Bank of England mówi o przyszłości CBDC

CBDC bank of england

Bank of England szacuje, że ok. 20% depozytów detalicznych i konsumenckich może potencjalnie zostać zamienionych na CBDC. Szefostwo Bank of […]

bitbay zonda

Bank of England szacuje, że ok. 20% depozytów detalicznych i konsumenckich może potencjalnie zostać zamienionych na CBDC.

Szefostwo Bank of England wypowiada się nt. CBDC

Podczas debaty transmitowanej na żywo, gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey i jego zastępca ds. stabilności finansowej Sir Jon Cunliffe odpowiadali na pytania prawodawców z Komisji Spraw Gospodarczych. Zapytany o rozwój innowacji związanych z cyfrowymi walutami w kraju, Sir Cunliffe wygłosił następujący komentarz:

Trudno jest przewidzieć, w jaki sposób innowatorzy będą brać pieniądze i faktycznie je wykorzystywać w przyszłości. Tyle że już teraz zaczynamy widzieć programowalne pieniądze używane w świecie kryptowalut. I spodziewam się, że zobaczymy podobną rewolucję w funkcjonalności pieniądza napędzaną technologią.

Cyfrowy funt

Bank of England bada obecnie możliwości wdrożenia cyfrowego funta – narodowego CBDC – dla płatności detalicznych. Grupa zadaniowa stojąca za CBDC w Wielkiej Brytanii bada również wykorzystanie cyfrowego funta do dystrybucji wynagrodzeń, emerytur itp.

Popierając tę inicjatywę, Sir Cunliffe powołuje się na szybko zmniejszające się wykorzystanie gotówki w Wielkiej Brytanii. Jest to proces bardzo widoczny w ostatnich latach na Wyspach. Powyższe dodatkowo znacznie przyspieszyło w czasie trwania pandemii COVID-19, która zniechęcała do fizycznego kontaktu – a konkretnie wymiany gotówki – w czasie zawierania transakcji. Szacuje się, że 30% transakcji w kraju odbywa się obecnie za pośrednictwem e-commerce.

bank of england

Zapytany o potencjalny popyt na cyfrowego funta i ogólnie CBDC, Sir Cunliffe powiedział:

Wymodelowaliśmy bardzo ostrożne założenie, zgodnie z którym zasadniczo 20% depozytów [transakcji gospodarstw domowych i przedsiębiorstw] opartych w systemie bankowym może przenieść się z systemu bankowego do systemu cyfrowego pieniądza banku centralnego.

Niemniej jednak Sir Cunliffe przyznał, że obecny stan rynku kryptowalut może potencjalnie zagrozić stabilności finansowej w kraju. Kapitalizacja rynkowa cyfrowych aktywów wzrosła do 2,6 biliona dolarów w bardzo krótkim czasie, przy czym szacuje się, że 95% z nich jest „niebankowych”, a 5% składa się ze stablecoinów.

W kwestii CBDC warto jeszcze dodać, że Stany Zjednoczone twierdzą, że regulowane stablecoiny zaprojektowane przez sektor prywatny sprawiają, że CBDC są zbędne.

Tagi
Bank of England bank of england cbdc cbdc cyfrowa waluta depozyty bankowe

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.