za

GainForest – blockchainowy projekt, który ratuje lasy tropikalne

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Dziś obchodzimy Dzień Ziemi. Warto więc skoncentrować się na proekologicznych inicjatywach środowiska kryptowalut. Przykładowo, celem projektu GainForest, który jest oparty na Solanie, jest pozyskiwanie darowizn w kryptowalutach na wykup lasów od właścicieli gruntów, powiększanie parków narodowych i zapobieganie wylesianiu. Projekt łączy smart kontrakty oparte na blockchainie z obrazami satelitarnymi, fotografią dronową i nauką o danych, a od czasu wygrania konkursu ONZ COP 23 Hack4Climate w 2017 roku stale się rozwija.

GainForest ratuje środowisko naturalne

Ostatnio GainForest rozpoczął też współpracę z Ministerstwem Środowiska Paragwaju (MADES) w celu ochrony tysięcy hektarów lasów w Gran Chaco Americano w Paragwaju. Jest to jeden z obszarów najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne i jednym z głównych pochłaniaczy dwutlenku węgla na naszej planecie.

Według współzałożyciela GainForest, Davida Dao, projekt jest pierwszym wspieranym przez rząd projektem kryptowalutowym. Dodał, że wstępne wyniki działań zostaną zaprezentowane na COP27 ONZ w Egipcie.

Co prawda, większość ludzi zdaje sobie sprawę z alarmującego tempa wylesiania na całym świecie, ale chyba zbyt mało robimy na tym polu. Każdego roku obszar niszczonych lasów deszczowych pochłania prawie równowartość rocznej emisji dwutlenku węgla w dużym uprzemysłowionym kraju, takim jak USA czy Chiny.

Z kolei koszt powstrzymania wylesiania, szczególnie w miejscach takich jak Paragwaj, gdzie ziemię sprzedawano w latach 80. za jedyne 20 dolarów za hektar, pozostaje „niesamowicie tani”, powiedział CoinDesk Dao.

– Cena za jeden hektar dziewiczej ziemi leśnej wynosi teraz od 300 do 500 dolarów – powiedział Dao. – Aby stworzyć hodowlę bydła, musisz zbudować infrastrukturę, więc koszty początkowe dla właściciela gruntu mogą z łatwością wynieść kolejne 1000 USD za hektar. Próbujemy więc do nich dotrzeć na moment, zanim zdecydują się zbudować ranczo dla bydła i powiedzieć: „Hej, te 1000 dolarów nie jest warte inwestycji; Paragwaj może zrobić lepiej’” – dodał.

gainforest

Technologia, która ratuje świat

Dao i jego partnerzy wykorzystują blockchain Solana (ze względu na jego niski ślad węglowy) do zbierania darowizn w kryptowalutach. W pracy wykorzystują również dokładne mapy i dane satelitarne. Z kolei zdecentralizowane przechowywanie danych odbywa się za pośrednictwem projektu Filecoin Green.

Projekt ten nagradza darczyńców. Ci, którzy przekazują darowizny, otrzymują ciekawe dane, zdjęcia dzikiej przyrody i mogą być połączeni z rdzennymi plemionami. Wszystko w ramach NFT, zwanych „NFTtrees”, które otrzymują.

Jeśli GainForest nie może jednak kupić danego kawałka ziemi, alternatywą jest stworzenie umowy prawnej, na bazie której właściciel ziemi otrzymuje specjalne wynagrodzenie, ale pod warunkiem, że nie wytnie drzew. Kilka badań szacuje, że rozdawanie od 1 do 2 miliardów dolarów rocznie może powstrzymać wylesianie na całym świecie, jak podaje projekt.

– Wylesianie można powstrzymać od dzisiaj w ciągu zaledwie dwóch lat, potrzebujemy tylko wystarczającej ilości pieniędzy – powiedział Dao.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności