Wiadomości

Wiemy, jakie decyzje podjął Fed w sprawie stóp proc.

Fed podjął decyzję dot. stóp proc. Rezerwa Federalna postanowiła zachować je na zerze. Dokładny przedział będzie na poziomie 0-0,25 proc. […]

Data publikacji: 30 lipca 2020

bitbay

Fed podjął decyzję dot. stóp proc. Rezerwa Federalna postanowiła zachować je na zerze. Dokładny przedział będzie na poziomie 0-0,25 proc.

Fed i stopy proc.

Wiadomo, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) podjął decyzję jednogłośnie. Wszystko obyło się bez zaskoczeń – tego oczekiwali ekonomiści.

Fed utrzymał stopy procentowe na takim poziomie też na poprzednich dwóch posiedzeniach, które miały miejsce 10 czerwca oraz 29 kwietnia. Rewolucja zaszła w marcu, na niezapowiedzianym, niedzielnym posiedzeniu. Wtedy stopy ścięto o 100 pb. i ustalono na pułapie zera. Zwiększono też wtedy program QE o 700 mld dolarów.

„Epidemia koronawirusa powoduje ogromne trudności dla ludzi i dla gospodarki w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Po ostrych spadkach aktywność gospodarcza i zatrudnienie nieco podniosły się w ostatnich miesiącach, ale pozostają wyraźnie poniżej swoich poziomów z początku tego roku. Słabszy popyt i znacząco niższe ceny ropy naftowej powstrzymują inflację cen konsumenckich. Ogólne warunki finansowe w ostatnich miesiącach uległy poprawie, po części odzwierciedlając środki polityki monetarnej powzięte, aby podtrzymać gospodarkę i przepływ kredytu do amerykańskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw”

– napisano w lipcowym komunikacie FOMC.

Skup obligacji

fed stopy proc.Od marca do końca czerwca Fed zwiększył także sumę bilansową o 2,85 bln dolarów. Skupił z rynku obligacje, za które zapłacono świeżo wydrukowanymi pieniędzmi. Dopiero w lipcu aktywa banku centralnego USA przestały rosnąć, a nawet zmalały o 117,5 mld USD.

Mimo tego FOMC zapowiada, że już w „nadchodzących miesiącach” będzie zwiększał stan posiadania obligacji skarbowych oraz obligacji hipotecznych w tempie „przynajmniej takim jak obecne”.

„Przyszła ścieżka wzrostu PKB w USA jest nadzwyczaj niepewna. Obecny wzrost liczby przypadków koronawirusa stanowi obciążenie dla gospodarki”

– ocenił na ostatniej konferencji prasowej przewodniczący Fedu Jerome Powell.

Następne posiedzenie kierownictwa Fedu jest zaplanowane na dni 15 i 16 września. Rynek nie spodziewa się jednak jakichkolwiek zmian dot. wysokości stóp proc. Ekonomiści liczą, że zmieni się to dopiero w marcu 2021 roku.

Jeśli jednak dodruk będzie kontynuowany, mogą na tym zyskać m.in. kryptowaluty…

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion