za

Peru pracuje nad CBDC

2021-11-18
CBDC
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Peru pracuje nad swoim CBDC. Nie chce pozostać w tyle za innymi państwami, ale jest jeszcze za wcześnie, by mówić o jakiejkolwiek implementacji cyfrowej waluty. Warto dodać, że dołącza do listy krajów Ameryki Łacińskiej, które aktywnie pracują nad rozwojem tego typu technologii.

Peru chce mieć CBDC

W dniu wczorajszym miał miejsce panel poświęcony instytucjom gospodarczym zorganizowany podczas corocznej konferencji kadry kierowniczej banku centralnego. W trakcie tego wydarzenia prezes Centralnego Banku Rezerw Peru (BCRP), Julio Velarde, wyjaśnił, że kraj czyni postępy w tworzeniu cyfrowego systemu monetarnego. Cyfrowa moneta bowiem umożliwi sprostanie wyzwaniom pojawiającym się w świecie finansów.

Według oświadczeń zamieszczonych na Twitterze szef banku centralnego wyjaśnił, że kraj był w stanie przezwyciężyć wyzwania związane z pandemią koronawirusa, ale strategicznie odczuł potrzebę innowacji w sposobie zarządzania finansami.

Velarde dodał, że peruwiański rząd pracuje obecnie nad CBDC przy wsparciu innych krajów, które są już w tej sprawie bardziej zaawansowane. Powiedział też, że projekt nie jest jeszcze gotowy do pełnego wdrożenia.

Istnieje kilka ważnych projektów dotyczących systemu płatności, ale są na wczesnym etapie. Pracujemy nad walutą cyfrową, działamy z Indiami czy Singapurem. Ta waluta będzie tą, która będzie dominować w przyszłości, nie chcemy pozostać w tyle – stwierdził.

Eksperci banku centralnego Peru dodają, że „nie zamierzają być pierwsi” w kwestii CBDC. Chwalą się jednak, że są “na tym samym poziomie” co sporo państw, “choć za Meksykiem i Brazylią”.

peru

Wyścig o CBDC w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach

Jak na razie krajem, który może wyemitować CBDC jako pierwsze, są Chiny. Właściwie cyfrowy juan jest już dostępny na rynku, ale w wersji testowej i w ograniczonym zakresie, tylko w kilku miastach Państwa Środka.

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach kilka krajów znajduje się na zaawansowanym etapie wdrażania lub rozwoju CBDC. Oprócz Meksyku i Brazylii (które mają zaplanowane pełne wdrożenie na przyszły rok), Bahamy mają już swojego Sand Dollara. W tym samym czasie DCash jest już używany jako wspólne CBDC Antigui i Barbudy, Grenady, St Kitts i Nevis oraz Saint Lucia.

Salwador nie posiada swojego CBDC, ale krążą plotki, że politycy bliscy prezydentowi Bukele pracują nad takim projektem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności