Fed prawdopodobnie zamroził stopy procentowe na lata

2020-07-02 Wiadomości

Fed prawdopodobnie zamroził stopy procentowe na lata. Wątpliwe, by bank centralny USA miał odwagę jeszcze je obniżyć i sprawić, by […]

Fed prawdopodobnie zamroził stopy procentowe na lata. Wątpliwe, by bank centralny USA miał odwagę jeszcze je obniżyć i sprawić, by zaczęły mieć ujemny charakter. Z drugiej strony, dalszych tego typu działań żądają politycy. USA stoją więc dziś przed wielkim dylematem.

Fed, stopy procentowe i Donald Trump

fed stopy procentowePrezydent Donald Trump od dawna niemal otwarcie walczył z Fedem, by ten szybko i gwałtownie obniżył stopy procentowe. Robi to właściwie nadal, bowiem nawet ostatnie decyzje banku centralnego USA, który przecież w końcu zrealizował marzenie mieszkańca Białego Domu, spotykały się z jego narzekaniem.

W co gra Trump? Przede wszystkim chce wygrać wojnę walutową i handlową z Chinami. Do tego potrzebny jest mu zaś bardzo tani dolar, który wspomoże eksport. Do tego tani pieniądz i nieopłacalne lokaty pobudzają też wewnętrzny popyt. Jesienią w USA odbędą się zaś kolejne wybory prezydenckie. Trump – co zrozumiałe! – chce je wygrać w cuglach.

Sam Fed już w marcu 2020 roku ściął stopy procentowe praktycznie do zera. Przy okazji rozpoczął niemal szalony dodruk dolarów – wszystko w imię walki z kryzysem. Przez trzy miesiące zwiększył swą sumę bilansową z 4,2 bln do przeszło 7,1 bln dolarów. Rezerwa Federalna kupowała wszystko: od obligacji skarbowych, hipotecznych i korporacyjnych, po jednostki ETF inwestujących w papiery dłużne.

Nowoczesna Teoria Monetarna w USA

Apetyty polityków są jednak większe. Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) myśli więc nad tym, co jeszcze zrobić, by dodatkowo poluzować swoją luźną politykę monetarną. To, że ta jest już ekstremalnie luźna, chyba nikomu teraz nie przeszkadza. Wygląda to tak, jakby w Fedzie zasiedli niemal sami zwolennicy kontrowersyjnej Nowoczesnej Teorii Monetarnej. Ta zakłada niemal stały dodruk waluty.

Jak na razie FOMC zdecydowało utrzymać stopy proc. na obecnym poziomie, czyli w przedziale 0-0,25 proc.. Komitet „spodziewa się utrzymania obecnego poziomu stopy funduszy federalnych, dopóki nie będzie pewny, że gospodarka otrząsnęła się z ostatnich wydarzeń”. Ponoć w praktyce ma to oznaczać 2022 rok.

Tagi
dodruk Donald Trump FED

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.