fbi Ryan Salame

FBI przeszukało dom byłego szefa FTX, Ryana Salame’a

FBI wkroczyło do domu byłego szefa FTX, Ryana Salame’a, w Potomac w stanie Maryland. O sprawie poinformował The New York Times. Nie wiadomo, czego dokładnie szukały służby.

FBI przeszukało dom Ryana Salame’a

Ryan Salame był współzarządzającym FTX Digital Markets, która była filią FTX z siedzibą na Bahamach. Był też beneficjentem środków przekazywanych kilku osobom z kierownictwa FTX za pośrednictwem firmy handlowej Alameda Research, która obecnie jest w stanie upadłości. Salame otrzymał ze spółki łącznie kwotę 87 milionów USD (Bankman-Fried – 2,2 miliarda USD. Natomiast były dyrektor techniczny Nishad Singh i współzałożyciel Zixiao Gary Wang otrzymali odpowiednio 587 milionów USD i 246 milionów USD).

Nowe kierownictwo FTX, na czele którego stoi adwokat John Ray III, przekazało, że będzie dalej badać sprawę dot. odbiorców wspomnianych płatności. Nie kryje, że chodzi o “identyfikacje aktywów, pasywów i transferów” firmy. Jeżeli uda się znaleźć więcej takich “wyciągniętych” z FTX środków, możliwa stanie się spłata większej części wierzycieli upadłej giełdy.

fbi Ryan Salame

Kim był Salame?

Według bahamskich akt sądowych z 14 grudnia 2022 r. Salame był pierwszym dyrektorem FTX, który zaczął pomagać służbom w dochodzeniu dot. firmy. Już 9 listopada 2022 r. zawiadomił Komisję Papierów Wartościowych Bahamów (SCB), że FTX wysyła fundusze klientów do swojej siostrzanej firmy handlowej Alameda Research. Ponadto przekazał, że fundusze miały „pokryć straty finansowe Alamedy”. Przyznał, że transfery są „niedozwolone i klienci [giełdy] nie wyrażali na nie zgody”. Poinformował również SCB, że tylko trzy osoby miały możliwość przenoszenia aktywów klientów FTX do Alamedy. Byli to: Bankman-Fried, Wang i Singh.

Według rządowej usługi śledzenia darowizn politycznych Open Secrets Salame był też jednym z czołowych darczyńców w wyborach w 2022 roku. Przekazał ponad 23 miliony USD na kampanię Partii Republikańskiej. Zrobił to w ramach ponad 200 indywidualnych darowizn. Kontrastuje to z tym, co robił Sam Bankman-Fried, który wspierał finansowo Demokratów. Był darczyńcom, który wpłacił na kampanię Joe Bidena aż 5,2 miliona dolarów. Ustąpił więc jedynie Michaelowi Bloombergowi. Sprawą jego kontaktów z politykami zajęła się prokuratura. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
FBI ftx giełda FTX Ryan Salame Sam bankman fried USA
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.