Cyfrowy rubel nie powinien wpłynąć na inflację – twierdzi Bank Rosji

CBDC rubel

Bank Rosji w pełni przyjmie cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Istnieje jednak pewien warunek. Cyfrowy rubel musi najpierw spełnić szereg […]

bitbay zonda

Bank Rosji w pełni przyjmie cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Istnieje jednak pewien warunek. Cyfrowy rubel musi najpierw spełnić szereg wymogów w ramach testów pilotażowych. Tak twierdzi gubernator Elvira Nabiullina. Ta wypowiedziała się na temat cyfrowego rubla przed komisją Dumy Państwowej ds. rynków finansowych. Ujawniła przy tym kolejne szczegóły dot. wprowadzenia CBDC.

Bank Rosji przyjmie CBDC dopiero wtedy, gdy upewni się, że ruble mogą być łatwo zamienione z gotówki na cyfrową wersję. I tylko w stosunku jeden do jednego.

Powinien to być prawdziwy, pełnowartościowy rubel, bez rabatów czy czegokolwiek innego

– zaznaczyła Nabiullina, dodając, że bank centralny spodziewa się testować rubla cyfrowego przez co najmniej rok przed faktycznym wprowadzeniem go na rynek.

Pani gubernator podkreśliła też, że cyfrowy rubel nie powinien wpłynąć na lokalną inflację.

Zakładamy, że wprowadzenie cyfrowego rubla w żaden sposób nie przyspieszy inflacji i nie wpłynie na nią.

rosja

Inflacja w Rosji

Rosja doświadczyła ogromnego skoku inflacji w związku z pandemią COVID-19. Według oficjalnych danych krajowego urzędu statystycznego Rosstat, stopa inflacji osiągnęła najwyższy poziom od prawie sześciu lat, wzrastając w październiku o 8,1%. Bank Rosji oczekuje, że nie wcześniej niż w 2023 roku uda się ją obniżyć do 5% lub 6%.

Uwagi gubernator pojawiły się po tym, jak rosyjscy ustawodawcy opublikowali zestaw dokumentów określających główne aspekty polityki monetarnej kraju na rok 2022 i okres 2023-2024.

W jednym z nich czytamy, że Bank Rosji planuje przyjąć cyfrowego rubla „stopniowo rozszerzając zakres jego stosowania”. W początkowej fazie wprowadzania CBDC bank nie wyklucza „ograniczeń i limitów”.

Bank centralny obawia się, że cyfrowy rubel może spowodować gwałtowny wzrost kosztów finansowania dla banków. Tym samym „zmniejszając efektywność mechanizmu transmisji polityki pieniężnej”. Stwierdził jednak, że problem ten może zostać rozwiązany. Cyfrowy rubel musiałby jednak stać się bardziej dostępny i być używany przez wielu konsumentów. Bank zwrócił również uwagę na potencjalne kwestie prywatności związane z transakcjami CBDC.

Ustawodawcy zalecili już szczegółową ocenę takiego ryzyka, aby utrzymać trwałość sektora bankowego i stabilność makroekonomiczną.

Tagi
Bank Rosji cbdc cyfrowy rubel inflacja Rosja

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.