za
floryda cbdc

Gubernator Florydy podpisał ustawę, która zakazuje używania CBDC w jego stanie

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W piątek gubernator Florydy, Ron DeSantis, podpisał ustawę zakazującą używania w jego stanie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Floryda zahamuje adopcję CBDC w USA?

Floryda oficjalnie zakazuje używania cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Wszystko dzieje się po zatwierdzeniu stosownej ustawy, która została wcześniej przegłosowana przez Izbę Reprezentantów i Senat Florydy. Teraz podpisał ją gubernator Ron DeSantis.

Nowe prawo anty-CBDC wejdzie w życie 1 lipca 2023 r. Wcześniej przed cyfryzacją dolara ostrzegał sam DeSantis. W czasie ceremonii podpisywania ustawy stwierdził, że dzięki CBDC rządzący “będą mogli mieć wgląd w to, co robicie z pieniędzmi i [dostaną] możliwość kontrolowania” przepływów funduszy. Jego zdaniem, gdyby nie zablokował rozwoju e-dolara w stanie, politycy w przyszłości mogliby bowiem kontrolować wydatki obywateli.

Cieszę się, że tutaj, w stanie Floryda, myślimy o przyszłości, ponieważ kiedy ten dżin wyjdzie z butelki, myślę, że bardzo trudno będzie go ponownie tam wcisnąć

– powiedział DeSantis.

Scena polityczna jest podzielona

Władze Florydy stają w jednym szeregu z kongresmenami Tomem Emmerem i Tedem Cruzen. Ci także domagali się przegłosowania w Kongresie ustawy sprzeciwiającej się emisji CBDC. Sam DeSantis, który stara się zostać jednym z liderów Partii Republikańskiej, apeluje dziś do innych polityków i władz stanowych o pójście za przykładem Florydy i zajęcie wrogiego stanowiska wobec idei CBDC.

floryda cbdc

Warto dodać, że nie wszyscy zgadzają się z polityką DeSantisa. Laureat Nagrody Nobla i keynesowski ekonomista Paul Krugman skrytykował go. Stwierdził, że jest „wysoce nieprawdopodobne, aby władze stanowe mogły zakazać” używania CBDC.

Co zaskakujące, senator Elizabeth Warren z Massachusetts z Partii Demokratycznej opowiada się za CBDC. W niedawnym wywiadzie dla Chucka Todda z NBC wyraziła swoje poparcie dla tego projektu, stwierdzając, że „nadszedł czas, abyśmy ruszyli w tym kierunku”.

Warto dodać, że DeSantis chce zostać kandydatem Republikanów w nadchodzących wyborach prezydenckich. Patrząc jednak na ostatnie notowania Donalda Trumpa, ma małe szanse. Były prezydent w ostatnim badaniu opinii publicznej pokonał bowiem nawet Joe Bidena.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności