za

Bank Centralny Rosji: Kryptowaluty to hazard

2020-07-30
Wiadomości
European Halving Party 2024

Sceptyczny w stosunku do branży kryptowalut, rosyjski Bank Centralny po raz kolejny wypowiedział się na temat cyfrowych aktywów, porównując tego typu inwestycje z “graniem w ruletkę” lub inwestowaniem w “schematy ponziego”.

W opublikowanym przez Bank Centralny filmiku na YouTube, pierwszy zastępca gubernatora banku Siergiej Swieciow stwierdził:

“Bank Centralny, jako regulator finansowy, zajmuje stanowisko, że nabycie walut kryptograficznych nie stanowi inwestycji. Jest to raczej piramida finansowa lub gra w ruletkę. Hazard tego rodzaju] nie powinien mieć zastosowania do rynku finansowego, a [obywateli kupujących kryptowaluty] nie powinno zachęcać ani państwo, ani pośrednicy finansowi”.

Ostrzegł również, że tokeny “są również wykorzystywane do obchodzenia przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy”.

“Na pewno nie popieramy inwestycji obywateli w tym sektorze przestępczym”.

– dodał.

Nowa ustawa

Najnowsze wypowiedzi Banku Rosji pojawiły się wkrótce po tym, jak 22 lipca rosyjscy ustawodawcy przyjęli ważną ustawę “O aktywach cyfrowych”, czyli DFA. Jednak ustawa DFA nie przewiduje rzeczywistej regulacji branży. Ramy regulacyjne mają być częścią kolejnego projektu ustawy, zatytułowanego “O cyfrowej walucie”.

Ustawa DFA, zakazująca stosowania kryptowalut jako metody płatności, nie zawiera wielu informacji na temat inwestycji w cyfrowe monety. W międzyczasie, Bank Rosji jest kluczowym regulatorem wymienionym w dokumencie projektu ustawy, upoważniającym bank do określenia, jakie rodzaje inwestorów kwalifikują się do inwestowania w ten lub inny produkt kryptowalutowy.

Banki Centralne walczą z kryptowalutami

Podobnie jak inne banki centralne na świecie, rosyjski bank desperacko zmaga się z procesem legalizacji kryptowalut, takich jak Bitcoin.

W marcu 2020 r. bank przekonywał, że ustawa DFA wprowadzi zakaz emisji i handlu kryptowalutami w Rosji. Ustawa ostatecznie okazała się bardziej przyjazna dla branży. W lutym 2020 r. bank wydał zbiór zasad dotyczących podejrzanych transakcji, klasyfikując każdą transakcję związaną z kryptowalutami jako potencjalne ryzyko prania pieniędzy.

Rosyjski bank centralny nie jest jedynym bankiem wrogo nastawionym do branży kryptowalut. Szereg banków na całym świecie, w tym indyjski RBI, próbuje zakazać stosowania kryptowalut takich jak Bitcoin, aby stawić czoła nowym zdecentralizowanym aktywom. Inne światowe władze, które wyraźnie zakazały działalności kryptowalutowej, to banki centralne Myanmaru i Zimbabwe.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności