Zimbabwe odrzuca plany przyjęcia BTC jako prawnego środka płatniczego

CBDC zimbabwe

Przyjęcie przez Salwador bitcoina jako prawnego środka płatniczego wywołało wiele debat na temat potencjalnych konsekwencji dokonanej adopcji. Wygląda jednak na […]

bitbay zonda

Przyjęcie przez Salwador bitcoina jako prawnego środka płatniczego wywołało wiele debat na temat potencjalnych konsekwencji dokonanej adopcji. Wygląda jednak na to, że Zimbabwe pomimo ostatnich doniesień nie planuje w najbliższym czasie pójść w ślady tego środkowoamerykańskiego kraju.

CBDC tak, ale nie bitcoin

Rząd Zimbabwe zaprzeczył poprzedniemu raportowi i stwierdził, że dolar Zimbabwe (ZW$) pozostanie jedyną oficjalną walutą w tym kraju. Minister informacji, reklamy i usług nadawczych, Monica Mutsvangwa, również zdementowała tę informację podczas wczorajszego spotkania gabinetu. Ujawniła jednak, że Zimbabwe eksperymentuje również z cyfryzacją swojej suwerennej waluty.

Podobnie jak większość krajów na świecie, rząd Zimbabwe, poprzez swoją Grupę Technologii Finansowych, bada cyfrową walutę banku centralnego w przeciwieństwie do kryptowalut, bitcoinów lub jakichkolwiek form instrumentów pochodnych.

Nie jest niespodzianką, że Zimbabwe również jest bardziej zainteresowane CBDC. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że organy regulacyjne na całym świecie badają tę samą drogę w odpowiedzi na rozwijający się przemysł kryptowalutowy. Podczas gdy wiele krajów rozwija swoje eksperymenty z CBDC, afrykańskie państwa również podejmują własne próby. Na przykład, Bank Ghany ogłosił niedawno pilotaż „e-cedi”. Dodatkowo, w ostatnim tygodniu października zadebiutowała również e-Naira Nigerii.

zimbabwe bitcoin

Stanowisko w sprawie kryptowalut

Ostatnie wyjaśnienia są następstwem doniesień o tym, że rząd rozważa wykorzystanie bitcoina (BTC) jako legalnej opcji płatności. Wspomniany raport cytował również Charlesa Wekwete – sekretarza w biurze prezydenta. Wekwete miał rzekomo powiedzieć, że rząd rozważa przyjęcie bitcoina z pomocą organizacji sektora prywatnego.

Minister finansów i rozwoju gospodarczego, Mthuli Ncube, powiedział wcześniej, że kryptowaluta nie będzie używana jako waluta w kraju. Profesor nie jest jednak całkowicie przeciwny kryptowalutom.

We wrześniu tego roku, Ncube utrzymywał, że nie jest zwolennikiem pomysłu, aby kryptowaluta była używana jako „waluta transakcyjna” ze względu na jej wysoką zmienność. Mimo to uważa, że nie ma nic złego w badaniu tej klasy aktywów, aby zrozumieć jej rentowność.

Tagi
Afryka bitcoin btc cbdc Zimbawwe

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.