Xive zamyka swoją kopalnię BTC w Kazachstanie

Mining xive

Firma Xive zajmująca się wydobyciem kryptowalut zamknęła swoją kopalnię BTC w południowym Kazachstanie. Powód? Brak wystarczających dostaw energii elektrycznej pochodzących […]

bitbay zonda

Firma Xive zajmująca się wydobyciem kryptowalut zamknęła swoją kopalnię BTC w południowym Kazachstanie. Powód? Brak wystarczających dostaw energii elektrycznej pochodzących z krajowej sieci. Informację przekazał w środę portalowi CoinDesk współzałożyciel firmy – Didar Bekbau.

Xive zamyka swoją kopalnię BTC

Kazachstan boryka się z niedoborami energii elektrycznej. Częściowo jest to spowodowane napływem do tego kraju górników z rynku kryptowalut, którzy uciekają z Chin. Południowa część kraju jest szczególnie narażona na braki prądu, ponieważ w regionie nie ma dużych elektrowni. Do tego lokalna sieć nie jest w stanie niezawodnie przesyłać energię elektryczną z bogatego w prąd regionu północnego.

Firmy z rynku miningu kryptowalut, takie jak Xive i Enegix, borykają się więc z problemami z elektrycznością. Trwa to od września i jest spowodowane programem racjonowania prądu przez KEGOC, krajowego operatora sieci.

Xive przygotowuje jednak już nową lokalizację dla swojej liczby ponad 2500 maszyn, ponieważ ,,odpowiedź jest już znana, czy wydobycie [kryptowalut] w południowym Kazachstanie nie jest już możliwe”, powiedział mediom Bekbau.

Inni górnicy BTC w południowym Kazachstanie również szukają innych lokalizacji, do których mogliby przenosić swoje koparki. Ponoć rozważają już nawet inne kraje. Część myśli o emigracji gospodarczej do Rosji i USA.

Xive

Kazachstan a mining

W ubiegłym miesiącu Ministerstwo Energii Kazachstanu opublikowało projekt rozporządzenia, które ograniczałoby rozbudowę nowych kopalni BTC do 100 megawatów. Resort dodał później, że nie ograniczy energii elektrycznej dla legalnych obiektów kopiących BTC, o ile nie zagrozi to krajowej sieci.

Niedawno rząd przekazał też, że chce jednak zachęcić górników kryptowalut do otwierania na terenie jego kraju kopalni. Sugeruje jednak, że górnicy powinni korzystać z energii odnawialnej. Branża cyfrowych walut ma zresztą nadzieję, że po tym, jak Kazachstan zwiększy swoje możliwości energetyczne wynikające z OZE, rynek miningu w kraju znacznie urośnie.

Od sierpnia Kazachstan jest drugim co do wielkości krajem pod kątem wydobycia kryptowalut na świecie. Pierwsze miejsce należy do USA. Przynajmniej tak wynika z danych Centrum Alternatywnych Finansów na Uniwersytecie w Cambridge.

Tagi
btc kazachstan kopanie bitcoin minign Xive

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.