za
fan tokens

Fan tokeny — wszystko, co musisz wiedzieć na ich temat

Nexo Earn Aplikacja

Relacje między fanami a drużyną sportową tradycyjnie były czymś w rodzaju ulicy jednokierunkowej. Fani kupują bilety i gadżety ulubionych drużyn, zespół i liczni pośrednicy zgarniają gotówkę. Nowy typ tokenów obiecuje zmienić dynamikę tej zależności. Czym są fan tokeny? Zapraszamy do lektury.

Fan tokeny – co to?

Fan tokeny są rodzajem kryptowaluty zaprojektowanej w celu zapewnienia korzyści fanom drużyn sportowych, zespołów i innych grup. Ich posiadacze są często uprawnieni do przywilejów związanych z członkostwem, takich jak dostęp do ekskluzywnych treści, nagród, doświadczeń czy nawet do głosowania nad decyzjami klubu.

Dla fanów to szansa na ustalenie w jakiś (często trywialny i niewiążący prawnie) sposób przyszłości ulubionej drużyny lub gwiazdy muzyki pop i spekulowanie na temat ich sukcesu na rynkach Web3. Dla sportowców i celebrytów to dodatkowe źródło zarobku.

Jak działają fan tokeny?

Podstawową ideą jest to, że organizacja taka jak drużyna sportowa emituje określoną liczbę tokenów, a następnie sprzedaje lub dystrybuuje je do fanów i/lub spekulantów. Tokeny te często sprzedawane są na giełdach, podobnie jak kryptowaluty, takie jak Bitcoin lub Ethereum. Oznacza to oczywiście, że ​​są one uzależnione od konwencjonalnych sił rynkowych.

Fan tokeny zwykle przyznają posiadaczom ograniczone prawa do zarządzania. Na przykład żeton kibica Paris St. Germain umożliwił posiadaczom dostęp do ekskluzywnych atrakcji VIP i głosowanie na okładkę fanowskiej edycji gry piłkarskiej FIFA 22. Fani wybrali również wiadomość do umieszczenia w szatni drużyny na mecz w maju 2021 roku: „Razem damy radę! Zróbmy kolejny krok ku chwale i zwycięstwu.”

Gdzie kupić tokeny dla fanów?

Socios

Platforma o nazwie Socios, stworzona przez firmę Chiliz, dominuje na rynku fan tokenów. Platforma podpisała wieloletnie umowy z najlepszymi drużynami piłki nożnej, w tym z:

  • FC Barceloną, której fani wybrali fototapetę do szatni i opaskę kapitańską z napisem „NO CHILD OFFSIDE”. W sierpniu 2022 roku Chiliz kupił 100 milionów dolarów udziałów w cyfrowym studiu FC Barcelony;
  • Interem Mediolan, którego fani głosowali nad pierwszą od 8 lat nową piosenką celebrującą gola, wybrali oficjalny autobus drużyny i zastanawiali się nad projektem koszulki;
  • Manchesterem City, w przypadku którego kibice wybrali zdjęcie, które wisiało w strefie dla graczy na stadionie Wembley i głosowali na artykuł redakcyjny o pamiętnym sezonie Man City.

Poza udziałem w głosowaniach, fani mogą zazwyczaj uczestniczyć również w loteriach, w których można wygrać nagrody, takie jak dostęp VIP do drużyn oraz ekskluzywne promocje.

Binance

Giełda kryptowalut Binance również uruchomiła w październiku 2021 roku własną platformę fanowskich tokenów. Binance Fan Tokens obsługuje tokeny Alpine F1 Team, SS Lazio, FC Porto i Santos FC.

Mimo rosnącej popularności tego rozwiązania, kapitalizacja rynkowa takich tokenów jest wciąż niewielka. Marketcap SS Lazio wynosi obecnie jedynie 26 mln USD, a Alpine F1 Team 23 mln USD. Dla porównania, kapitalizacja rynkowa Bitcoina w momencie pisania artykułu to ponad 320 miliardów USD, a Ethereum 145 miliardów USD.

Zetly

Podstawowym modułem tej powstającej polsko-estońskiej platformy będzie moduł Zetly Sport, dedykowany głównie kibicom i klubom sportowym. Dla klubów moduł Sport będzie stanowił podstawę do emisji własnych tokenów użytkowych, które będą wymieniane na tokeny ZET. Ponadto tokeny klubowe będą wymienialne na specjalne oferty produktów klubowych, nagrody, cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, prawa do głosowania i wpływu. Zetly Sport to także rynek wymiany tokenów, których wartość będzie zależna m.in. od sukcesów zespołu, ale także popytu i podaży. Ich posiadacze mogą swobodnie i w sposób bezpośredni handlować nimi na platformie.

Tokeny kibicowskie nie ograniczają się jednak tylko do świata sportu. Platformy takie jak Rally czy Roll od dawna próbują spopularyzować ideę tokena społecznościowego. Dzięki nim fani gwiazd muzyki pop i influencerzy mogą wpływać na rozwój swojej kariery.

fan tokens

Fan tokeny – w jaki sposób możesz je nabyć?

Proces zakupu fan tokenów jest podobny do zakupu jakiejkolwiek innej kryptowaluty. Na przykład, na Binance możesz kupić tokeny PSG za trzy waluty: stablecoiny USDT i BUSD oraz za Bitcoina. Będziesz musiał utworzyć konto na giełdzie, a następnie złożyć zamówienie „spot” na wybrane aktywo, korzystając z dowolnej pary tokenów obsługiwanej przez platformę.

Fan tokeny w aplikacji Socios kupisz używając używając Chiliz (CHZ), natywnego tokena firmy. Po zakupie wybranego aktywa możesz przejść do strony internetowej lub aplikacji Socios, aby wykorzystać swoje tokeny w konkretnym celu. Możesz ich użyć, aby zdobyć nagrody na platformie lub wziąć udział w licznych ankietach lub głosowaniu.

Zakupione tokeny przetrzymujesz w swoim portfelu, tak samo jak każdą inną kryptowalutę.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności