tegorocznym PGA 2023, czyli corocznym, poznańskim święcie gier. W odpowiedzi na to zainteresowanie, zdecydowaliśmy się rozpocząć serię artykułów na ten temat.

Cykl rozpoczynamy od wywiadu z Arturem Pszczółkowskim, CMO projektu GamerHash, który przyciągnął ponad 750 000 graczy z całego świata, dając im przystępny sposób na zdobycie pierwszych kryptowalut. Projekt ten został doceniony również przez magazyn Forbes Polska i zagraniczne media. Firma ewoluowała dzięki dostarczaniu aplikacji dla graczy do tworzenia własnych gier Web3.

Jak Artur Pszczółkowski postrzega gaming Web3?

Bitcoin.pl: Czym według Ciebie jest gaming Web3?

Artur Pszczółkowski: Trzonem gamingu Web3 są gry oparte na blockchainie – czyli takie, gdzie studio produkujące grę przekazuje własność nad itemami (przedmiotami z gry) w formie NFT graczom – tym samym uwalnia całkowicie ekonomię gry i pozwala rynkowi dowolnie kształtować cenę itemów.

Bitcoin.pl: Jakie są największe zalety gamingu Web3?

Artur Pszczółkowski: Własność itemów, otwarta ekonomia gry, a co najważniejsze – presale itemów do gier. To angażuje kapitałowo graczy, którzy później bardziej zainteresowani są rozwojem danego tytułu – tzw. social crowdfunding.

Bitcoin.pl: Dlaczego gaming Web3 nadal nie jest popularny?

Artur Pszczółkowski: Gracze nie otrzymali właściwej edukacji – handlują itemami cyfrowymi jeszcze z czasów przed blockchainem. NFT rozwiązują szereg problemów jak np. fraudy (oszustwa – przypis redakcji). Nikt jednak nie przekazuje tej wiedzy, bo cały przekaz dotyczy spekulacji na NFT’kach i informacji o hackerach oraz praniu pieniędzy.

Bitcoin.pl: Co można byłoby zmienić w tej kwestii?

Artur Pszczółkowski: Wprowadzić sensowną edukację dla graczy, która pokaże zastosowanie technologii, a nie tylko schematy Ponziego.

Bitcoin.pl: Czy uważasz, że wejście w gaming Web3 dużych graczy wydających tytuły AAA zmieni tę sytuację?

Artur Pszczółkowski: Tak, ale stopniowo – gracze muszą sami zobaczyć jaki jest sens Web3. Nikt nie kupi gry, bo są w niej NFT, ale jeśli NFT dodadzą grze jakąś funkcjonalność, to będzie miała przewagę konkurencyjną. Nad tym pracujemy w Blockchain Game Alliance.

Bitcoin.pl: Jak Ubisoft, Krafton, czy Epic wchodząc w Web3 wpłynęli na mniejszych deweloperów?

Artur Pszczółkowski: Na razie nie wpłynęli, bo nie pokazali nad czym pracują.

Bitcoin.pl: Czy myślisz, że tradycyjny gaming ulegnie naturalnej transformacji w Web3 za pomocą dalej postępującej „mikrotransakcjonizacji” branży?

Artur Pszczółkowski: Moja definicja jest taka, że przestaniemy rozróżniać Web2 od Web3 – gracze w grach musza mieć fun, a czy po drodze będzie łatwy w użyciu wallet, nie będzie miało znaczenia. Moim zdaniem spokojnie gry mogą bazować na mikrotransakcjach w Web3, jako ewolucja obecnego modelu.

Bitcoin.pl: Czy case Reddita i zmiana nazewnictwa z NFT na Digital Collectibles, to rozwiązanie tego problemu?

Artur Pszczółkowski: Nie, to nic nie zmieniło. Problemem w NFT jest brak płynności i brak edukacji.

Bitcoin.pl: Jak myślisz, jaka będzie pierwsza gra AAA gamingu Web3 i kiedy odbędzie się jej premiera?

Artur Pszczółkowski: W przyszłym roku ma wyjść Assasin’s Creed od Ubisoftu, gdzie podobno będzie można wybrać między zamkniętą ekonomią (Web2) a otwartą (Web3) – pewnie tutaj upatruje się miana killer-app dla Web3 gamingu.

Bitcoin.pl: Dziękujemy za wywiad Artur i przybliżenie nam i czytelnikom Twojej perspektywy na branżę gamingu Web3 i jej ewolucję.

Podsumowanie

Gry już dawno przestały być postrzegane jako rozrywka dla najmłodszych, zaś ich ewolucja stale trwa. Naturalnym następstwem branży elektronicznej rozrywki jest wprowadzenie rozwiązań, które pomogą graczom nie tylko czerpać większą satysfakcję z gier, ale także zapewniać poczucie progresu. Gaming Web3 oraz NFT to doskonały sposób na urozmaicenie ekonomii gry, szczególnie w przypadku tytułów dla wielu graczy.

Jak wspomniał w wywiadzie Artur Pszczółkowski, na początek potrzebna jest jednak szeroko zakrojona edukacja graczy w tym zakresie. NFT muszą przestać kojarzyć się jako gamingowe społeczności z oszustwami i pazernym wprowadzaniem mikrotransakcji do każdej mechaniki gry.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności