za
Europejski Bank Centralny wprowadza pierwszy raz o 11 lat podwyżki stóp procentowych

To już oficjalne: UE mówi “nie” przepisom zakazującym kryptowalut PoW

W ostatnich tygodniach trwała intensywna dyskusja na temat proponowanych przez Unię Europejską regulacji MiCA. Zwłaszcza fragmentu ustawy, którego celem było zdelegalizowanie kryptowalut działających w oparciu o proof-of-work, takich jak bitcoin. Okazuje się, że nowe zasady posuwają się do przodu, jednak bez uwzględnienia tej klauzuli.

Ulga dla bitcoina w UE

Proponowany przez Unię Europejską (UE) pakiet regulacyjny Markets in Crypto Assets (MiCA) koniec końców nie wprowadzi kontrowersyjnego zapisu, który zakazałby używania kryptowalut proof-of-work.

Stefan Berger, niemiecki ustawodawca kierujący pracami nad MiCA, napisał w piątek na Twitterze, że zaproponowany przez niego mandat nie został zakwestionowany, i że UE pokazała “innowacyjną siłę”.

Berger dodał, że termin zaskarżenia mandatu upłynął w czwartek o północy, a trójstronne rozmowy pomiędzy parlamentem, radą i komisją na temat MiCA rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Innymi tematami omawianymi przez parlament będą niewymienne tokeny (NFT) i zdecentralizowane finanse (DeFi). Pytanie brzmi, czy powinny one zostać włączone do pakietu MiCA i które instytucje UE powinny je nadzorować.

Europa domem dla górnictwa

14 marca Parlament Europejski w głosowaniu 30/23 opowiedział się przeciwko włączeniu do ustawy MiCA zapisu mówiącego o zakazie stosowania kryptowalut typu proof-of-work. Ci, którzy przegrali, potrzebowali 1/10 głosów deputowanych, aby zawetować przyspieszoną procedurę. Jeśli tak by się stało, dyskusja wokół PoW przeniosłaby się na arenę polityczną wyższego szczebla i nie wiadomo jak mogłaby się potoczyć dalej sytuacja. Nawet jeśli nie zmieniłoby to wyniku głosowania, to niepotrzebnie opóźniłoby rozporządzenie o co najmniej kilka miesięcy.

Warto również zaznaczyć, że to jeszcze nie koniec dyskusji na temat regulacji PoW. Powróci ona w kontekście klasyfikacji zrównoważonego rozwoju lub w nadchodzącym rozporządzeniu dotyczącym centrów danych.

Jak już wcześniej informowaliśmy na łamach naszego portalu, według danych Uniwersytetu Cambridge z sierpnia 2021 roku, Europa odpowiada za około 12-14% całkowitej mocy wydobycia BTC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności