za

Formy inwestycji w złoto i srebro: monety, sztabki, ETFy

European Halving Party 2024

Inwestowanie w złoto i srebro od dawna przyciąga uwagę inwestorów. Metal szlachetny to bowiem bezpieczna i stabilna forma lokowania kapitału. Jest ceniony za swoją trwałość, rzadkość występowania w naturze, a także przez aspekt psychologiczny – od wieków uchodzi za coś wartościowego. Podobnie sprawa wygląda w przypadku srebra. Istnieje kilka różnych form inwestycji w oba kruszce: monety, sztabki i ETF-y. Czym się różnią? W tym artykule odpowiemy na to pytanie i postaramy się dopasować model inwestycyjny do danego rodzaju inwestora.

Złoto i srebro: aktywa na czas kryzysu

Jest to kolejny artykuł z cyklu o metalach szlachetnych, który przygotowujemy wraz z naszym partnerem Cashify Gold. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, warto zapoznać się najpierw z wprowadzeniem, w którym opisaliśmy podstawy inwestowania w złoto i srebro.

Po krótce: inwestowanie w złoto i srebro to świetny pomysł w czasie kryzysu gospodarczego. Oba metale szlachetne mają zastosowanie zarówno w inwestycjach, jak i gospodarce. Z związku z tym, że od stuleci są synonimem bogactwa, uchodzą za bezpieczną przystań inwestorów w okresie zawirowań gospodarczych. Są też aktywami, które pomagają przechować wartość kapitału. Możemy więc uznać, że w złoto i srebro warto zainwestować, gdy kryptowaluty są jeszcze “drogie” i chcemy suchą stopą przejść przez okres bessy i kryzysu.

Jak jednak inwestować w oba kruszce? Mamy do wyboru monety, sztabki i ETF-y.

Inwestowanie w monety

Jedną z najpopularniejszych form inwestycji w złoto i srebro jest zakup monet ze złota lub srebra. Monety te wybijają mennice na całym świecie i posiadają określoną wartość nominalną oraz zawartość czystego złota. Są dostępne w różnych rozmiarach i wagach, co pozwala inwestorom na dostosowanie inwestycji do własnych potrzeb. Można np. nabyć monetę jednouncjową albo tylko półuncjową. Od razu jednak dodajmy, że bardziej opłacalne jest to pierwsze. Zakup dwóch półuncjówek wychodzi bowiem drożej niż jednej jednouncjówki.

Kupowanie monet to optymalne rozwiązanie. Są one łatwo dostępne w specjalnych sklepach stacjonarnych czy internetowych. Najczęściej można je tam też sprzedać. Do tego monety łatwo przechowywać w domu lub w banku, co daje inwestorom pełną kontrolę nad ich inwestycją.

Na rynku dostępne są nie tylko zwykle monety, ale też kolekcjonerskie. Ich cena może być wyższa właśnie ze względu na wartość kolekcjonerską. To jednak rozwiązanie dla osób nieco lepiej zaznajomionych z tematem. Początkujący inwestor powinien zainteresować się Australijskim Kangurem, Wiedeńskimi Filharmonikami czy Krugerrandami.

złote monety

Inwestowanie w sztabki

Inwestowanie w sztabki ze złota lub srebra to kolejna popularna forma inwestycji. Sztabki także produkuje się w mennicach lub specjalistycznych rafineriach. Są dostępne w różnych rozmiarach, zazwyczaj od jednego grama do kilku kilogramów. To rozwiązanie bardziej standardowe niż monety. Oznacza to, że wartość sztabek zwykle opiera się na czystej masie kruszczu, a nie na wartości kolekcjonerskiej.

Od razu warto jednak dodać, że zakup sztab to raczej pomysł na inwestowanie dla większych inwestorów i banków centralnych. Chodzi o… możliwość oszustwa. Monety – przez to, że są mniejsze – trudno sfałszować. W przypadku dużej sztaby istnieje już ryzyko zakupu pozłacanego metalu (do wykrycia oszustwa jest konieczna specjalna aparatura).

