Fed podjął decyzję dot. stóp proc. Rezerwa Federalna postanowiła zachować je na zerze. Dokładny przedział będzie na poziomie 0-0,25 proc.
Fed i stopy proc.
Wiadomo, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) podjął decyzję jednogłośnie. Wszystko obyło się bez zaskoczeń – tego oczekiwali ekonomiści.
Fed utrzymał stopy procentowe na takim poziomie też na poprzednich dwóch posiedzeniach, które miały miejsce 10 czerwca oraz 29 kwietnia. Rewolucja zaszła w marcu, na niezapowiedzianym, niedzielnym posiedzeniu. Wtedy stopy ścięto o 100 pb. i ustalono na pułapie zera. Zwiększono też wtedy program QE o 700 mld dolarów.
„Epidemia koronawirusa powoduje ogromne trudności dla ludzi i dla gospodarki w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Po ostrych spadkach aktywność gospodarcza i zatrudnienie nieco podniosły się w ostatnich miesiącach, ale pozostają wyraźnie poniżej swoich poziomów z początku tego roku. Słabszy popyt i znacząco niższe ceny ropy naftowej powstrzymują inflację cen konsumenckich. Ogólne warunki finansowe w ostatnich miesiącach uległy poprawie, po części odzwierciedlając środki polityki monetarnej powzięte, aby podtrzymać gospodarkę i przepływ kredytu do amerykańskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw”
– napisano w lipcowym komunikacie FOMC.
Skup obligacji
Od marca do końca czerwca Fed zwiększył także sumę bilansową o 2,85 bln dolarów. Skupił z rynku obligacje, za które zapłacono świeżo wydrukowanymi pieniędzmi. Dopiero w lipcu aktywa banku centralnego USA przestały rosnąć, a nawet zmalały o 117,5 mld USD.
Mimo tego FOMC zapowiada, że już w „nadchodzących miesiącach” będzie zwiększał stan posiadania obligacji skarbowych oraz obligacji hipotecznych w tempie „przynajmniej takim jak obecne”.
„Przyszła ścieżka wzrostu PKB w USA jest nadzwyczaj niepewna. Obecny wzrost liczby przypadków koronawirusa stanowi obciążenie dla gospodarki”
– ocenił na ostatniej konferencji prasowej przewodniczący Fedu Jerome Powell.
Następne posiedzenie kierownictwa Fedu jest zaplanowane na dni 15 i 16 września. Rynek nie spodziewa się jednak jakichkolwiek zmian dot. wysokości stóp proc. Ekonomiści liczą, że zmieni się to dopiero w marcu 2021 roku.
Jeśli jednak dodruk będzie kontynuowany, mogą na tym zyskać m.in. kryptowaluty…