za

Ethereum czarnym koniem hossy? Jakie czynniki mogą napędzić szalone wzrosty ETH?

Binance Launchpool

Możliwe, że na naszych oczach rozpoczyna się hossa na kryptowalutach. O ile często mówi się w tym kontekście bitcoina (BTC), czarnym koniem tego wyścigu może okazać się ether (ETH). W tym tekście przeanalizuję czynniki, które mogą napędzić mocne wzrosty na wykresie kryptowaluty Ethereum.

ETF etheru

Parę firm stara się o ETF rynku spot ETH. Chodzi o instrument finansowy, który umożliwia inwestowanie w ETH bez konieczności bezpośredniego zakupu tej kryptowaluty.

Wprowadzenie ETF rynku spot Ethereum może stanowić przełomowy moment dla kryptowalut jako całej klasy aktywów. To narzędzie finansowe umożliwia łatwiejszy dostęp do ETH dla tradycyjnych inwestorów. Możemy więc spodziewać się większej płynności i zainteresowania ze strony instytucji finansowych, co z kolei może wpłynąć na zwiększenie popytu na ETH.

Powstanie ETF-ów może również zmniejszyć barierę wejścia dla inwestorów detalicznych, którzy zwykle mieli obawy związane z bezpieczeństwem dot. przechowywania kryptowalut. Dzięki ETF-om, inwestorzy mogą partycypować w rynku Ethereum, korzystając z tradycyjnych rachunków maklerskich, co może przyspieszyć masową adopcję.

Podaż ETH

Bardzo ciekawe zjawisko pozwala śledzić strona ultrasound.money. Dzięki temu portalowi można analizować to, w jakim stopniu spada podaż etheru. Obecnie mowa tu o spadku o 11 900 ETH w skali 7 dni.

Źródło: https://ultrasound.money

Od momentu wejścia w życie the Merge, podaż spadła o 267 421 ETH. Można założyć, że trend ten się utrzyma i na rynku będzie coraz mniej etherów.

Źródło: https://ultrasound.money

Co zaś oznacza spadek podaży wraz z potencjalnym skokiem popytu? Zwłaszcza w kontekście potencjalnego wprowadzenia na rynek ETF-ów ETH? Oczywiście mocne wzrosty kursu.

ethereum hossa

Stake’owanie zamiast lokaty w banku

Fed może zacząć w przyszłym roku obniżać stopy proc. To zaś oznacza nie tylko uwolnienie kapitału, który dziś jest przechowywany na lokatach, i przelanie go na różne rynki (w tym kryptowalut), ale też poszukiwanie przez inwestorów alternatyw dla lokat. W tym momencie pojawia się staking etheru, który – zgodnie z wyliczeniami Coinbase z dn. 15.11.2023 r. – może dać w skali roku ponad 3% zysku. Część instytucji może więc chcieć nie tylko inwestować w ETF-y etheru, ale też same ETH, by w ten sposób zacząć je stake’ować.

Praktyczne zastosowanie i rozwój projektu

W tle tego wszystkiego mogą też umacniać się fundamenty Ethereum. Sieć ta jest nieustannie rozwijana – nadchodzące aktualizacje, które stanowią część Ethereum 2.0, będą poprawiać jej skalowalność, bezpieczeństwo i efektywność.

Do tego dochodzi praktyczne zastosowanie Ethereum. Na tym łańcuchu w sporej mierze opiera się sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi) i NFT. By jednak korzystać z sieci, konieczne jest posiadanie etheru, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowania na ETH.

Podsumowanie

Obecnie na rynku kryptowalut najprawdopodobniej zaczyna się nowa hossa, w czasie której ETH może okazać się bardzo interesującym walorem. Warto śledzić to, czy powstaną ETF-y rynku spot ETH, przyszłe potencjalne decyzje Fedu w sprawie obniżenia stóp procentowych i to, jak wygląda praktyczne zastosowanie Ethereum na rynku, zwłaszcza w sektorze DeFi i NFT. Kombinacja tych czynników może dać mocne podstawy do wzrostu wartości ETH.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności