za
xive

Xive zamyka swoją kopalnię BTC w Kazachstanie

2021-11-24
Mining
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Firma Xive zajmująca się wydobyciem kryptowalut zamknęła swoją kopalnię BTC w południowym Kazachstanie. Powód? Brak wystarczających dostaw energii elektrycznej pochodzących z krajowej sieci. Informację przekazał w środę portalowi CoinDesk współzałożyciel firmy – Didar Bekbau.

Xive zamyka swoją kopalnię BTC

Kazachstan boryka się z niedoborami energii elektrycznej. Częściowo jest to spowodowane napływem do tego kraju górników z rynku kryptowalut, którzy uciekają z Chin. Południowa część kraju jest szczególnie narażona na braki prądu, ponieważ w regionie nie ma dużych elektrowni. Do tego lokalna sieć nie jest w stanie niezawodnie przesyłać energię elektryczną z bogatego w prąd regionu północnego.

Firmy z rynku miningu kryptowalut, takie jak Xive i Enegix, borykają się więc z problemami z elektrycznością. Trwa to od września i jest spowodowane programem racjonowania prądu przez KEGOC, krajowego operatora sieci.

Xive przygotowuje jednak już nową lokalizację dla swojej liczby ponad 2500 maszyn, ponieważ ,,odpowiedź jest już znana, czy wydobycie [kryptowalut] w południowym Kazachstanie nie jest już możliwe”, powiedział mediom Bekbau.

Inni górnicy BTC w południowym Kazachstanie również szukają innych lokalizacji, do których mogliby przenosić swoje koparki. Ponoć rozważają już nawet inne kraje. Część myśli o emigracji gospodarczej do Rosji i USA.

Xive

Kazachstan a mining

W ubiegłym miesiącu Ministerstwo Energii Kazachstanu opublikowało projekt rozporządzenia, które ograniczałoby rozbudowę nowych kopalni BTC do 100 megawatów. Resort dodał później, że nie ograniczy energii elektrycznej dla legalnych obiektów kopiących BTC, o ile nie zagrozi to krajowej sieci.

Niedawno rząd przekazał też, że chce jednak zachęcić górników kryptowalut do otwierania na terenie jego kraju kopalni. Sugeruje jednak, że górnicy powinni korzystać z energii odnawialnej. Branża cyfrowych walut ma zresztą nadzieję, że po tym, jak Kazachstan zwiększy swoje możliwości energetyczne wynikające z OZE, rynek miningu w kraju znacznie urośnie.

Od sierpnia Kazachstan jest drugim co do wielkości krajem pod kątem wydobycia kryptowalut na świecie. Pierwsze miejsce należy do USA. Przynajmniej tak wynika z danych Centrum Alternatywnych Finansów na Uniwersytecie w Cambridge.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
67 811,68 USD-3,43%
Ethereum logo
EthereumETH
3828,53 USD-2,87%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,07%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
598,98 USD-1,96%
Solana logo
SolanaSOL
166,41 USD-3,20%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3824,66 USD-2,95%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,12%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-2,13%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,42 USD-0,77%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD-4,84%