Zalety inwestowania w sztabki są podobne jak w przypadku monet. Można je w prosty sposób nabyć i przechowywać. Na tym rynku obowiązują niższe marże handlowe niż w przypadku monet – inwestorzy mogą zatem zakupić większą ilość złota za tę samą kwotę. Dzieje się tak, bowiem koszt produkcji sztabki jest nieco niższy od kosztu produkcji monety.

Inwestowanie w ETF-y

Exchange-Traded Fund (ETF) to instrument finansowy, który umożliwia inwestowanie w złoto poprzez zakup udziałów funduszu, który jest zabezpieczony kruszcem. ETF-y związane ze złotem są notowane na giełdach i ich wartość jest zwykle oparta na cenie złota na rynku. W tym przypadku zainteresowani inwestują w udziały w funduszu, który z kolei posiada fizyczne złoto i srebro. Gdy cena metalu szlachetnego wzrasta, wartość udziałów w funduszu również rośnie. Podobnie, gdy cena złota spada, wartość udziałów w funduszu również maleje. ETF-y oparte na złocie zwykle projektuje się tak, aby odzwierciedlały cenę złota na rynku, a ich wartość opiera się na wartości złota, które przechowuje fundusz.

Wadą inwestowania w ETF-y jest to, że nie jesteśmy de facto posiadaczami złota, a tylko udziałów w funduszu. Zaletą jednak jest to, że taki model inwestowania jest wygodny. Udziały w funduszu są bowiem notowane na giełdzie, co oznacza, że inwestorzy mogą je łatwo kupować i sprzedawać (wszystko przypomina obrót akcjami spółek). Do tego dochodzą niskie koszty transakcyjne. Inwestowanie w ETF-y oparte na złocie jest zwykle tańsze, niż zakup fizycznego złota, ponieważ w takim przypadku nie ma potrzeby przechowywania i zabezpieczania monet i sztab.

Złoto i srebro

Co wybrać?

Jaki więc wybrać model inwestowania w złoto i srebro? Wszystko zależy od tego, jakim typem inwestora jesteśmy. Inwestowanie w monety ze złota i srebra jest optymalne dla mniejszych inwestorów. Monety są popularne w tym gronie ze względu na ich dostępność, nierzadko wartość kolekcjonerską i możliwość prostego przechowywania w domu lub banku.

Sztabki to z kolei lepsze rozwiązanie dla dużych inwestorów, firm czy banków centralnych. Są bardziej standardowe i tańsze w produkcji, przez co – w przeliczeniu na uncję – zakup sztaby wychodzi nas taniej niż monety. Na tym rynku obowiązują też niższe marże handlowe, co dodatkowo umożliwia zakup większej ilości metalu szlachetnego za tę samą sumę pieniędzy.

ETF-y oparte na złocie czy srebrze umożliwiają inwestorom zakup udziałów w funduszu, który posiada fizyczne zasoby metalów szlachetnych. Wartość tych ostatnich jest oparta na cenie złota i srebra na rynku, co oznacza, że wzrost lub spadek kursu jednego czy drugiego kruszcu wpływa na wartość udziałów w funduszu. Inwestowanie w ETF-y oparte na złocie i srebrze ma wiele zalet, takich jak wygoda, elastyczność i niższe koszty transakcyjne w porównaniu do innych form inwestycji w tego typu aktywa.

Podsumowując, wejść na rynek metali szlachetnych możemy w różnoraki sposób: inwestując w monety, sztabki lub ETF-y. Każda z tych form ma swoje zalety i wady. Decyzja o wyborze odpowiedniej formy inwestycji w złoto powinna być oparta na indywidualnych preferencjach i celach inwestora, tego, na jaki termin chce on nabyć owe walory, i czy ma możliwość taniego i przy tym bezpiecznego przechowania monet i sztab.

Oczywiście oba kruszce są świetnym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego każdego inwestora. Zarówno złoto, jak i srebro można kupić u naszego partnera, czyli Cashify Gold.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności