ETH 2.0. ryzykowne, trwa walka o dominację na linii Binance-Coinbase i kto jest liderem rynku – tego dowiadujemy się z raportu szefa Messari

Ethereum

Ryan Selkis właśnie opublikował 70-stronicowy krytyk Bitcoina. Nowe trendy na rynku Raport wymienia też kilka trendów w przestrzeni Bitcoina i […]

Ryan Selkis właśnie opublikował 70-stronicowy raport dotyczący branży kryptowalut, w którym opisuje wiele spraw dot. przestrzeni blockchaina – od Bitcoina (BTC) przez Ethereum (ETH) po nowe projekty.

Założyciel Messari, firmy zajmującej się badaniem kryptowalut i były dyrektor zarządzający CoinDesk, Ryan Selkis, twierdzi, że raport to przede wszystkim zbiór jego własnych przekonań dot. nadchodzącej dekady, a nie obiektywna analiza.

„To mini-encyklopedia. Przeczytaj, kiedy możesz i kiedy chcesz nauczyć się czegoś nowego”

– sugeruje.

Who is who?

Raport rozpoczyna się od prezentacji listy liderów branży. Zdaniem autora to Changpeng „CZ” Zhao, szef Binance, zajmuje pierwsze miejsce jako najbardziej wpływowa osoba na tym rynku:

„[CZ] jest obecnie najciekawszym człowiekiem w świecie kryptowalut […]”.

binance Changpeng ZhaoCała topka wygląda następująco:

  • Changpeng Zhao, założyciel i CEO wiodącej giełdy Binance,
  • Jack Dorsey, założyciel i dyrektor generalny Twittera i Square,
  • Brian Klein, prawnik ds. technologii finansowych i partner w Baker Marquart,
  • Meltem Demirors, główna oficer strategiczna w CoinShares,
  • Brad Sherman, przewodniczący podkomisji House Financial Services ds. ochrony inwestorów, przedsiębiorczości i rynków kapitałowych, krytyk Bitcoina.

Nowe trendy na rynku

Raport wymienia też kilka trendów w przestrzeni Bitcoina i Ethereum, na które należy zwrócić uwagę w 2020 r. Autor wskazuje m.in. na potencjał stablecoinów i kwestie związane z private coinami (wspomina o problemach ZCash czy projekcie Grin).

Aktualizacja Ethereum do poziomu ETH 2.0, mająca na celu przyspieszenie i ulepszenie sieci, może być zaś wyboista:

„Powtórzmy, ETH 2.0 to zupełnie nowy blockchain. Będzie to chaotyczna i ryzykowna transformacja. W międzyczasie istniejąca sieć musi obsługiwać istniejące aplikacje (w szczególności rozliczenia finansowe transakcji DeFi).”

Walka o pozycję samca alfa

Bitwa o dominację na rynku toczy się ponoć głównie pomiędzy Coinbase a Binance. Podczas gdy Coinbase buduje dominującą pozycję na Zachodzie, Binance jest gigantem, który rozwija się na całym świecie.

„Tempo wzrostu Binance jest imponujące. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się firm – na dowolnym rynku – wszechczasów, osiągając miliard dolarów przychodów w ciągu pierwszych 18 miesięcy. A firma nie wykazuje oznak spowolnienia”

– uważa ekspert.

Tagi
bitcoin Ethereum

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.