za

Fuzja Sapiency z Tokeneo

European Halving Party 2024

Na naszej polskiej scenie kryptowalut doszło do ciekawej fuzji. Sapiency Rahima Blaka łączy siły z Tokeneo. Oba projekty chcą razem “budować środowisko sprzyjające powstawaniu najbardziej szalonych projektów opartych na technologii blockchain.” Ponoć ten alians ma wygenerować “coś wielkiego”.

Rahim Blak przybliża idee swojego działania:

Rahim Blak“Od początku chciałem skupić się na IDEI INWESTOWANIA w LUDZI. Technologia blockchain miała temu jedynie służyć. Im dalej w las, tym więcej projektów rodziło się po drodze. Zaczęliśmy od ICO, ale brakowało nam narzędzia do ICO, więc je stworzyliśmy. Potem zaczęliśmy budować własny blockchain i kryptowalutę SPCY. Na mapie projektu rozpisanej na 5 lat pojawiła się nawet giełda.”

I w tym momencie pojawia się drugi bohater tej opowieści:

“Pewnego dnia przychodzi Tomasz Rozmus i mówi, że zaraz startuje z giełdą i potrzebuje platformy do ICO. Szabada pomyślałem, w jednej chwili projekty odsunięte na kilka lat zbliżyły się do kilku miesięcy. A teraz wyobraźcie sobie, że bramką do inwestowania w projekty ICO na TOKENEO i personalne tokeny na Sapiency stanie się kryptowaluta Sapiency!?”

Sapiency + Tokeneo = umysł ścisły łączy się z duszą artysty

Tomasz Rozmus to znany trader i analityk giełdowy. Od zeszłego roku stoi na czele Tokeneo, wcześniej był znanym szkoleniowcem w przestrzeni traderskiej. Do dziś przygotowuje analizy kursów kryptowalut na swoim portalu i Comparic.pl.

Z kolei Rahim Blak to influencer z iście artystyczną duszą. Stworzył m.in agencję zajmującą się mediami społecznościowymi.

Mieszanka wybuchowa? Z pewnością! Pytanie, co wyniknie z tej synergii.

Sapiency i Tokeneo to w końcu projekty, które poza kryptografią, z pozoru łączy niewiele. Teamowi Rahima Blaka przyświeca idea tokenizacji ludzi. W tym celu powstało Sapiency, czyli autorski blockchain i kryptowaluta (100 000 000 sztuk). Wizja Blaka urzeczywistnia się w intuicyjnej aplikacji mobilnej Sapiency, która pozwoli na inwestycje w drugiego człowieka i emisję własnych tokenów.

tokeneo sapiencyTokeneo to zaś rodzina produktów związanych stricte z branżą kryptowalutową. W skład tego ekosystemu usług wchodzą dziś: giełda Tokeneo, Tokeneo Cash – kantor umożliwiający zakup kryptowalut bez konieczności weryfikacji i rejestracji konta, Tokeneo News – serwis informacyjny o kryptowalutach i technologii blockchain oraz Tokeneo Pay – system płatności pozwalający na zakupy online z użyciem kryptowalut (ten element układanki jest dopiero w fazie przygotowawczej).

W zeszłym roku firma weszła we współpracę z Fabryką Wódek Old-Distillery, która zdecydowała się na tokenizację swojego zakładu na sumę 25 milionów dolarów. Ponadto Tokeneo współpracowało z samym Przemysławem Saletą, znanym sportowcem, w kwestii emisji jego tokenów personalnych – SaletaCoinów.

Teraz w wyniku fuzji Sapiency obejmie 6% udziałów w Tokeneo, a Tokeneo obejmie 6% udziałów w Sapiency. Dodatkowo spółki te mają utworzyć wspólny podmiot z dedykowanym zespołem do rozwijania platformy ICO służącej do tokenizacji projektów: od założenia tokena, poprzez jego dystrybucję aż do trafienia na giełdę – oczywiście ową platformą handlową będzie Tokeneo.

