Członek zarządu EBC: cyfrowe euro ma szansę powstać w ciągu 2 lat

CBDC cyfrowe euro ebc

Fabio Panetta – członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego – powiedział, że cyfrowa wersja euro ma szansę do 2 lat stać […]

bitbay zonda

Fabio Panetta – członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego – powiedział, że cyfrowa wersja euro ma szansę do 2 lat stać się prawnym środkiem płatniczym w strefie euro. Tyle że – jak dodał – sprawa nie jest przesądzona

Cyfrowe euro

Jak poinformował Bloomberg, włoski ekonomista i członek EBC – Fabio Panetta – wspomniał o e-euro podczas panelu w Helsinkach. Zapewnił, że jeśli Europejski Bank Centralny będzie kontynuował wysiłki na rzecz wprowadzenia na rynek waluty cyfrowej, to nowa forma pieniądza będzie miała wszelkie szanse, aby stać się prawnym środkiem płatniczym w UE. Dodał, że w ciągu najbliższych dwóch lat władze dokładnie przeanalizują to przedsięwzięcie. Mimo to był zdania, że ​​wszystko „nie powinno być brane za pewnik”, a instytucja europejska musi zachować w tej kwestii szczególną ostrożność.

Sprzeciwił się jednak argumentowi, że cyfrowe euro będzie „zbędne” wśród innych alternatywnych walut, ponieważ EBC będzie dążyć do tego, aby jego CBDC było opłacalne i gwarantowało jego użyteczność. Ta ostatnia kwestia ma kluczowe znaczenie, ponieważ może zapewnić szerszą adopcję waluty wśród ogółu społeczeństwa. Włoski ekonomista dodał, że CBDC będzie „wystarczająco atrakcyjne”, aby przyciągnąć uwagę społeczeństwa.

cyfrowe euro ebc

Cyfrowe euro może być bardziej ekologiczne niż bitcoin

Na początku tego roku Europejski Bank Centralny podkreślił swoje plany rozpoczęcia fazy badawczej projektu cyfrowego euro, która potrwa 24 miesiące. W okresie testowym dział badawczy EBC „będzie dążyć do rozwiązania kluczowych kwestii dotyczących projektowania i dystrybucji” e-waluty, ponieważ cyfrowa wersja euro „musi być w stanie zaspokoić potrzeby Europejczyków”.

Ponadto CBDC, jak dodano, powinno „zapobiegać nielegalnym działaniom i unikać wszelkiego niepożądanego wpływu na stabilność finansową i politykę monetarną”.

Christine Lagarde – prezes Europejskiego Banku Centralnego – powiedziała, że ​​produkt finansowy powinien być „najbezpieczniejszą formą pieniądza”.

Co ważne, EBC ma gwarantować niskie zużycie energii w procesie emisji CBDC, zwłaszcza w porównaniu z procesem miningu bitcoina. Warto jednak wspomnieć, że waluty cyfrowe banku centralnego i najsłynniejsza kryptowaluta świata to całkowicie różne aktywa. Bitcoin jest bowiem niezależny od władz i banków centralnych.

Tagi
cbdc cyfrowe waluty e-euro ebc euro

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.