za
etyka złoto i srebro

Etyka inwestowania w metale szlachetne: kwestie środowiskowe i społeczne

European Halving Party 2024

Inwestowanie w złoto i srebro jest od wieków uważane za najlepszą możliwą decyzję w czasach niepewności ekonomicznej. Niemniej jednak w dzisiejszym świecie, kiedy coraz częściej zwraca się uwagę na zrównoważony rozwój, pojawia się pytanie: czy inwestowanie w metale szlachetne jest zgodne z wartościami etycznymi?

To kolejny tekst z serii przygotowywanej we współpracy z Cashify.gold.

Wyzwania środowiskowe

Górnictwo i produkcja metali szlachetnych, w szczególności złota, może prowadzić do licznych problemów ekologicznych. Proces wydobycia wymaga nie tylko dużej ilości wody, ale też użycia chemicznych substancji, które mogą skażać glebę i zanieczyszczać wody gruntowe. Każdego roku kopalnie złota zużywają aż 182 tysiące ton cyjanku. Ten finalnie niestety trafia do środowiska.

By nie być gołosłownym, warto podać konkretny przykład. Kopanie złota w rejonie Amazonii jest często nielegalne, a do tego niszczy lokalną florę i faunę. Wszystko przez rtęć, którą górnicy wykorzystują do oddzielania metalu szlachetnego od osadów. Potem ta przenika do roślin i – przez układ pokarmowy – do organizmów zwierząt.

Problemy społeczne

Oprócz kwestii środowiskowych, problemem są też aspekty wydobycia złota, które szkodzą samym ludziom. W niektórych regionach górnicy pracują w niebezpiecznych warunkach i często są wręcz wyzyskiwani przez właścicieli kopalni. Co jest najgorsze, w części takich obiektów – np. w Mali czy Ghanie – pracują małe dzieci!

Jak wspomnieliśmy, w procesie wydobywania złota istotna jest rtęć. Może ona szkodzić nie tylko środowisku naturalnemu, ale też ludziom.

Etyczne podejście do inwestowania w metale szlachetne

Wszystko powyższe skłania nas do pewnego apelu. Inwestorzy i dealerzy powinni zwracać uwagę na to, gdzie i jak wydobywane jest złoto, które kupują i którym handlują. Pochwalenie się “zielonym” źródłem metalu szlachetnego może wręcz zostać pozytywnie odebrane przez rynek i społeczność inwestorów.

Wiemy, że dla tradera kluczowy jest zarobek. Można go jednak połączyć ze społeczną odpowiedzialnością. Warto pomyśleć o dywersyfikacji portfela i inwestowaniu nie tylko w złoto, ale też np. “zielone” obligacje czy akcje firm działających w obszarze odnawialnych źródeł energii. Niejako pomoże to zrównoważyć potencjalne negatywne skutki inwestycji w metale szlachetne.

Podsumowanie

Inwestowanie w metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, może być zgodne z wartościami etycznymi, jeśli inwestorzy podejmują odpowiednie kroki w celu zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo. Włączenie aspektów ekologicznych i społecznych w proces inwestycyjny jest nie tylko moralnie właściwe, ale również może przynieść korzyści długoterminowe, zarówno dla inwestorów, jak i dla naszej planety.

Złoto i srebro możesz kupić u naszego partnera Cashify Gold.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
63 204,91 USD6,02%
Ethereum logo
EthereumETH
3123,43 USD3,47%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
588,11 USD4,05%
Solana logo
SolanaSOL
144,22 USD3,13%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD2,04%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3121,18 USD3,48%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD12,55%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,70 USD7,96%