“Żeby było jeszcze ciekawiej, Tokeneo dorzuciło nam 250 tys. PLN na rozwój Sapiency tak na dobry początek, bo cytując Tomasza i Cyryla, “już niedługo zasypiemy Was kasą, bo bardzo wierzymy w Sapiency”. Takich partnerów można sobie tylko wymarzyć, a to się dzieje naprawdę”

– nie kryje swojego entuzjazmu Blak. Dodaje też:

“Wierzymy, że wraz z aplikacją i kryptowalutą Sapiency oraz giełdą Tokeneo możemy stworzyć niesamowite i niepowtarzalne wspólne środowisko dla przyszłych projektów innych ludzi. Stanie się ono niejako podwaliną pod nową ekonomię. To są właśnie te elementy, które nas połączyły. Zobaczyliśmy, że zmierzamy do tego samego celu.

Dzięki naszemu wspólnemu systemowi ludzie stokenizowani w aplikacji będą mogli wejść na giełdę Tokeneo za pomocą kryptowaluty Sapiency. To daje nam przepływ zarówno w aplikacji jak i na giełdzie. Razem, skupiając się na swoich produktach jesteśmy w stanie dać użytkownikom jeszcze lepszy system.”

Obie strony zyskują. Fuzja Tokeneo z Sapiency pozwoli w znacznym stopniu zwiększyć obroty nie tylko giełdy Tokeneo, ale także kantora Tokeneo Cash. Dodatkowo krok ten może przyczynić się do pozyskania większej ilości klientów w całym ekosystemie Tokeneo, który teraz otwiera się tym samym też na nowy segment rynku, jakim są tokeny – personalne, firmowe, dzieł sztuki i inne. Sapiecny ma zaś w końcu partnera z potrzebnymi do rozwoju firmy narzędziami – giełdą, kantorem czy serwisem newsowym.

Rahim Blak

Rahim Blak to, jak sam o sobie pisze, „CEO click community – agencji social media zatrudniającej ponad 80 social media specjalistów oraz CMO i współzałożyciel systemu edrone – pierwszego eCRM dla e-commerce. Koncentruje się na marketingu społecznościowym z naciskiem na social employer branding i social CRM. Zajmuje się także tworzeniem startupów w modelu SAAS. Prelegent i szkoleniowiec, zajmuje najwyższe pozycje w rankingach konferencji i warsztatów. Absolwent wydziału malarstwa ASP w Krakowie i MBA w Łodzi, prowadzi zajęcia z marketingu na MBA w Łodzi, z social media na AGH w Krakowie, ze sprzedaży na WSEI w Krakowie i Social Employer Brandingu na Akademii Leona Koźmińskiego . Ekstrawertyczny przedsiębiorca i aktywny Networker. Uwielbia dzielić się wiedzą, czemu daje wyraz w swoich filmach i wykładach z serii #ZrozumiećBiznes. Wierzy, że tworzenie Startupów jest sztuką.”

Jakiś czas temu postanowił się stokenizować, czyli wyemitował swoje tokeny personalne – Rahim Coiny.

Po co się tokenizować?

Czym są tokeny personalne? Na naszym rynku ich inicjatorem był Szczepan Bentyn – znany polski youtuber, który stoi też na czele Pracowni Nowych Technologii. Sama idea tego typu tokenów jest dość prosta. Chodzi o emisję tokenów, które będą stanowiły ekonomiczne odbicie wartości np. danej osoby, zespołu muzycznego, grupy ekspertów czy drużyny sportowej.

Pomysł jest – jak widać – dość innowacyjny, ale interesujący pod kątem ekonomicznym. W przypadku popularyzacji takiej idei, rynek mógłby np. wyceniać w niemal dosłowny sposób kondycję danego sportowca, artysty, a nawet polityka. Pomysł mógłby zostać wykorzystany np. w polityce i pomóc w finansowaniu kandydatów na posłów czy radnych (oczywiście, by do tego doszło konieczna byłaby zmiana prawa i kodeksu wyborczego). W takim układzie wyborcy mogliby w lepszy i bardziej przejrzysty sposób sposób finansować polityka. To samo tyczyłoby się też jakiejkolwiek innej wyżej wymienionej grupy.

Idea jest nadal dość nowa, ale przez to mało rozpowszechniona, choć pierwsze w miarę śmiałe próby tokenizacji pojedynczych osób czy grup mamy już za sobą Można jednak założyć, że tego typu projekty będą nadal rozwijane i popularyzowana w świecie kryptowalut. Zakładamy, że na polskim rynku kilka sporych cegieł doda do tego wszystkiego partnerstwo Sapiency z Tokeneo, którego owoce zapewne wkrótce zobaczymy. Pozostaje więc śledzić oba projekty i czekać na kolejne ogłoszenia z ich zjednoczonego obozu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności