za
ethereum 2.0

Vitalik Buterin omówił prace dotyczące Ethereum 2.0

2022-01-05
Ethereum
Binance Launchpool

W dwugodzinnym odcinku podcastu Bankless współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, omówił swoje plany dotyczące Ethereum 2.0.

Co dzieje się w kwestii Ethereum 2.0?

Celem Buterina i jego współpracowników jest osiągnięcie dużo wyższej skalowalność i decentralizacji. Założyciel Ethereum twierdził, że jego projekt musi być “lżejszy” pod względem danych z blockchaina, aby więcej osób mogło nim zarządzać i z niego korzystać.

Pierwszy krok reformy dotyczy pełnego przejścia z algorytmu proof-of-work do proof-of-stake. Ten etap zakończy się w pierwszej połowie 2022 roku. Drugi zakłada zwiększenie skalowalności Ethereum. Oznacza to, że blockchain projektu będzie przetwarzał większą liczbę transakcji w krótszym czasie.

Zapytany o ocenę postępów zespołu Ethereum poczynionych w ciągu ostatnich sześciu lat, Buterin zapewnił, że programiści są w połowie drogi. Pochwalił się startem sieci Beacon i hard forkiem London.

Buterin powiedział też, że cały road map Ethereum 2.0 jest rozpisany na parę lat.

Kolejne fazy obejmują np. funkcje umożliwiające większej liczbie użytkowników uruchamianie węzłów w sieci i zasadniczo „demokratyzują dostęp (…) dla każdego, kto chce zweryfikować poprawność łańcucha”.

Vitalik przyznał także, że Etherum „nie jest jeszcze systemem warstwy pierwszej, który byłby gotowy do bezpośredniego, masowego przyjęcia” przez szerszą społeczność. Jednocześnie podkreślił potrzebę wprowadzenia rozwiązań skalowania warstwy 2 i obniżonych opłat transakcyjnych. Zauważa też „niesamowity” postęp, jaki Ethereum dokonało w ciągu ostatniego roku w tym zakresie.

Ethereum 2.0 prace

Bezpieczeństwo

Oprócz skalowalności, kolejnym tematem, o którym Buterin postanowił mówić, jest bezpieczeństwo i jego środki związane z aktualizacjami. Porównał budowę blockchaina do rozwoju miasta. Tak jak policja i wojsko pracują w obronie swojego miasta lub państwa, tak użytkownicy blockchaina działają jako ochroniarze wypatrujący napastników. Wraz z rozwojem miast lub dodawaniem bloków do łańcucha, potrzebne jest zwiększenie bezpieczeństwa.

Dziś Ethereum to zdecydowanie najpopularniejszy blockchain, jeśli chodzi np. o rynek smart kontraktów czy NFT. Kryptowaluta Ethereum, ether, jest drugą największą kryptowalutą rynku pod kątem kapitalizacji rynkowej. Za 1 ETH należy zapłacić dziś 3 813 USD. To 1,59% więcej niż wczoraj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności