za
złoto zalety i wady

Dlaczego warto inwestować w złoto i srebro? Zalety i wady

Inwestowanie w złoto i srebro to dziś popularna forma lokowania kapitału, która przyciąga zarówno doświadczonych inwestorów, jak i tych początkujących. Obecnie – z powodu rosnącej inflacji – metale szlachetne zyskują na wartości. Zwłaszcza złoto uchodzi za bezpieczną przystań (safe haven) w czasie niepewności gospodarczej. Może bowiem służyć jako zabezpieczenie przed spadkiem cen walut fiat. Niemniej jednak, jak każda inwestycja, inwestowanie w złoto i srebro ma swoje zalety i wady. W drugim artykule z serii przygotowywanej we współpracy z Cashify.gold, mówimy o tym, na co warto zwracać uwagę przy okazji inwestowania w metale szlachetne.

Inwestowanie w złoto i srebro

W dobie wysokiej inflacji, inwestorzy coraz częściej skłaniają się ku inwestowaniu w złoto i srebro. To naturalny odruch osób, które znają się na finansach. Metale szlachetne są zakorzenione w naszej psychice jako pewien synonim bogactwa i coś, co pomaga przechować wartość majątku w czasie kryzysu. Oczywiście bessa to także dobry okres na kupowanie taniejących akcji czy kryptowalut. Alternatywą jest jednak inwestycja w złoto i srebro, która działa jako swoisty schron. Pozwala nam przechować wartość oszczędności, które potem – w początkowym etapie hossy – możemy przeznaczyć na inwestycje w bardziej ryzykowne aktywa.

Jak każda inwestycja, wejście na rynek metali szlachetnych wiąże się jednak z ryzykiem. Poniżej przyjrzymy się więc zarówno zaletom, jak i wadom lokowania kapitału w kruszcach.

Zalety inwestowania w złoto i srebro

Główną zaletą inwestowania w złoto i srebro jest bezpieczeństwo. Złoto (i częściowo też srebro) jest uważane za bezpieczną inwestycję w czasach niepewności gospodarczej i politycznej. Podczas gdy akcje i obligacje mogą zmieniać wartość w wyniku zmian rynkowych, cena “królewskiego metalu” zwykle wzrasta podczas kryzysów.

Metale szlachetne to też zabezpieczenie przed inflacją. W związku z tym, że cena złota jest wyrażona w dolarach, gdy inflacja w USA zaczyna rosnąć, wartość dolara maleje, co z kolei zwiększa kurs złota. Złoto może być zatem dobrym sposobem na zabezpieczenie przed utratą wartości pieniądza w czasach wysokiej inflacji (czyli właśnie dziś).

Warto też zauważyć, że inwestowanie w złoto i srebro jest proste i dostępne dla każdego, kto chce kupić kilka uncji (monet). Wystarczy kupić je w miejscu takim jak Cashify.gold i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Przy zakupie nie musimy przechodzić skomplikowanych procedur KYC i AML (co ma miejsce np. na giełdach przy zakupie kryptowalut). Kupno złotych i srebrnych monet nie różni się od zakupów, jakie realizujemy na Allegro czy w jakimkolwiek innym e-sklepie.

złoto

Wady inwestowania w złoto i srebro

Inwestowanie w kruszce wiąże się też jednak z pewnymi wadami. Przykładowo, kupując monety nie możemy liczyć na generowany wprost dochód. Trzymanie w sejfie złotych i srebrnych monet nie generuje dla nas dochodu w postaci dywidendy czy odsetek, jak to ma miejsce w przypadku akcji czy obligacji. Możemy oczywiście liczyć na wzrost wartości metali szlachetnych.

Do tego mogą dojść koszty przechowywania. W przypadku zakupu fizycznych monet, koszty przechowywania mogą być nierzadko znaczne, szczególnie jeśli mowa o większej inwestycji. Inwestorzy muszą zapewnić odpowiednie środki ostrożności, aby zapobiec kradzieży lub uszkodzeniu swoich aktywów. Pamiętajmy też, że w przypadku złota i srebra (tak samo, jak ma to miejsce na rynku kryptowalut) to my odpowiadamy za bezpieczeństwo monet. Jeżeli je zgubimy, będzie to nasza wina, a nie tzw. strony trzeciej (np. banku).

Jak każda inwestycja, także zakup złota i srebra wiąże się z brakiem pewności zysku. Ich wartość może wzrosnąć lub spaść w zależności od wielu czynników, takich jak podaż i popyt, sytuacja gospodarcza czy zmiany w polityce monetarnej.

Podsumowanie

Podsumowując, z inwestycją w złoto i srebro wiążą się zalety, ale też pewne wady. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto je rozważyć. Przy tym wszystkim warto jednak pamiętać, że inwestowanie w metale szlachetne może być dobrym dodatkiem do zakupu akcji czy kryptowalut. Celem każdego poważnego inwestora jest bowiem zbudowanie stabilnego portfela, którego poszczególne składniki generują wysokie zyski, ale też pomagają przechować wartość kapitału. Wszystkim, którzy zadają sobie pytanie, gdzie kupić złoto i srebro, polecamy zaufaną firmę https://cashify.gold/.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności